Президентимиз Сергели туманидаги янги кўп қаватли уйлар қурилиши билан танишди
Давлатимиз раҳбари ўтган йил ноябрь ойида Сергели туманида фойдаланишга топширилган кўп қаватли янги уй-жойлар билан танишиб, хонадон соҳиблари билан мулоқот қилган эди. Келажакда қуриладиган бу каби уйларни янада такомиллаштириш бўйича тавсия ва топшириқлар берганди.
Президентимиз Сергели туманидаги янги қўп қаватли уй-жойлар қурилиши билан танишди.
Лойиҳага асосан 7 ва 9 қаватли 120 та уй қурилиши бошлаб юборилган. Уйлар мамлакатимизда ишлаб чиқарилган қурилиш материалларидан замонавий қилиб барпо этилмоқда. Шунингдек, мактаблар, мактабгача таълим муассасалари, дам олиш жойлари, поликлиникалар, болалар майдончалари, автомобиль турар жойлари ва бошқа инфратузилма объектлари қурилиши кўзда тутилган.
Ушбу турар жойларни жорий йилнинг сентябрь ойида ўз эгаларига топшириш режалаштирилган.
Мамлакатимизда уй-жойлар қурилиши ҳажми йилдан-йилга ошиб бормоқда. Шу боис қурилиш-пудрат ташкилотлари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, замонавий билим ва малакага эга мутахассислар тайёрлашни кенгайтириш зарур, деди Шавкат Мирзиёев.
Муҳандис ва қурувчилар билан мулоқотда одамлар учун барча зарур шароитлар яратиш, маиший хизмат объектларини уйларнинг биринчи қаватига жойлаштириш зарурлиги қайд этилди.

Президент ознакомился с ходом строительства многоэтажных домов в Сергелийском районе
Глава нашего государства в ноябре прошлого года ознакомился с новыми многоэтажными домами, возведенными в Сергелийском районе и побеседовал с хозяевами квартир. Дал рекомендации и поручения по дальнейшему совершенствованию домов, которые будут построены в будущем.
Сегодня Президент ознакомился с ходом строительства этого жилья.
В Сергелийском районе начато строительство 120 семи- и девятиэтажных домов. Они строятся с использованием строительных материалов отечественного производства. Планируется также возведение школ, детских садов, мест отдыха, поликлиник, детских площадок, автомобильных стоянок и других инфраструктурных объектов.
Эти дома намечено сдать в эксплуатацию в сентябре текущего года.
Масштаб жилищного строительства в нашей стране расширяется с каждым годом. В связи с этим необходимо укреплять материально-техническую базу строительно-подрядных организаций, расширить подготовку специалистов, обладающих современными знаниями и квалификацией, сказал Шавкат Мирзиёев.
В беседе с инженерами и строителями было указано на необходимость создания широких удобств для жителей, размещению объектов бытового обслуживания на первых этажах строящихся домов.