Бухоро яҳудийларининг Бутунжаҳон конгресси делегацияси билан учрашув
2018 йилнинг 13 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ташриф буюрган Бухоро яҳудийларининг Бутунжаҳон конгресси (БЯБК) президенти, таниқли тадбиркор ва жамоат арбоби Лев Леваев бошчилигидаги делегациясини қабул қилди.
Делегация таркибидан АҚШ ва Канаданинг Бухоро яҳудийлари конгресси раиси Борис Кандов, Россия Бухоро яҳудийлари конгресси раиси Яков Левиев ва бошқалар ўрин олган.
Ташқи ишлар вазирлигида бўлиб ўтган суҳбатда Ўзбекистон ва БЯБК ўртасидаги муносабатларнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашувда қайд этилганидек, халқларимизнинг ўзаро ҳамкорлиги узоқ тарихга эга бўлиб, кўп асрлар илгари ҳозирги Ўзбекистон ҳудудида яҳудий жамоалари пайдо бўлган даврга бориб тақалади. Асрлар давомида Бухоро яҳудийлари тинчлик ва тотувликда яшаб, ўзбек заминида ўз Ватанларини топдилар.
Исроил, АҚШ ва бошқа мамлакатларда истиқомат қилаётган асли ўзбекистонлик яҳудийлар мамлакатимиз билан алоқаларини узмасдан, ўзбек халқига самимий ва чуқур ҳурмат ҳиссини сақлаётганлиги юртимизда юқори баҳоланади. Бу эса ўз навбатида халқларимиз фаровонлиги йўлида ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил мустаҳкамлаш ва алоқаларни кенгайтириш имконини яратади.
Турли даражалардаги ўзаро алмашинувларга доир масалаларни муҳокама қилиш чоғида Президент Шавкат Мирзиёевнинг 12 февралда кучга кирган Фармонига мувофиқ Исроил фуқаролари учун 30 кунгача визасиз кириш тўғрисидаги низомини БЯБК делегацияси мамнуният билан қайд этди. Исроилда 100 мингдан ортиқ асли ўзбекистонлик яҳудийлар истиқомат қилади.

Встреча с делегацией Всемирного конгресса бухарских евреев
13 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял прибывшую в нашу страну с визитом делегацию Всемирного конгресса бухарских евреев (ВКБЕ) во главе с президентом ВКБЕ, известным предпринимателем и общественным деятелем Львом Леваевым.
В состав делегации входят президент Конгресса бухарских евреев США и Канады Борис Кандов, президент Конгресса бухарских евреев России Яков Левиев и другие.
В состоявшейся в МИД беседе обсуждены состояние и перспективы отношений между Узбекистаном и ВКБЕ.
Как отмечалось на встрече, взаимодействие между нашими народами имеет давнюю историю, которая началась много веков назад, когда на территории нынешнего Узбекистана появились еврейские общины. На протяжении столетий бухарские евреи жили в мире и согласии, обрели на узбекской земле свою Родину.
В Узбекистане высоко ценят тот факт, что выходцы из Узбекистана, живущие в Израиле, США и других странах, не теряют связей с нашей страной, сохраняя чувство искреннего и глубокого уважения к узбекскому народу, способствуют последовательному укреплению взаимовыгодного сотрудничества и расширению отношений во благо наших народов.
В ходе обсуждения вопросов взаимных обменов на различных уровнях делегация ВКБЕ с благодарностью отметила, что в соответствии с Указом Президента Шавката Мирзиёева с 12 февраля вступило в силу положение о безвизовом въезде в нашу страну на срок до 30 дней для израильских граждан, среди которых выходцы из Узбекистана составляют более 100 тысяч человек.