Financial Times: "Ўзбекистонда илиқлик даври бошланмоқдами?"
Британиянинг нуфузли “Financial Times” газетаси саҳифасида чоп этилган мақолада ана шундай савол берилади. Мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларга бағишланган ушбу мақоланинг муаллифи Найл Баклидир, деб ёзади "Жаҳон" ахборот агентлиги.
Унинг қайд этишича, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатни ташқи дунёга очишга қаратилган қатор дадил қадамлар ташлади. Сиёсий маҳбусларнинг озод этилгани, илгари сафарга чиқиш ва ишга жойлашишга тўсқинлик қилган “қора рўйхат”дан минглаб одамларнинг ўчирилгани шулар қаторида қайд этилади.
Давлат раҳбари виртуал қабулхонасининг ишга туширилгани ва унга 1,6 миллиондан зиёд аҳоли вакиллари шахсий ва ижтимоий аҳамиятга молик долзарб муаммоларни ҳал этиш юзасидан мурожаат қилгани мақолада алоҳида таъкидланган. Оммавий ахборот воситалари анча эркин фаолият кўрсатаётгани, уларда танқидий руҳдаги материаллар эълон қилинаётгани ҳам ўқувчилар эътиборига ҳавола этилган. “Ўтган йили кеча-кундуз фаолият кўрсатадиган “Ўзбекистон-24” янгиликлар канали иш бошлади, Халқаро пресс-клуб томонидан ўтказиладиган сиёсий мавзулардаги ҳамда турли даражадаги мансабдорлар ишлари ҳақидаги ток-шоулар унинг дастуридан жой олган”.
Иқтисодиёт соҳасидаги ўзгаришлар ҳақида тўхталар экан, “Financial Times” журналисти Ўзбекистон Президентининг бизнес соҳасида навбатдан ташқари текширувларга икки йиллик мораторий жорий этиш тўғрисидаги ташаббусини қаламга олган. Сармоядорларга солиқ имтиёзларини таклиф этадиган махсус иқтисодий зоналарнинг ташкил этилгани стратегик аҳамиятга молик муҳим чора-тадбирлар сифатида таърифланади.
“Республика арзон энергия етказиб бериш нуқтаи назаридан ўзига тўқ бўлиши учун табиий ресурсларнинг етарли захираларига эга. Қишлоқ хўжалигини диверсификация қилиш, озиқ-овқат, фармацевтика заводлари бунёд этиш, сайёҳликни ривожлантириш бўйича жуда катта режалар кўзланмоқда. Ўн йиллик танаффусдан сўнг Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилоти аъзолигига кириш учун музокараларни қайтадан бошлади. Европа тикланиш ва тараққиёт банки эса республикада ўз фаолиятини яна бошлади”.
Найл Баклининг маълум қилишича, сон жиҳатидан тез ўсиб бораётган ёшлар учун иш ўринларини яратиш Президент Шавкат Мирзиёев ҳаётга тадбиқ этаётган ўзгаришларнинг ҳаракатлантирувчи кучи ҳисобланади. Шу ўринда британиялик шарҳловчи республикамиз аҳолисининг ярмидан зиёдини 30 ёшгача бўлган авлод вакиллари ташкил этишини, ҳар йили эса 600 минг киши меҳнат бозорига чиқишини эслатиб ўтган.
Қозоғистонда содир бўлган фожеа – ишлаш учун Россияга кетаётган автобус билан 52 нафар ўзбекистонликнинг ёниб кетгани бу мавзунинг долзарб эканлигини яққол намоён этди. Журналист давлат раҳбарининг бу ҳодисага муносабатини алоҳида қайд этган:
“…Шавкат Мирзиёев ўзбекистонлик ёшларни ўз ватанига қайтариш учун иқтисодий шароитлар яратишга ваъда берди. “Мен уларнинг ота-оналарига нима дейман?”, деган саволни ўртага ташлар экан, Президент қуйидаги фикрни қўшимча қилди: “Агар одамларимизга шароит яратганимизда бундай воқеалар содир бўлмас эди”.
Муаллифнинг ёзишича, 2017 йил сентябрида Ўзбекистонда валюта чекловлари бекор қилинди. Бу миллий сўмнинг қадрсизланишига олиб келган бўлса-да, ташқи савдо ва сармоялар учун сезиларли тўсиқларни бартараф этди. “Умуман олганда, бир хорижлик мансабдорнинг эҳтиёткорлик билан фикр билдиришича, Ўзбекистонда совуқ замон ниҳоясига етмоқда, илиқлик даври бошланмоқда”, дея қайд этилади мақолада.
