Шавкат Мирзиёев: Муқаддас қадамжоларимизни обод қилсак, юртимизга барака ёғилади
Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро вилоятига ташрифини Баҳоуддин Нақшбанд мақбарасини зиёрат қилишдан бошлади.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимизда, жумладан, Бухоро вилоятида муқаддас қадамжолар кўплиги, уларни зиёрат қилиш юртдошларимиз учун ҳам қарз, ҳам улкан саодат эканини таъкидлади. Ёш авлодни аждодларимизнинг маънавий мероси асосида тарбиялаш ҳақида сўз юритилди.
Шу ерда Абдухолиқ Ғиждувоний ва Баҳоуддин Нақшбанд таваллуд саналарини нишонлаш, «Етти пир» номи билан машҳур қадамжоларни ободонлаштириш лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.
Шавкат Мирзиёев режалаштирилган қурилиш ишлари мазмунан чуқур ўйланмаганини танқид қилди. Алломаларимиз юбилей саналарини уларга муносиб тарзда, дунё олимларини жалб қилган ҳолда юксак савияда нишонлаш зарурлигини таъкидлади. «Етти пир» мақбараларини обод қилиш, уларни бир йўл билан боғлаш лойиҳаларини такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев: Благоустройство святынь сделает нашу страну еще прекраснее
Президент Шавкат Мирзиёев начал поездку в Бухарскую область с посещения мавзолея Бахоуддина Накшбанда.
По обычаю, были прочитаны суры из Корана.
Глава нашего государства отметил, что в нашей стране, в том числе Бухарской области имеется множество святынь, которые посещают множество наших соотечественников. Говорилось о воспитании молодого поколения в духе наследия наших предков.
Здесь представлена информация о подготовке к празднованию юбилеев Абдулхолика Гиждувани и Бахоуддина Накшбанда, реставрации и благоустройстве мест упокоения духовных наставников Бухары, известных во всем исламском мире как "Семь пиров".
Шавкат Мирзиёев раскритиковал непродуманность строительных работ с содержательной точки зрения. Отметил необходимость достойного празднования юбилеев наших великих мыслителей с привлечением ученых мира. Поручил доработать проекты по благоустройству мавзолеев "Семи пиров", соединению их единым маршрутом.