Ўзбекистон–Ҳиндистон ишбилармонлари бизнес-форуми
Ҳиндистоннинг кимё саноати ва ўғитлар давлат вазири Мансуҳ Мандавия бошчилигидаги делегациянинг мамлакатимизга ташрифи доирасида Ўзбекистон ва Ҳиндистон ишбилармон доираларининг бизнес-анжумани бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда икки мамлакатнинг фармацевтика ва кимё саноати соҳасида фаолият юритаётган компания ва концернлари раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов, Ҳиндистоннинг кимё саноати ва ўғитлар давлат вазири М.Мандавия ва бошқалар икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар узоқ тарихга эга экани, ўзаро манфаатдорлик ва амалий ҳамкорлик тамойилларига асосланган ишонч ва ҳурмат руҳидаги алоқалар бугун барча соҳаларда изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Мамлакатларимиз ўртасида имзоланган Стратегик шериклик тўғрисидаги қўшма баёнот, 2017 йилда ШҲТнинг Остона саммити доирасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди билан учрашуви якунлари сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Бугунги кунда икки давлат ўртасида соғлиқни сақлаш, фармацевтика, туризм, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат, қурилиш каби қатор соҳаларда яқин ҳамкорлик ўрнатилган.
Ўзбекистон Ҳиндистонга қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, транспорт ва сайёҳлик хизматлари, ўсимлик шарбатлари ва экстракти, кўнчилик хомашёси экспорт қилади. Ҳиндистондан Ўзбекистонга фармацевтика ва кимё саноати маҳсулотлари, механик ва электрон ускуналар, автомобиль эҳтиёт қисмлари импорт қилинади. 2017 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 323 миллион АҚШ долларидан ошди.
Ўзбекистонда ҳинд тадбиркорлари сармояси иштирокида тузилган 100 дан зиёд корхона фаолият кўрсатмоқда. Хусусан, фармацевтика соҳасида “Курамакс Медикал”, “Новафарм”, “Браво Фарм”, “Ультра Хелс Кеар” каби қўшма корхоналар тузилган. Мамлакатимизда Ҳиндистоннинг 16 компанияси ваколатхоналари аккредитациядан ўтган.
Форум доирасида меҳмонларга мамлакатимизда ишлаб чиқаришни эркинлаштириш, фармацевтика саноатини янада ривожлантириш, эркин ва кичик саноат зоналари, уларда инвесторлар учун яратилган солиқ имтиёзлари ва бошқа қулайликлар ҳақида маълумот берилди. Ҳиндистон фармацевтика ва кимё саноати компаниялари вакиллари мамлакатимизнинг шу соҳадаги салоҳияти билан ҳам атрофлича таништирилди.
Юртимизда 1100 дан ортиқ турдаги доривор ўсимлик мавжуд. Улардан 1 минг 400 дан зиёд хилдаги дори-дармон ишлаб чиқарилаётир. Олимлар янги препаратлар яратиш устида изланмоқда. Бу ишлаб чиқарувчиларни кўпайтириш, маҳаллий препаратлар тайёрлашни кенгайтириш, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар сифатини яхшилашга хизмат қилмоқда.
– Ўзбекистон – Ҳиндистон ҳамкорлигида фармацевтика тармоғи алоҳида ўрин тутади, – деди М.Мандавия. – Ушбу ташрифдан мақсад фармацевтика саноатини янада ривожлантириш соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, биргаликдаги илмий-тадқиқот ишларини ташкил этишдан иборат. Бизнес-форум келажакдаги ҳамкорлик йўналишларини белгилаб олиш имконини бергани билан муҳим аҳамиятга эга.
Анжуманда фармацевтика ва кимё саноати соҳасидаги алоқаларни фаоллаштириш, шу орқали савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш, Ҳиндистон компанияларини мамлакатимиздаги хусусийлаштириш жараёнига кенг жалб этиш каби масалалар муҳокама қилинди.

Бизнес-форум узбекско-индийских деловых кругов
В рамках визита в нашу страну делегации во главе с Государственным министром химической промышленности и удобрений Индии Мансуха Мандавия состоялся бизнес-форум деловых кругов Узбекистана и Индии.
В мероприятии, организованном совместно Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Агентством по развитию фармацевтической отрасли Министерства здравоохранения, приняли участие руководители компаний и концернов двух стран, работающих в сфере фармацевтической и химической промышленности.
Председатель Торгово-промышленной палатой Узбекистана А.Икромов, Государственный министр химической промышленности и удобрений Индии М.Мандавия и другие отметили, что взаимоотношения двух стран уходят корнями в глубь истории, основаны на принципах взаимной заинтересованности и практического сотрудничества и в настоящее время последовательно развиваются в различных сферах.
Совместное заявление о Стратегическом партнерстве, подписанное между нашими странами, итоги встречи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Индии Нарендра Моди на полях саммита ШОС, состоявшегося в Астане в 2017 году, способствуют дальнейшему развитию взаимного сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах.
В настоящее время между двумя государствами установлено тесное сотрудничество в сферах здравоохранения, фармацевтики, туризма, сельского хозяйства, продовольственной отрасли.
Узбекистан экспортирует в Индию сельскохозяйственную продукцию, транспортные и туристические услуги, соки и растительные экстракты, кожевенное сырье. Индия экспортирует в Узбекистан продукцию фармацевтической и химической промышленности, механическое и электронное оборудование, запасные части к автомобилям. В 2017 году объем взаимного товарооборота превысил 323 миллиона долларов США.
В Узбекистане функционирует более 100 предприятий, организованных при участии индийских предпринимателей. В частности, в фармацевтической отрасли созданы такие совместные предприятия, как “Курамакс Медикал”, “Новафарм”, “Браво Фарм”, “Ультра Хелс Кеар”. В нашей стране прошли аккредитацию представительства 16 индийских компаний.
В рамках форума гостям были предоставлены сведения о либерализации производства в нашей стране, дальнейшем развитии фармацевтической промышленности, свободных и малых промышленных зон, созданных в них налоговых льготах и другие. Представители фармацевтических и химических компаний Индии подробно ознакомились с потенциалом нашей страны в этой области.
В Узбекистане произрастает более 1100 видов лекарственных растений. Из них производится более 1400 видов лекарственных средств. Ученые работают над созданием новых препаратов. Это служит увеличению производства, расширению изготовления отечественных препаратов, улучшению производимой продукции.
– В узбекско-индийском сотрудничестве фармацевтическая отрасль занимает особое место, – говорит М.Мандавия. – Цель нашего визита заключается в дальнейшем развитии сотрудничества в фармацевтической промышленности, налаживании совместной научно-исследовательской работы. Бизнес-форум имеет важное значение тем, что определяет направления будущего сотрудничества.
На мероприятии состоялось обсуждение вопросов по активизации связей в фармацевтической и химической промышленности, развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, широкому вовлечению индийских компаний в процессы приватизации в нашей стране.