2018 йилнинг 10 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Эрон Ислом Республикаси Президенти Ҳасан Руҳани томонидан қабул қилинди. Бу ҳақда Ташқи ишлар вазирлигининг расмий сайти хабар берди.
Суҳбат чоғида Вазир Эрон Президентига учрашув ўтказиш ва Ўзбекистон-Эрон мулоқотининг долзарб масалаларини муҳокама қилиш имконияти учун миннатдорчилик билдирди ҳамда Ўзбекистон Раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг Ҳасан Руҳани ва Эрон халқига самимий тилакларини етказди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Эрон президентларининг 2017 йил 10 сентябрда Остона шаҳридаги учрашувида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтайи-назаридан икки томонлама алоқаларни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Суҳбатда қатор минтақавий муаммолар, хусусан Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашилди. Афғонистон инқирозини сиёсий ҳал қилиш жараёнини бошлаш учун биргаликдаги халқаро саъй-ҳаракат муҳимлиги қайд этилди.
Эрон раҳбари “Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик” номли Афғонистон бўйича халқаро конференция ўтказишга доир Ўзбекистон ташаббусини қўллаб қувватлади.

Minister Abdulaziz Kamilov met with the President of Iran
On February 10, 2018, the delegation of the Republic of Uzbekistan led by Minister of foreign affairs Abdulaziz Kamilov was received in Tehran by President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani. It was reported by the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs.
The Minister thanked the President of Iran for the meeting and the opportunity to discuss current issues of the Uzbek-Iranian dialogue and conveyed the warm wishes of the Head of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Hassan Rouhani and the Iranian people.
At the meeting, prospects for the development of bilateral relations in the context of implementation of the agreements reached at the meeting of the presidents of Uzbekistan and Iran on September 10, 2017, in Astana were discussed.
Views were exchanged on a number of regional issues, including the situation in Afghanistan. The sides noted the importance of joint international efforts for starting the process of political settlement of the Afghan crisis.
Leader of Iran supported the initiative of Uzbekistan to hold an international conference on Afghanistan “Peace process, cooperation in the sphere of security and regional cooperation”.