Пиллачилик: Сирдарё туманида қайта ишлаш корхонаси қурилиши бошланди
Сирдарё туманида барпо этилаётган ипак етиштириш ва қайта ишлашга ихтисослашган “Агроглобал“ масъулияти чекланган жамияти заводи биноси пойдеворига тамал тоши қўйилди.
“Ўзбекипаксаноат” уюшмаси раиси Б.Шарипов, Сирдарё вилояти ҳокими ўринбосари К.Собиров ва бошқалар мамлакатимизда амалга оширилаётган туб ислоҳотлар жараёнида ипакчилик тармоғи ва тўқимачилик саноатини янада ривожлантириш, соҳага илғор технологияларни жалб қилиш, илм-фан соҳасидаги инновацион ишланмаларни амалиётга татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Президентимизнинг 2017 йил 29 мартдаги “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борада муҳим дастуриламал бўлаётир.
Қарорда тармоқ нуфузини ошириш учун озуқа базасини жадал ривожлантириш, сифатли ипак қурти уруғи етиштириш тизимини кенг йўлга қўйиш, саноатбоп пилла хомашёси етиштириш ва пиллани қайта ишлаш корхоналарининг тўлиқ қувват билан ишлашини таъминлаш баробарида тайёр рақобатбардош маҳсулот ишлаб чиқариш ва соҳанинг экспорт салоҳиятини юксалтириш бўйича аниқ тадбирлар белгиланган.
– Сирдарё туманидаги Камолот маҳалласида барпо этилаётган корхонанинг лойиҳа қиймати 5 миллион доллар, – дейди «Агроглобал» масъулияти чекланган жамияти директори ўринбосари Д.Холдоров. – Бу ерда пиллага ишлов беришдан тортиб, экспорт учун ипак мато ва кийим-кечак ишлаб чиқариш жараёни тўлиқ амалга оширилади. Биринчи босқичда "ноль" харид қийматида олинган собиқ 2513-автобаза биносини мослаштириб, тубдан қайта таъмирлаш, Хитойдан пиллани қайта ишлайдиган технологиялар келтириб ўрнатиш, 4 цех ташкил қилиш режалаштирилган.
Ушбу цехлар жорий йилнинг иккинчи чорагида ишга туширилади, бу эса 200 иш ўрни яратиш имконини беради. Бу ерда йилига 400 тонна пилла қайта ишланиб, ипак калавасига айлантирилади.
Жорий йилда вилоятнинг ҳар бир туманида иккитадан замонавий пиллахона қуриш, мавжуд 1 минг 323 гектар тут плантацияларини қайта реконструкция қилиш, янгиларини барпо этиш кўзда тутилган.
Лойиҳа уч босқичдан иборат бўлиб, 2021 йилда якунига етказилади. Лойиҳа тўлиқ амалга оширилгач, 500 иш ўрни яратилиб, йиллик экспорт қуввати 10 миллион долларни ташкил этади. Тайёр маҳсулотнинг асосий қисми экспортга йўналтирилади.
Тумандаги собиқ 2513-автобазани тубдан қайта қуриш ишлари бошлаб юборилди. Анъанага кўра, тадбирда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, қурувчилар, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирокида завод пойдеворига келажакка битилган мактуб солинган капсула жойлаштирилди.

Началось строительство нового предприятия
Состоялась церемония закладки фундамента возводимого в Сырдарьинском районе завода по заготовке и переработке коконов общества с ограниченной ответственностью "Агроглобал".
Председатель ассоциации “Узбекипаксаноат” Б.Шарипов, заместитель хокима Сырдарьинской области К.Собиров и другие отметили, что в процессе осуществляемых в нашей стране коренных реформ особое внимание уделяется дальнейшему развитию шелководческой отрасли и текстильной промышленности, привлечению в сферу передовых технологий и инновационных научных разработок.
Важным руководством к действию при этом служит постановление Президента нашей страны "О мерах по организации деятельности ассоциации "Узбекипаксаноат" от 29 марта 2017 года.
В постановлении определены конкретные меры по интенсивному развитию кормовой базы, постоянному совершенствованию выращивания коконов тутового шелкопряда, широкому внедрению эффективных методов производства и углубленной переработки коконов, налаживанию выпуска готовых изделий из шелка, увеличению экспортного потенциала отрасли.
- Проектная стоимость предприятия, возводимого в махалле "Камолот" Сырдарьинского района, составляет 5 миллионов долларов, - говорит заместитель директора ООО "Агроглобал" Д.Холдоров. - Здесь будет осуществляться весь технологический процесс начиная от обработки коконов и кончая производством шелковых изделий на экспорт. На первом этапе запланировано произвести капитальную реконструкцию предоставленной по нулевой стоимости бывшей автобазы №2513, установить завезенное из Китая оборудование по переработке коконов, организовать 4 цеха.
Эти цехи будут задействованы во второй половине текущего года, что позволит создать 200 рабочих мест. Здесь ежегодно будет осуществляться переработка 400 тонн коконов.
В этом году в каждом районе области планируется построить по две современных гренарни, реконструировать 1323 гектара тутовых плантаций и разбить новые.
Проект будет реализован в три этапа и завершен к 2021 году. В результате будет создано 500 рабочих мест, ежегодный объем экспорта составит 10 миллионов долларов. Основная часть готовой продукции будет поставляться за рубеж.
На мероприятии с участием представителей государственных и общественных организаций, строителей, работников средств массовой информации в фундамент завода по традиции была заложена капсула с письмом к потомкам.