Ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар кенгашининг миграция масалалари ва чет эл фуқароларини ижтимоий-маданий мослаштириш комиссияси аъзолари юртимизда ташриф билан бўлиб турибди.
Россиялик меҳмонлар 12 февраль куни Самарқанд вилояти ҳокими Т.Жўраев билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик алоқалари кейинги йилларда янада мустаҳкамланиб бораётгани таъкидланди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига давлат ташрифи давомида эришилган келишувлар бунда муҳим аҳамият касб этмоқда. Мазкур ташриф натижасида бугунги кунда нафақат мамлакат доирасида, балки ҳудудлар ўртасида ҳам иқтисодий, инвестициявий ҳамкорлик ривожланиб бормоқда. Шунингдек, меҳнат миграцияси масалалари бўйича томонлар ўзаро манфаатли алоқаларни кенгайтириш борасида кўплаб истиқболли лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этмоқда. Жумладан, Самарқанд шаҳрида Россия Федерациясига меҳнат мигрантларини тайёрлаш ва жўнатиш маркази фаолият кўрсатмоқда.
Делегация раҳбари, Россия Давлат думаси депутати А.Журавлев ҳамда Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар кенгашининг миграция масалалари ва чет эл фуқароларини ижтимоий-маданий мослаштириш комиссияси раиси А.Паскачев Ўзбекистондан бораётган меҳнат мигрантларини Россия қонунчилиги билан таништириш, уларни тиббий-ижтимоий муҳофаза қилиш, муносиб меҳнат ва турмуш шароити яратиш борасида олиб борилаётган ишлар хусусида маълумот берди. Ушбу йўналишда ҳамкорликда олиб борилаётган ишларни янада такомиллаштириш юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Россиялик меҳмонлар Самарқанд шаҳридаги меҳнат мигрантларини тайёрлаш ва жўнатиш маркази ҳамда Жанубий Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) билан биргаликда ташкил этилган касб-ҳунарга ўқитиш маркази фаолияти билан танишди.
Делегация аъзолари Самарқанд шаҳридаги Ислом Каримов мақбара мажмуаси ва бошқа диққатга сазовор масканларни зиёрат қилди.

В Узбекистане находится с визитом делегация Комиссии по миграционным вопросам и социально–культурной адаптации иностранных граждан Совета по межнациональным отношениям при Президенте Российской Федерации.
Гости из России 12 февраля встретились с хокимом Самаркандской области Т. Джураевым.
На встрече отмечалось, что в последние годы между Узбекистаном и Россией все более укрепляются торгово-экономические, культурно-гуманитарные связи. Важную роль в этом играют договоренности, достигнутые в ходе визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года. В результате этого визита экономическое, инвестиционное сотрудничество развивается не только на межгосударственном, но и на межрегиональном уровне. Также стороны реализуют множество перспективных проектов по вопросам трудовой миграции. В частности, в Самарканде ведет деятельность Центр предвыездной подготовки и отправки трудовых мигрантов в Российскую Федерацию.
Руководитель делегации, депутат Государственной думы Российской Федерации А. Журавлев, председатель Комиссии по миграционным вопросам и социально-культурной адаптации иностранных граждан Совета по межнациональным отношениям при Президенте Российской Федерации А. Паскачев представили информацию о работе, проводимой в сфере ознакомления приезжающих из Узбекистана трудовых мигрантов с российским законодательством, их медико-социальной защиты, создания достойных условий жизни и труда. Состоялся обмен мнениями о дальнейшем совершенствовании сотрудничества в этом направлении.
Гости из России ознакомились с деятельностью Центра предвыездной подготовки и отправки трудовых мигрантов и Центра профессионального обучения, организованного совместно с Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA).