2018 йилнинг 20 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Чили Республикаси Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган (қароргоҳи Москва шаҳрида) Родриго Хосе Ниетони қабул қилди.
Элчи ўзининг ишонч ёрлиқларини тақдим этди.
Қисқа маросимдан сўнг бўлиб ўтган суҳбат чоғида Ўзбекистон-Чили ҳамкорлигини икки томонлама шаклда ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Хусусан, парламентлар ва ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги алоқаларни йўлга қўйиш, маданий ва гуманитар муносабатларни мустаҳкамлаш, Ўзбекистон ва Чили ўртасидаги ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий асосларини кенгайтириш истиқболлари қўллаб қувватланди. Қайд этилганидек, савдо, иқтисодий ва сармоявий муносабатларни ошириш мақсадида фахрий консуллар тайинлаш имкониятларини муҳокама қилиш режалаштирилмоқда.
Суҳбат чоғида БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик масалалари, шунингдек, минтақавий муаммолар, хусусан, халқаро ҳамжамият эътибори марказида бўлган Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашилди.
Элчига Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли халқаро конференцияда иштирок этиш таклифи берилди.

Встреча с Послом Чили
20 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Чили с резиденцией в г.Москве Родриго Хосе Ньето.
Посол вручил свои верительные грамоты.
В ходе состоявшейся после краткой церемонии беседы были рассмотрены перспективы развития узбекско-чилийского сотрудничества в двустороннем формате.
В частности, стороны высказались за налаживание межпарламентских, межмидовских связей, укрепление культурно-гуманитарных контактов, расширение договорно-правовой базы взаимодействия Узбекистана и Чили. В целях наращивания торгово-экономических, инвестиционных отношений стороны, как отмечалось, планирует обсудить возможность назначения почетных консулов.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам взаимодействия в рамках ООН, других международных организаций, а также некоторым региональным проблемам, в частности по ситуации в Афганистане, которая находится в фокусе внимания международного сообщества.
Послу было передано приглашение принять участие в предстоящей в г.Ташкенте международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».