2018 йилнинг 9 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Қирғизистон Республикаси Ҳукумати ўртасида ҳаво транспорти қатновига хизмат кўрсатиш учун жавобгарликни топшириш тўғрисидаги битим кучга кирди. Ҳужжат 2017 йил 6 октябрда Тошкент шаҳрида имзоланди.
Битимга кўра ҳаво қатнови хизматлари учун жавобгарликни топшириш, парвозларни соддалаштириш, ҳаво қатнови хизматларининг тегишли даражасини таъминлаш ва хизматлар кўрсатишда икки мамлакатнинг имкониятларидан фойдаланиш самарадорлигининг ҳуқуқий ва ташкилий тартиби белгиланади.

Соглашение вступило в силу
9 февраля 2018 года вступило в силу Соглашение о делегировании ответственности за обслуживание воздушного движения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Кыргызской Республики, подписанное 6 октября 2017 года в г.Ташкенте.
Соглашением определяется правовой и организационный порядок делегирования ответственности за обслуживание воздушного движения, упрощения выполнения полетов, а также обеспечения должного уровня обслуживания воздушного движения и эффективности использования возможностей двух стран в предоставлении услуг по обслуживанию воздушного движения.