Ким Донг Ён ўзбекистонлик талабаларга маъруза ўқиди
Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари, стратегия ва молия вазири Ким Донг Ён мамлакатимизга ташрифи доирасида Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида пойтахтимиздаги саккиз олий ўқув юртидан келган талабаларга маъруза ўқиди.
Маърузада Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, давлат ташкилотлари ва муассасалари, маҳаллий корхоналар вакиллари ҳам иштирок этди.
Ким Донг Ён ёш авлоднинг сифатли таълим олиши ва профессионал кўникмаларни эгаллаши ғоят муҳим бўлиб, улар ёшларнинг келгусида ишга жойлашиши ва шахсий салоҳиятини рўёбга чиқаришида улкан аҳамият касб этишини алоҳида таъкидлади. Шунингдек, Жанубий Корея таълим тизимининг ўзига хос жиҳатлари ҳамда ушбу тизимга жорий этилган ахборот-коммуникация технологиялари хусусида сўзлаб берди.
Маъруза давомида Ким Донг Ён Жанубий Корея иқтисодиётининг барча соҳаларига фаол татбиқ этилаётган инновациялар аҳамиятига алоҳида эътибор қаратди. Жамият ва ижтимоий соҳани ривожлантириш учун яратилаётган замонавий технологиялар имкониятлари ҳақида ҳам сўз юритди.
Ким Донг Ён Тошкент шаҳридаги Инҳа университетига ташрифи якунида мазкур олий ўқув юртининг фахрий меҳмонлар китобига ўз тилакларини ёзиб қолдирди.

Ким Донг Ён прочитал лекцию для узбекских студентов
В ходе своего визита в Узбекистан заместитель Премьер-министра, министр стратегии и финансов Республики Корея Ким Донг Ён посетил университет Инха в Ташкенте, где прочитал лекцию для студентов восьми столичных вузов.
На лекции также присутствовали представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, государственных организации и учреждений, отечественных предприятий.
Ким Донг Ён отметил важность получения высококачественного образования и профессиональных навыков для молодого поколения, их влияние на перспективы дальнейшего трудоустройства и раскрытие личного потенциала. Он рассказал о специфике и особенностях образовательной системы своей страны, а также интегрированных в нее ИКТ.
Отдельное внимание в рамках лекции Ким Донг Ён уделил важности инноваций, которые активно внедряются во все сферы экономики Южной Кореи. Он также обозначил возможности, создаваемые современными технологиями для развития общества и социальной сферы.
В завершение посещения университета Инха в Ташкенте Ким Донг Ён оставил свои пожелания в книге почетных гостей этого вуза.