Президент Бухоро шаҳридаги бунёдкорлик ишлари билан танишди
Президентимизнинг ўтган йилги ташрифидан сўнг Бухоро вилоятида кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Янги уй-жойлар, йўлар, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, маданият ва спорт мажмуалари қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Бу борадаги ишлар бугун ҳам изчиллик билан давом эттирилмоқда. Бухоро шаҳридан Когон шаҳригача бўлган йўлнинг икки четида арзон кўп қаватли уй-жойлар барпо этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу уй-жойлар қурилиш участкасида бўлди.
Ўтган йили май ойида бошланган қурилиш ишлари 27 та пудрат ташкилотлари томонидан олиб борилмоқда. Ушбу 39 та кўп қаватли турар жой битгач, 1024 та оила ўз уйига эга бўлади. Шу пайтгача шаҳарда бунча кўп қаватли уй қурилмаган. Уйларни жорий йил март ойида фойдаланишга топшириш режалаштирилган.
Турар жойларни тез ва сифатли қуриш, бунда замон талаблари ва аҳоли эҳтиёжларини ҳисобга олиш, барча ижтимоий-маиший шароитларни яратиш зарурлиги таъкидланди.
Шу ерда Бухоро шаҳрида амалга ошириладиган бунёдкорлик лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.
Улардан бири - Ислом Каримов кўчаси қиёфасини ўзгартириш лойиҳасидир. Унга мувофиқ, кўчанинг икки томонида замонавий бинолар, яшил ҳудудлар, дам олиш масканлари ва бошқа объектлар барпо этиш режалаштирилган.
Шунингдек, Ибн Сино, Айний, Ҳамза, Иқбол ва бошқа кўчаларда кўп қаватли уйлар, савдо марказлари, маиший хизмат объектлари барпо этилмоқда. Бу аҳолини арзон ва замонавий уйлар билан таъминлаш, турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилади.

Президент осмотрел градостроительные работы в Бухаре
После прошлой поездки Президента нашей страны в Бухарской области была осуществлена широкомасштабная созидательная работа. Возведены новые дома, дороги, пункты торговвли и обслуживания, учреждения культуры и спортивные комплексы.
Работа в этом направлении сегодня последовательно продолжается. Идет строительство многоэтажного доступного жилья вдоль дороги, связывающей Бухару и Каган.
Глава нашего государства побывал на строительном участке.
Работы, начатые в мае 2017 года, выполняются 27 подрядными организациями. После строительства этих 39 многоквартирных домов собственный дом обретут 1024 семьи. Дома намечено сдать в эксплуатацию в марте текущего года.
Отмечалась необходимость быстрого и качественного строительства домов, учета при этом требований времени и потребностей населения, создания всех необходимых социально-бытовых условий.
Здесь же состоялась презентация градостроительных проектов, которые будут осуществлены в Бухаре.
В их числе - проект реконструкции улицы Ислама Каримова. Он предусматривает строительству современных зданий, создание зеленых зон, мест отдыха и других объектов вдоль улицы.
На улицах Ибн Сино, Айни, Хамзы, Икбол и других возводятся многоэтажные дома, торговые центры, объекты бытового обслуживания. Это позволит обеспечить население современным и доступным жильем, повышению его благосостояния.