Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси Президентларининг телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2018 йил 15 февраль куни Қирғизистон Президенти Сооронбай Жээнбеков билан телефон орқали мулоқот қилди.
Мулоқот аввалида давлат раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан самимий бир-бирларини қутладилар.
Ўтган даврда қардош халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталарини мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли Ўзбекистон-Қирғизистон ҳамкорлигини салмоқли даражада кенгайтиришга эришилгани чуқур мамнуният билан қайд этилди.
Томонларнинг сиёсий иродаси ва амалий саъй-ҳаракатлари туфайли ўзаро муносабатлар стратегик шериклик даражасига етгани алоҳида таъкидланди.
2017 йилда уч марта олий даражадаги ташрифлар муваффақиятли амалга оширилди, уларнинг якуни бўйича ҳамкорликнинг долзарб масалаларига оид муҳим келишувларга эришилди, Ўзбекистон-Қирғизистон давлат чегаралари тўғрисида шартнома ва бошқа битимлар имзоланди.
Ўзаро товар айирбошлаш кўрсаткичлари жадал суръатларда ўсмоқда, ишлаб чиқариш кооперацияси кўлами кенгаймоқда. Транспорт коммуникациялари соҳасида, жумладан, "Ўзбекстон – Қирғизистон – ХХР" йўналиши бўйлаб автомобиль қатновини йўлга қўйиш ва темир йўл қуришга доир стратегик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Икки мамлакат ҳудудлари ўртасида самарали ҳамкорлик механизмлари йўлга қўйилди. Маданий-гуманитар соҳадаги алмашинувлар фаоллашди.
Мулоқотда давлат раҳбарлари олий даражадаги ўзаро ташрифлар давомида эришилган келишувларни ўз вақтида амалга ошириш зарурлигини қайд этдилар. Икки томонлама ва кўп томонлама ҳамкорлик нинг бошқа масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Мулоқот якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаатлари йўлида дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашга қатъий интилишларини таъкидладилар.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан с Президентом Кыргызской Республики
15 февраля 2018 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.
В начале беседы главы государств обменялись искренними поздравлениями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
С глубоким удовлетворением было отмечено, что за прошедший период удалось укрепить многовековые узы дружбы и добрососедства между двумя братскими народами, значительно расширить взаимовыгодное узбекско-кыргызское сотрудничество.
Особо подчёркнуто, что благодаря политической воле и практическим шагам сторон, двусторонние отношения достигли уровня стратегического партнёрства.
В 2017 году успешно проведены три визита на высшем уровне, по итогам которых достигнуты важные договорённости по актуальным вопросам взаимодействия, подписан Договор об узбекско-кыргызской Государственной границе и другие соглашения.
Динамично растут показатели товарооборота, расширяются масштабы производственной кооперации. Реализуются стратегические проекты в сфере транспортных коммуникаций, в частности по запуску автомобильного сообщения и строительству железной дороги по маршруту «Узбекистан-Кыргызстан-КНР».
Запущены эффективные механизмы сотрудничества между регионами двух государств. Активизировались культурно-гуманитарные обмены.
В ходе разговора главы государств подчеркнули необходимость своевременной практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе взаимных визитов на высшем уровне. Также состоялся обмен мнениями по другим вопросам двусторонней и многосторонней повестки дня.
В заключение Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков подтвердили решимость укреплять отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в интересах двух стран и народов.