2018-02-12 | Маданият
Ўзбекистоннинг Япониядаги элчихонаси томонидан буюк шоир ва давлат арбоби Алишер Навоий таваллудининг 577 йиллигига бағишланган тантанали тадбир ташкил этилди.
Тадбирда Сок университети, Токио санъат университети раҳбарлари, профессор-ўқитувчилари ва талабалари, "Япония-Ўзбекистон" дўстлик уюшмаси аъзолари ҳамда Япония ижтимоий-сиёсий доиралари ва оммавий ахборот воситаларининг вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Япония олий таълим муассасалари профессорлари мумтоз адабиётимизнинг атоқли намоёндасининг ижодидан парчалар ўқиди. Токиодаги Сока университетининг бош майдонида ўрнатилган Навоий ҳайкали пойига гул қўйилди.
Тадбирда таъкидланганидек, улуғ шоирнинг ижодий мероси ўзбек халқининг жаҳон маданияти ва тамаддуни хазинасига улкан ҳиссаси бўлиб қўшилди. Иштирокчилар Кунчиқар мамлакатда Алишер Навоий ҳайкалининг ўрнатилиши Буюк ипак йўли давридан буён анъанавий ўзаро боғлиқ халқларимиз ўртасидаги маданий мулоқотнинг ёрқин рамзидир.
Сўзга чиққанлар Японияда буюк мутафаккирнинг ижодига қизиқиш ниҳоятда катта эканини қайд этиб, унинг асарлари япон тилига таржима қилинганини алоҳида таъкидладилар. Шунингдек, нафақат Ўзбекистон, балки бутун инсониятнинг бебаҳо бойлиги бўлган Навоий ижодини ўрганиш Сока университетининг ўқув дастурига киритилган.
Сока университети ректори Йошихиса Баба Алишер Навоий бутун инсоният тарихида ўчмас из қолдирган буюк инсон, унинг асарлари эса жаҳон тафаккур хазинасининг ноёб дурдонаси эканини таъкидлади. Япония олимлари шоир ижодини катта қизиқиш билан ўрганмоқда. Буюк шоир хотирасига атаб Сока университетида ўрнатилган ҳайкал Япония ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик ва маънавий ҳамкорлик рамзидир.
Й.Баба Алишер Навоий ҳайкали пойида шоирнинг япон тилида битилган, бугун ҳам ўз аҳамиятини йўқотмаган ҳикматли сўзларни ўқиб берди:
«Олам аҳли, билингизким, иш эмас душманлиғ,
Ёр ўлинг бир-биригизгаким, эрур ёрлиғ иш».
Сока университети профессори, таниқли навоийшунос олим Мицуру Кояма Алишер Навоий асарлари бугунги кунда бутун дунёда, шу жумладан Японияда ҳам катта қизиқиш билан мутолаа қилинаётгани, буюк шоирнинг асарлари кўпгина тилларга ўгирилгани бундан далолат бераётганини таъкидлади.

Стихи Алишера Навои звучали в Токио
Посольством Узбекистана в Японии совместно с университетом Сока организовано торжественное мероприятие, посвященное 577-летию великого поэта и государственного деятеля Алишера Навои.
В мероприятии приняли участие руководиьтели, профессорско-преподавательский состав и студенты университета Сока, Токийского университета искусства, члены Ассоциации дружбы «Япония-Узбекистан», а также представители общественно-политических кругов и СМИ Японии.
В ходе мероприятия профессора японских вузов зачитали отрывки из стихотворений выдающегося классика узбекской литературы, а также состоялась церемония возложения цветов к памятнику Навои на главной площади университета Сока в Токио.
Как отмечалось на мероприятии, творческое наследие поэта является выдающимся вкладом узбекского народа в сокровищницу мировой культуры и цивилизации. По словам участников, установление памятника Алишеру Навои в Стране восходящего солнца стало символом культурного диалога между нашими народами, исторически связанными со времен Великого шелкового пути.
Говоря об огромном интересе в Японии к творчеству великого мыслителя, выступившие подчеркнули, что его труды переведены на японский язык. Вместе с тем в учебную программу университета Сока включено изучение творчества Навои, являющегося бесценным достоянием не только Узбекистана, но и всего человечества.
Ректор университета Сока профессор Йошихиса Баба отметил, что Алишер Навои – выдающаяся личность, оставившая след в истории всего человечества, а его труды поистине являются жемчужиной мировой сокровищницы знаний. Японские ученые проявляют огромный интерес к произведениям поэта. Памятник великому поэту в университете Сока является символом дружбы и духовного обмена между Японией и Узбекистаном.
Й.Баба также зачитал на японском языке выгравированные на пьедестале памятника мудрые слова Алишера Навои, имеющие особое значение в современном мире:
«Поймите, люди всей земли: вражда – плохое дело,
Живите в дружбе меж собой – нет лучшего удела!».
Профессор университета Сока, известный ученый-навоивед Мицуру Кояма отметил, что работы Алишера Навои по сей день вызывают во всем мире, в том числе Японии, огромный интерес, о чем свидетельствуют переводы шедевров великого поэта на многие языки. На японском издаются монографии и брошюры, его научные труды.