Ўзбекистон – Жанубий Корея қўшма мажлиси
Пойтахтимиздаги Халқаро ҳамкорлик марказида 13 февраль куни иқтисодий ҳамкорлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Жанубий Корея биринчи қўшма мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда икки мамлакатнинг ташқи савдо, сармоя, банк-молия, ёқилғи-энергетика, нефть-газ, машинасозлик, транспорт ва транспорт коммуникациялари, қурилиш, кимё ва озиқ-овқат саноати, тўқимачилик, қишлоқ ва сув хўжалиги, фан-таълим, ахборот технологиялари ва телекоммуникациялар, тиббиёт ҳамда сайёҳлик каби соҳалар учун масъул вазирлик ва идоралари, компания ва концернлари раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов, Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари, стратегия ва молия вазири Ким Донг Ён ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик изчил мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон ва Корея Республикасини мустаҳкам дўстлик, стратегик шериклик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқалари боғлаб туради. Корея Республикаси Ўзбекистоннинг асосий хорижий ҳамкорларидан бири, мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодиётни модернизация қилиш ва таркибий ўзгартириш, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, экспортни оширишга йўналтирилган кенг кўламли дастурларнинг сармоядори ва иштирокчиси ҳисобланади. Бугунги кунда Ўзбекистонда Жанубий Кореянинг 70 дан ортиқ компанияси ваколатхоналари бор. Иқтисодиётнинг деярли барча тармоқларида Корея инвестицияси иштирокидаги 500 дан ортиқ корхона фаолият юритмоқда, уларнинг маҳсулот ҳажми 5 миллиард АҚШ долларидан ошган.
Ўзбекистонда жанубий кореялик ҳамкорлар билан автомобилсозлик, электр энергетикаси, нефть-газ, электротехника, тўқимачилик саноати, ахборот технологиялари, телекоммуникация ва бошқа соҳалар бўйича кенг кўламли инвестиция лойиҳалари амалга оширилди. Яқинда Ўзбекистон Президентининг фармони билан Корея Республикаси фуқаролари учун виза бекор қилинди. Бу мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўтган йили мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 1 миллиард 360 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Бу 2016 йилга нисбатан 27 фоиз кўпдир.
Мажлисда таъкидланганидек, мазкур кўрсаткични янада ошириш учун барча имкониятлар етарли. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йил ноябрь ойида Корея Республикасига давлат ташрифи натижалари бунга яққол тасдиқ бўла олади. Ушбу ташриф икки томонлама алоқаларни янги сифат босқичига кўтарди. Эндиги вазифа ташриф давомида эришилган 10 миллиард АҚШ долларидан ортиқ 60 дан зиёд келишувни тўла рўёбга чиқариш ҳамда ишбилармон доиралар вакилларининг уларни амалга оширишига кўмаклашишдир.
Савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлик ҳақида сўз кетганда, Ўзбекистонда бизнес юритиш учун кенг шароитлар яратилганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Бугунги кунда мамлакатимиз иқтисодиётида фаол жараёнлар кечмоқда. Иқтисодий ўсиш суръатини янада ошириш мақсадида қонунчилик базаси такомиллаштирилиб, инвестициявий муҳит кенгаймоқда. Ўзбекистон ҳукумати Жанубий Корея компанияларининг юртимизда самарали фаолият юритиши учун уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида барча шароитларни яратмоқда.
Тадбирда Ўзбекистон – Жанубий Корея ҳамкорлигини янги мазмун билан бойитиш, ишбилармон доираларнинг мулоқоти ва қўшма лойиҳаларини қўллаб-қувватлашдан икки томон ҳам бирдек манфаатдор экани таъкидланди.
Мажлис давомида томонлар Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ва Корея Республикаси ҳукумати ўртасида қабул қилинган Иқтисодий ҳамкорлик жамғармаси кредитлари тўғрисидаги шартнома доирасидаги 2018-2020 йилларга мўлжалланган лойиҳаларни амалга оширишнинг боришини кўриб чиқдилар.
– Корея Республикаси Ўзбекистонни энг муҳим иқтисодий ҳамкорларидан деб билади, – деди Ким Донг Ён. – Биз ўзаро ҳамкорликни юксак қадрлаймиз. Мамлакатларимиз йирик сармоявий лойиҳалар тузиш ва амалга ошириш борасида бой имкониятларга эга. Биз, айниқса, савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни, кимё, энергетика, юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқариш, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдормиз.