Британиялик журналистнинг фикрича, Ўзбекистондаги ўзгаришлар кенг қамровли натижаларга олиб келиши мумкин. Минтақанинг асосий давлати бўлган бу республика Марказий Осиёнинг барча мамлакатлари ҳамда Афғонистон билан чегарадошдир. Муаллифнинг ишонч билан ёзишича, Ўзбекистондаги ислоҳотларнинг давом этиши “ўзгаришларни амалга ошириш мумкин”эканлигини кўрсатиб беради. Бундан ташқари, улар илгари Ўзбекистон ташқи сиёсатига хос бўлган изоляционизмни кучсизлаштиришга қодир бўлгани баробарида уни Евроосиё юрагига таъсир ўтказиш бўйича Россия, Хитой ва АҚШ олиб бораётган “янги катта ўйин”даги муҳим давлатга айлантиради.

В Узбекистане наступает оттепель?
Таким вопросом задается авторитетная в мире британская газета Financial Times в своей специальной статье, посвященной проводимым в нашей стране реформам.
Автор материала Найл Бакли отмечает, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предпринял ряд смелых шагов, призванных открыть страну внешнему миру. В их числе упоминается освобождение политзаключенных, исключение из так называемых «черных списков» тысяч лиц, которым ранее создавались помехи в поездках и получении работы.
Отдельно подчеркивается запуск виртуальной приемной главы государства, в которую уже обратились более 1,6 миллиона человек для решения насущных проблем личного и общественного характера. Более свободными стали средства массовой информации, которые публикуют критические материалы. В прошлом году был создан круглосуточный новостной канал «Узбекистон-24», программа которого включает проводимые Международным пресс-клубом ток-шоу на политические темы и работу чиновников различных уровней.
Говоря о преобразованиях в сфере экономики, журналист FT напоминает инициативу Президента Узбекистана о введении двухлетнего моратория на внеплановые проверки бизнеса. В качестве важной меры, имеющей стратегическое значение, называется создание специальных экономических зон, предлагающих налоговые льготы для инвесторов.
«Республика обладает достаточным запасом природных ресурсов, чтобы быть самодостаточной в плане поставок дешевой энергии. Намечаются амбициозные планы по диверсификации сельского хозяйства, наращиванию пищевых, фармацевтических заводов, развитию туризма. Узбекистан возобновил переговоры о вступлении во Всемирную торговую организацию после десяти лет перерыва. В республике начал свою деятельность Европейский банк реконструкции и развития».
Как сообщает Найл Бакли, движущей силой преобразований, проводимых Президентом Шавкатом Мирзиёевым, является создание рабочих мест для быстрорастущего молодого поколения. В этой связи британский обозреватель напоминает, что более половины населения республики составляет молодежь в возрасте до 30 лет, а на рынок труда ежегодно выходит 600 тысяч человек.
Актуальность этой тематики ясно продемонстрировала трагедия в Казахстане, когда 52 узбекистанца погибли при пожаре автобуса, в котором они направлялись в Россию на заработки. Журналист отдельно выделяет реакцию главы нашего государства на это событие:
«…Шавкат Мирзиёев обещал создать экономические условия для возвращения молодых узбекистанцев на родину. «Что я скажу их родителям?» – задался вопросом Президент и добавил: «Если бы мы справлялись со своей работой, таких событий могло бы и не быть».
В сентябре 2017 года в Узбекистане были отменены валютные ограничения, которые хоть и привели к обесцениванию национального сума, но устранили значительные препятствия для внешней торговли и инвестиций. «В целом, в Узбекистане, как осторожно предполагает один иностранный чиновник, заканчиваются холодные времена и наступает оттепель», - говорится в публикации.
По мнению британского журналиста, изменения в Узбекистане могут иметь масштабные последствия. Будучи стержневым государством региона, республика граничит со всеми странами Центральной Азии, а также с Афганистаном. Реформы в Узбекистане, убежден автор, если они будут продолжены, покажут, что «преобразования возможны». Кроме того, они способны ослабить изоляционизм, который был присущ внешней политике Узбекистана, и сделать его важным игроком в «Новой большой игре», ведущейся  Россией, Китаем и США за влияние на сердце Евразии.