Қўшма комиссия йиғилиши
Тошкентда Хавфсизлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Афғонистон қўшма комиссиясининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Афғонистон Президенти Муҳаммад Ашраф Ғанининг 2017 йил 4-6 декабрь кунлари Ўзбекистонга расмий ташрифи чоғида Хавфсизлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Афғонистон қўшма комиссиясини тузиш ҳақида келишувга эришилган эди.
Комиссия таркибига Ўзбекистон Республикаси ва Афғонистон Ислом Республикасининг Хавфсизлик кенгашлари аппарати, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари вакиллари киритилди.
Йиғилишда Ўзбекистон билан Афғонистон ўртасида терроризм ва экстремизмга қарши курашиш, қурол савдоси ва гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланиши, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни қонунийлаштириш ва уюшган трансмиллий жиноятчиликнинг бошқа шаклларига барҳам бериш масалаларидаги ҳамкорлик ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Божхона билан боғлиқ ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва бартараф қилиш, давлат чегаралари хавфсизлигини таъминлаш соҳаларидаги ўзаро алоқаларни фаоллаштириш юзасидан фикр алмашилди.
Хавфсизликни таъминлаш, қўшма тараққиёт ва инфратузилма лойиҳалари, жумладан, Мозори Шариф – Ҳирот темир йўли ҳамда Сурхон – Пули-Хумри электр узатиш линияси қурилишини амалга ошириш, шунингдек, Кобул ва Мозори Шариф шаҳарларидаги ишлаб чиқариш корхоналари, марказлари, савдо уйлари хавфсиз фаолиятини таъминлаш муҳимлиги қайд этилди.
Афғонистон Президенти Муҳаммад Ашраф Ғанининг 2017 йилдаги расмий ташрифи доирасида сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда эришилган келишувларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
– Тошкентда бўлиб ўтган Хавфсизлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Афғонистон қўшма комиссиясининг биринчи йиғилиши мамлакатларимиз ўртасида хавфсизлик масалалари бўйича ҳамкорликнинг мантиқий давомидир, – деди Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий ахборот-таҳлил маркази директори Аҳмад Мансуров. –Йиғилишда икки давлат раҳбарларининг Тошкентдаги учрашуви чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш, хавфсизлик соҳасида икки ва кўп томонлама ҳамкорлик масалалари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Тадбирда Ўзбекистон билан Афғонистон ўртасидаги кўп қиррали ўзаро алоқаларни ривожлантиришнинг ижобий динамикаси қайд этилди. Транзит-транспорт, инфратузилма, савдо-иқтисодий, сармоявий, энергетика ва бошқа муҳим соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга оширишдаги нафақат икки томонлама, балки кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтиришга тайёрлик билдирилди.
– Икки давлат раҳбарларининг 2017 йил декабрь ойидаги учрашуви мамлакатларимиз ўртасида фаол ҳамкорликни йўлга қўйиш имконини берди, – деди Афғонистон Ислом Республикаси Президентининг миллий хавфсизлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Ҳаниф Атмар. – Хавфсизлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Афғонистон қўшма комиссиясининг биринчи йиғилиши якунлари бўйича эришилган натижалар эса Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасида келгусида стратегик лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва хавфсизликни таъминлаш бўйича ўзаро муносабатларни янада ривожлантиришга хизмат қилади.
Йиғилишда Афғонистон ва Марказий Осиёда узоқ муддатли барқарорликни таъминлашда тинчлик, изчил тараққиёт ва хавфсизлик масалаларининг узвий боғлиқлиги таъкидланди. Шу жиҳатдан Марказий Осиёда тинчлик, ҳамкорлик ва фаровонлик ҳудудини яратиш мақсадида минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда афғон муаммосини ҳал қилишнинг сиёсий-дипломатик воситаларидан янада самарали фойдаланиш орқали Афғонистонни қўллаб-қувватлаш муҳим экани қайд этилди.
Хавфсизлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Афғонистон қўшма комиссиясининг илк йиғилиши якунлари бўйича тегишли протокол имзоланди.

Заседание совместной комиссии
В Ташкенте проведено первое заседание Узбекско-афганской совместной комиссии по вопросам безопасности.
Договоренность о создании Узбекско-афганской совместной комиссии по вопросам безопасности была достигнута в ходе официального визита Президента Афганистана Мохаммада Ашрафа Гани в Узбекистан 4-6 декабря 2017 года.
В состав комиссии вошли представители Советов безопасности, силовых и правоохранительных органов Республики Узбекистан и Исламской Республики Афганистан.
В ходе заседания рассмотрены состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Афганистаном в борьбе с терроризмом и экстремизмом, вопросы противодействия торговле оружием и незаконному обороту наркотиков, легализации преступных доходов и другим формам транснациональной организованной преступности.
Состоялся обмен мнениями по вопросам активизации взаимодействия в сфере предупреждения и пресечения таможенных правонарушений, обеспечения безопасности государственных границ.
Была подчеркнута важность обеспечения безопасности и бесперебойного осуществления совместных проектов развития и инфраструктурных проектов, включая строительство железной дороги Мазари-Шариф – Герат и линии электропередачи Сурхон – Пули-Хумри, а также защиты производственных предприятий, центров, торговых домов в Кабуле и Мазари-Шарифе.
Особое внимание стороны уделили вопросам обеспечения своевременной реализации договоренностей в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, достигнутых в рамках официального визита Президента Афганистана Мохаммада Ашрафа Гани в Узбекистан.
– Состоявшееся сегодня в Ташкенте первое заседание Узбекско-афганской совместной комиссии по вопросам безопасности является логическим продолжением сотрудничества между нашими странами, – отметил директор Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан Ахмад Мансуров. – На заседании состоялся обмен мнениями по реализации договоренностей, достигнутых в ходе встречи глав двух государств в Ташкенте, ряду вопросов двустороннего и многостороннего сотрудничества в сфере безопасности.
В целом стороны отметили возрастающую динамику развития многопланового взаимодействия между Узбекистаном и Афганистаном. Была выражена готовность к расширению как двустороннего, так и многостороннего сотрудничества в реализации совместных проектов в транзитно-транспортной, инфраструктурной, торгово-экономической, инвестиционной, энергетической и других жизненно важных сферах.
– Встречи глав двух государств в декабре 2017 года позволили наладить активное взаимодействие между нашими странами, – отметил советник Президента Исламской Республики Афганистан по вопросам национальной безопасности Ханиф Атмар. – Результаты, достигнутые по итогам первого заседания Узбекско-афганской совместной комиссии по вопросам безопасности, будут способствовать дальнейшему развитию отношений Узбекистана и Афганистана в сфере обеспечения безопасности и разработке стратегических проектов.
На заседании подтверждена тесная взаимосвязь вопросов мира, устойчивого развития и безопасности в обеспечении долгосрочной стабильности в Афганистане и Центральной Азии. В этой связи была подчеркнута важность оказания поддержки Афганистану путем расширения регионального сотрудничества и более эффективного использования политико-дипломатических инструментов решения афганской проблемы с целью создания в Центральной Азии зоны мира, сотрудничества и процветания.
По итогам первого заседания Узбекско-афганской совместной комиссии по вопросам безопасности подписан соответствующий протокол.