2018 йилнинг 15 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Америка Қўшма Штатларининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Памела Леора Спратленни қабул қилди.
Кўплаб инсонларнинг ҳалок бўлишига олиб келган Флорида штатидаги Маржорй Стонеман Доуглас мактабида рўй берган ваҳшиёна жиноят муносабати билан Вазир самимий таъзия билдирди.
Ўз навбатида Элчи Президент Шавкат Мирзиёевга ва Ўзбекистон халқига АҚШ учун бу оғир дамларда ғамхўрлиги ва ҳамдардлиги учун миннатдорчилик билдирди.
Учрашувда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли Афғонистон бўйича халқаро конференция икки томонлама кун тартибинининг долзарб масалалари ва унга тайёргарлик кўришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.

15 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки Памелу Леору Спратлен.
Министр выразил искренние соболезнования в связи с жестоким преступлением в старшей школе Марджори Стоунмен Дуглас в штате Флорида, приведшем к многочисленным человеческим жертвам.
Посол со своей стороны поблагодарила Президента Шавката Мирзиёева и народ Узбекистана за сочувствие и поддержку в скорбный для США час.
На встрече рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки дня и практические аспекты подготовки к предстоящей в г.Ташкенте международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».