Ўзбекистон – Жанубий Корея қўшма мажлиси
Пойтахтимиздаги Халқаро ҳамкорлик марказида 13 февраль куни иқтисодий ҳамкорлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Жанубий Корея биринчи қўшма мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда икки мамлакатнинг ташқи савдо, сармоя, банк-молия, ёқилғи-энергетика, нефть-газ, машинасозлик, транспорт ва транспорт коммуникациялари, қурилиш, кимё ва озиқ-овқат саноати, тўқимачилик, қишлоқ ва сув хўжалиги, фан-таълим, ахборот технологиялари ва телекоммуникациялар, тиббиёт ҳамда сайёҳлик каби соҳалар учун масъул вазирлик ва идоралари, компания ва концернлари раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов, Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари, стратегия ва молия вазири Ким Донг Ён ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик изчил мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон ва Корея Республикасини мустаҳкам дўстлик, стратегик шериклик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқалари боғлаб туради. Корея Республикаси Ўзбекистоннинг асосий хорижий ҳамкорларидан бири, мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодиётни модернизация қилиш ва таркибий ўзгартириш, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, экспортни оширишга йўналтирилган кенг кўламли дастурларнинг сармоядори ва иштирокчиси ҳисобланади. Бугунги кунда Ўзбекистонда Жанубий Кореянинг 70 дан ортиқ компанияси ваколатхоналари бор. Иқтисодиётнинг деярли барча тармоқларида Корея инвестицияси иштирокидаги 500 дан ортиқ корхона фаолият юритмоқда, уларнинг маҳсулот ҳажми 5 миллиард АҚШ долларидан ошган.
Ўзбекистонда жанубий кореялик ҳамкорлар билан автомобилсозлик, электр энергетикаси, нефть-газ, электротехника, тўқимачилик саноати, ахборот технологиялари, телекоммуникация ва бошқа соҳалар бўйича кенг кўламли инвестиция лойиҳалари амалга оширилди. Яқинда Ўзбекистон Президентининг фармони билан Корея Республикаси фуқаролари учун виза бекор қилинди. Бу мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўтган йили мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 1 миллиард 360 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Бу 2016 йилга нисбатан 27 фоиз кўпдир.
Мажлисда таъкидланганидек, мазкур кўрсаткични янада ошириш учун барча имкониятлар етарли. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йил ноябрь ойида Корея Республикасига давлат ташрифи натижалари бунга яққол тасдиқ бўла олади. Ушбу ташриф икки томонлама алоқаларни янги сифат босқичига кўтарди. Эндиги вазифа ташриф давомида эришилган 10 миллиард АҚШ долларидан ортиқ 60 дан зиёд келишувни тўла рўёбга чиқариш ҳамда ишбилармон доиралар вакилларининг уларни амалга оширишига кўмаклашишдир.
Савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлик ҳақида сўз кетганда, Ўзбекистонда бизнес юритиш учун кенг шароитлар яратилганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Бугунги кунда мамлакатимиз иқтисодиётида фаол жараёнлар кечмоқда. Иқтисодий ўсиш суръатини янада ошириш мақсадида қонунчилик базаси такомиллаштирилиб, инвестициявий муҳит кенгаймоқда. Ўзбекистон ҳукумати Жанубий Корея компанияларининг юртимизда самарали фаолият юритиши учун уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида барча шароитларни яратмоқда.
Тадбирда Ўзбекистон – Жанубий Корея ҳамкорлигини янги мазмун билан бойитиш, ишбилармон доираларнинг мулоқоти ва қўшма лойиҳаларини қўллаб-қувватлашдан икки томон ҳам бирдек манфаатдор экани таъкидланди.
Мажлис давомида томонлар Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ва Корея Республикаси ҳукумати ўртасида қабул қилинган Иқтисодий ҳамкорлик жамғармаси кредитлари тўғрисидаги шартнома доирасидаги 2018-2020 йилларга мўлжалланган лойиҳаларни амалга оширишнинг боришини кўриб чиқдилар.
– Корея Республикаси Ўзбекистонни энг муҳим иқтисодий ҳамкорларидан деб билади, – деди Ким Донг Ён. – Биз ўзаро ҳамкорликни юксак қадрлаймиз. Мамлакатларимиз йирик сармоявий лойиҳалар тузиш ва амалга ошириш борасида бой имкониятларга эга. Биз, айниқса, савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни, кимё, энергетика, юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқариш, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдормиз.
Анжуманда Тошкент шаҳрида Корея Республикаси илғор технологиялар институти (KIAT) билан ҳамкорликда Ўқув-амалий тўқимачилик технопарки ва Ўзбекистон – Корея бизнес-маркази ташкил этиш, Корея маданияти ва санъати уйини очиш ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Тадбир сўнгида тиббий соғломлаштириш мажмуаси қуриш бўйича ҳамкорлик тўғрисида англашув меморандуми имзоланди.

Dedicated to further strengthening economic cooperation
On February 13, the first Uzbek-South Korean meeting on economic cooperation was held at the International Business Center, in Tashkent.
The event was attended by heads of ministries, departments and companies of the two countries responsible for such spheres as foreign trade, investment, banking and finance, fuel and energy, oil and gas, mechanical engineering, transport and communications, construction, chemical, food, textile industry, agriculture and water management, science and education, information technologies and telecommunications, medicine and tourism.
Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov, Deputy Prime Minister of the Republic of Korea, Minister of Strategy and Finance of this country Kim Dong-yeon and others emphasized that economic cooperation between our countries is consistently developing.
Uzbekistan and South Korea have a strong friendship, strategic partnership and mutually beneficial cooperation. The Republic of Korea is one of the main investment partners of Uzbekistan, an active participant in implementation in Uzbekistan of large-scale projects aimed at modernizing and restructuring the economy, expanding production of competitive products and increasing exports.
Currently, more than 70 South Korean companies are operating in Uzbekistan. 440 enterprises were opened with participation of South Korean investments. The volume of their production exceeds 5 billion US dollars.
Major investment projects have been implemented in the automotive, electric power, oil and gas, electrical, textile, ICT and other sectors, in cooperation with South Korean partners, in Uzbekistan. Recently, a visa-free regime for citizens of the Republic of Korea has been introduced by the decree of the President of Uzbekistan, which will further strengthen relations between our countries.
Last year, the mutual trade amounted to 1 billion 360 million US dollars, which is 27 percent more than in 2016.
At the meeting, the availability of all opportunities for further increasing this indicator was noted. The state visit of the President Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Korea in November last year raised bilateral relations to a qualitatively new level. Now it is necessary to fully realize the agreements reached during the visit to the amount of over $10 billion and to assist representatives of business circles in their implementation.
At the event it was emphasized that the sides are equally interested in filling the Uzbek-South Korean cooperation with new content, enhancing contacts between businessmen and supporting joint projects.
The sides considered the progress of implementation of projects within the framework of the Agreement on loans of the Foundation for Economic Cooperation and Development signed between the governments of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea for 2018-2020.
At the meeting, issues of creation a Training and practical textile technopark in cooperation with the Korean Institute of Advanced Technologies (KIAT), the Uzbek-South Korean business center, opening of the House of Korean Culture and Art, and others were discussed.
Following the event, a Memorandum of Understanding was signed on establishment of a modern multidisciplinary medical center.