Анжуманда Тошкент шаҳрида Корея Республикаси илғор технологиялар институти (KIAT) билан ҳамкорликда Ўқув-амалий тўқимачилик технопарки ва Ўзбекистон – Корея бизнес-маркази ташкил этиш, Корея маданияти ва санъати уйини очиш ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Тадбир сўнгида тиббий соғломлаштириш мажмуаси қуриш бўйича ҳамкорлик тўғрисида англашув меморандуми имзоланди.

Посвящено дальнейшему укреплению экономического сотрудничества
В Международном бизнес-центре в Ташкенте 13 февраля состоялось первое совместное Узбекско-южнокорейское заседание по вопросам экономического сотрудничества.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за такие сферы, как внешняя торговля, инвестиции, банковско-финансовый сектор, топливно-энергетическая, нефтегазовая отрасли, машиностроение, транспорт и транспортные коммуникации, строительство, химическая, пищевая, текстильная промышленность, сельское и водное хозяйство, наука и образование, информационные технологии и телекоммуникации, медицина и туризм.
Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, заместитель Премьер-министра Республики Корея, министр стратегии и финансов этой страны Ким Донг Ён и другие особо отметили, что экономическое сотрудничество между нашими странами последовательно развивается.
Узбекистан и Южную Корею связывают прочная дружба, стратегическое партнерство и взаимовыгодное сотрудничество. Республика Корея является одним из главных инвестиционных партнеров Узбекистана, активным участником реализации в нашей стране широкомасштабных проектов, направленных на модернизацию и структурное преобразование экономики, расширение производства конкурентоспособной продукции и увеличение объемов экспорта. В настоящее время в Узбекистане действуют представительства более 70 южнокорейских компаний. С участием южнокорейских инвестиций открыто 440 предприятий, объем выпускаемой ими продукции превышает 5 миллиардов долларов США.
В нашей стране совместно с южнокорейскими партнерами реализованы крупные инвестиционные проекты в автомобилестроении, электроэнергетике, нефтегазовой, электротехнической, текстильной промышленности, сфере ИКТ и других. Недавно указом Президента Узбекистана для граждан Республики Корея был введен безвизовый режим, что послужит дальнейшему укреплению связей между нашими странами.
В прошлом году взаимный товарооборот составил 1 миллиард 360 миллионов долларов США, что на 27 процентов больше, чем в 2016 году.
На заседании отмечалось наличие всех возможностей для дальнейшего повышения этого показателя. Государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Корея в ноябре прошлого года поднял двусторонние связи на качественно новый уровень. Теперь предстоит полностью реализовать достигнутые в ходе визита более 60 соглашений на сумму свыше 10 миллиардов долларов США и оказать представителям деловых кругов содействие в их осуществлении.
Говоря о торгово-экономическом и инвестиционном сотрудничестве, участники отметили созданные для этого в Узбекистане широкие условия. Сегодня в экономике нашей страны происходят активные преобразования. Совершенствуется законодательная база, улучшается инвестиционный климат для дальнейшего ускорения темпов экономического роста. Правительством Узбекистана создаются все условия для эффективной деятельности и всесторонней поддержки южнокорейских компаний.
На мероприятии подчеркивалось, что стороны одинаково заинтересованы в наполнении узбекско-южнокорейского сотрудничества новым содержанием, активизации контактов деловых людей и поддержке совместных проектов.
Стороны рассмотрели ход реализации проектов в рамках подписанного между правительствами Республики Узбекистан и Республики Корея Соглашения по кредитам Фонда экономического сотрудничества и развития на 2018-2020 годы.
– Республика Корея считает Узбекистан одним из своих важнейших экономических партнеров, – отметил Ким Донг Ён. – Мы высоко ценим наше сотрудничество. Наши страны располагают широкими возможностями для разработки и реализации крупных инвестиционных проектов. Мы особенно заинтересованы в расширении торгово-экономических и инвестиционных связей, партнерства в сферах химической промышленности, энергетики, текстиля, высокотехнологичного производства, сельского хозяйства.
На заседании были обсуждены вопросы создания Учебно-практического текстильного технопарка в сотрудничестве с Корейским институтом передовых технологий (KIAT), Узбекско-южнокорейского бизнес-центра, открытия Дома корейской культуры и искусства и другие.
В завершение мероприятия был подписан Меморандум о взаимопонимании по созданию современного многопрофильного медицинского центра.