Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида
2018-02-05 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 февралдаги ПҚ-3504-сон қарори
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 25 январдаги “Умумий ўрта, ўрта махсус ва касб-ҳунар таълими тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5313-сон Фармонини ижро этиш юзасидан:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази негизида Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Касб-ҳунар таълими маркази (кейинги ўринларда – Марказ деб юритилади) ташкил этилсин.
2. Қуйидагилар Марказнинг асосий вазифалари ва фаолияти йўналишлари этиб белгилансин:
тасарруфида касб-ҳунар коллежлари бўлган вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари, тижорат банклари ва йирик корхоналар билан биргаликда касб-ҳунар таълими соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш, касб-ҳунар таълимини ривожлантириш бўйича ўрта ва узоқ муддатли дастурларни ҳаётга татбиқ этиш ва касб-ҳунар коллежларида ўқув-тарбия жараёнига ташкилий ва методик раҳбарлик қилишни таъминлаш;
иш берувчиларнинг эҳтиёжлари ва таклифларидан ҳамда илғор хорижий тажрибадан келиб чиқиб, шунингдек, иқтисодиётнинг реал секторидаги таркибий ўзгаришларни ҳисобга олиб касб-ҳунар коллежларида ўрта бўғиннинг меҳнат бозорида талаб этилган мутахассисларини тайёрлашнинг ўқув режалари ва дастурлари ишлаб чиқилишини ташкил этиш;
юқори профессионал раҳбарлар ва педагог кадрларни танлаш ҳамда улар билан касб-ҳунар коллежларини таъминлаш, уларнинг малакаси ва касбий даражасини мунтазам равишда ошириш, шунингдек, улар меҳнатини рағбатлантириш ишларини тизимли асосда таъминлаш;
тизимнинг раҳбар ва педагог кадрлари малакасини ошириш ҳамда уларни қайта тайёрлашнинг янги шакллари ва усулларини жорий этиш;
республикадаги барча касб-ҳунар коллежлари ўқув-методик ишини уларнинг идоравий мансублигидан қатъи назар, мувофиқлаштириш;
касб-ҳунар коллежларида таълим сифатини оширишга йўналтирилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, таълим жараёнини доимий равишда такомиллаштириш;
умумтаълим мактаблари 10-11-синф ўқувчиларининг касбий кўникмаларини шакллантириш бўйича ихтисослаштирилган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуаларида касб-ҳунар таълими жараёнини мувофиқлаштириш ва методик таъминлаш.
Марказнинг ташкилий тузилмаси ва ходимларнинг умумий чекланган сони 34 нафар бўлган марказий аппарати тузилмаси 1- ва 2-иловаларга мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри касб-ҳунар таълими ҳудудий бошқармаларининг (кейинги ўринларда бошқармалар деб юритилади) намунавий тузилмаси 3-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри касб-ҳунар таълими ҳудудий бошқармалари ходимларининг чекланган сони 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Марказ директорига, зарурат бўлганда, ходимларнинг белгиланган чекланган умумий сони доирасида марказий аппарат ва идоравий мансуб ташкилотлар, бошқармалар тузилмасига ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
Марказ Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими марказининг барча ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари бўйича унинг ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Марказнинг ўз ваколатлари доирасида қабул қилинган қарорлари давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар томонидан бажарилиши мажбурий ҳисобланади;
Марказга директор – Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим вазирининг биринчи ўринбосари раҳбарлик қилади;
Марказ директори Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим вазирининг тақдимномасига асосан Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Марказ директори Ўзбекистон Республикаси касб-ҳунар таълими тизими сифатли ва самарали ташкил этилиши, норматив-ҳуқуқий бошқарилиши, унга юкланган вазифалар тўлақонли ва ўз вақтида бажарилиши учун шахсан жавоб беради.
5. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази ҳузуридаги Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими тизими кадрлари малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш институти ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази ҳузуридаги Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларини ахборот-методик таъминлаш хизмати негизида Марказ ҳузурида Касб-ҳунар таълими тизимини инновацион ривожлантириш, педагог кадрларнинг малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш институти ташкил этилсин, унга қуйидаги функциялар юклансин:
таълим дастурлари тузилмаси ва мазмунини такомиллаштириш ишларини доимий равишда амалга ошириш, таълимнинг умумий методологияси доирасида уларнинг самарадорлиги ва мослашишини таъминлаш, янги ўқув режалари ва дастурларини ишлаб чиқиш ва уларни ўқув жараёнига жорий этиш;
тизимнинг педагог кадрлари малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлашнинг янги шакллари ва усулларини жорий этиш, замонавий таълим технологияларидан фойдаланган ҳолда педагог кадрлар малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш тизимини бошқаришнинг янги вертикалини ташкил этиш.
6. Марказ ҳузуридаги ходимларнинг чекланган сони 86 нафар бўлган Касб-ҳунар таълими тизимини инновацион ривожлантириш, педагог кадрларнинг малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш институтининг тузилмаси 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
7. Санъат, маданият ва олимпия захиралари касб-ҳунар коллежлари (коллежлари) 6-иловага мувофиқ, битирувчиларига давлат намунасидаги диплом бериладиган ихтисослаштирилган санъат ва маданият мактаблари ва мактаб-интернатларига, ихтисослаштирилган олимпия захиралари мактаб-интернатларига айлантирилсин.
а) вазирликлар ва идораларнинг иқтисодиётнинг тегишли тармоқлари учун кадрлар тайёрлашга ихтисослаштириладиган касб-ҳунар коллежлари фаолиятини молиялаштиришнинг асосий манбалари этиб:
тўлов-контракт асосида ўқиш учун тушадиган маблағлар;
вазирликлар ва идораларнинг ушбу мақсадларга харажатлар сметасида ҳар йили назарда тутиладиган бюджет маблағлари ва бюджетдан ташқари маблағлари;
қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар маблағлари;
б) хўжалик бирлашмалари, тижорат банклари ва йирик корхоналарнинг иқтисодиётнинг тегишли тармоқлари учун кадрлар тайёрлашга ихтисослаштириладиган касб-ҳунар коллежлари фаолиятини молиялаштиришнинг асосий манбалари этиб:
хўжалик бирлашмалари, тижорат банклари ва йирик корхоналарнинг маблағлари;
в) кўп тармоқли касб-ҳунар коллежлари фаолиятини молиялаштиришнинг асосий манбалари этиб – мутахассисларни тўлов-контракт асосида ўқитиш ва қайта тайёрлаш учун ота-оналар ва хўжалик юритувчи субъектларнинг, шу жумладан, тадбиркорлик субъектларининг маблағлари белгилансин.
Кам таъминланган оилалардан ўқувчилар касб-ҳунар (кўп тармоқли) коллежларида, уларнинг идоравий мансублигидан қатъи назар, бепул асосда ўқитиладиган тартиб ўрнатилсин.
икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Касб-ҳунар таълими маркази тўғрисидаги низомни;
уч ой муддатда Ўзбекистон Республикасида касб-ҳунар таълими тўғрисидаги низомни;
2019 йил1 январгача бўлган муддатда:
касб-ҳунар таълимининг давлат таълим стандартларини;
касб-ҳунар таълимининг йўналишлари, мутахассисликлари ва касблари классификаторини;
касб-ҳунар коллежларида давлат гранти асосида таълим олган битирувчиларни, уларнинг эгаллаган касби бўйича ҳудудларда камида уч йил ишлаб бериш учун ишга юбориш тартибини назарда тутувчи низомни;
касб-ҳунар коллежларига ўқувчиларни қабул қилиш тартибини тасдиқласин.
10. Иқтисодиёт вазирлиги, Марказ:
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, идоравий мансуб касб-ҳунар коллежларига эга бўлган бошқа вазирликлар ва идоралар билан биргаликда 2019 йилдан бошлаб ҳар йили 1 майгача бўлган муддатда мутахассисликлар ва касблар бўйича касб-ҳунар коллежларига қабул қилиш бўйича келишилган таклифларни Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича Давлат комиссиясининг кўриб чиқиши учун киритсинлар;
икки ой муддатда бошқа вазирликлар ва идоралар билан биргаликда касб-ҳунар коллежларига қабул квоталарини шакллантириш тартибини ишлаб чиқсинлар ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсинлар.
11. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Марказ ва бошқа манфаатдор вазирликлар, идоралар ҳамда хўжалик бирлашмалари билан келишган ҳолда ҳар йили касб-ҳунар коллежларида ўқитишнинг шаклланаётган жами харажатларини ва Вазирлар Маҳкамасининг қабул қилинган қарорларини ҳисобга олган ҳолда, тўлов-контракт асосида ўқитиш қиймати миқдорларини белгиласин.
12. Вазирликлар ва идораларга қуйидаги вазифаларнинг бажарилишини таъминлаш, хўжалик бирлашмалари, тижорат банклари ва йирик корхоналарга амалга ошириш тавсия этилсин:
ўқувчиларнинг ишлаб чиқариш амалиётини, қоидага кўра, ишлаб чиқаришнинг идоравий мансуб объектларида касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини кейинчалик уларда ишга жойлаштириш мақсадида ташкил этиш;
касб-ҳунар коллежларини сақлаш, уларнинг харажатларини молиялаштириш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш;
касб-ҳунар коллежларининг ўзини ўзи қоплашини ошириш мақсадида белгиланган тартибда таълим хизматлари кўрсатилишини, фаолиятининг тадбиркорлик, маслаҳатлар бериш, эксперт, ноширлик, ишлаб чиқариш, инновацион ва бошқа турларини йўлга қўйиш.
13. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Марказ ва Халқ таълими вазирлиги билан биргаликда тугатиладиган ва қайта ташкил этиладиган касб-ҳунар коллежлари ходимларини ишга жойлаштиришда ёрдам берсинлар.
14. Марказ Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Р.С. Қосимов зиммасига юклансин.

О совершенствовании деятельности Центра среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан
2018-02-05 | Документы
Постановление Президента Республики Узбекистан от 3 февраль 2018 года №ПП-3504
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 25 января 2018 года № УП-5313 «О мерах по коренному совершенствованию системы общего среднего, среднего специального и профессионального образования»:
1. Создать Центр профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан (далее – Центр) на базе Центра среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Центра:
реализацию единой государственной политики в сфере профессионального образования совместно с министерствами, ведомствами, хозяйственными объединениями, коммерческими банками и крупными предприятиями, имеющими в своем ведении профессиональные колледжи, претворение в жизнь средне- и долгосрочных программ по развитию профессионального образования, обеспечение организационного и методического руководства учебно-воспитательным процессом в профессиональных колледжах;
организацию разработки учебных планов и программ подготовки в профессиональных колледжах востребованных на рынке труда специалистов среднего звена, исходя из потребностей и предложений работодателей и передового зарубежного опыта, а также с учетом структурных изменений в реальных секторах экономики;
обеспечение на системной основе работы по подбору и укомплектованию профессиональных колледжей высокопрофессиональными руководящими и педагогическими кадрами, регулярному повышению их квалификации и профессионального уровня, а также по стимулированию их труда;
внедрение новых форм и методов повышения квалификации и переподготовки руководящих и педагогических кадров системы;
координацию учебно-методической работы всех профессиональных колледжей республики независимо от их ведомственной принадлежности;
разработку и реализацию мер, направленных на повышение качества образования в профессиональных колледжах, постоянное совершенствование образовательного процесса;
координацию и методическое обеспечение процесса профессионального образования в специализированных учебно-производственных комплексах по формированию профессиональных навыков учащихся 10-11-х классов общеобразовательных школ;
организационную структуру и структуру центрального аппарата Центра с предельной общей численностью персонала в количестве 34 единиц согласно приложениям № 1 и 2;
типовую структуру территориальных управлений профессионального образования Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента (далее – управления) согласно приложению № 3;
предельную численность работников территориальных управлений профессионального образования Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента согласно приложению № 4;
Предоставить директору Центра право, при необходимости, вносить изменения в структуры центрального аппарата и подведомственных организаций, управлений в пределах установленной предельной общей численности персонала.
Центр является правопреемником Центра среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан по всем его правам, обязательствам и договорам;
решения Центра, принятые в пределах его полномочий, являются обязательными для исполнения органами государственного и хозяйственного управления, органами государственной власти на местах и хозяйствующими субъектами;
Центр возглавляет директор – первый заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
директор Центра назначается и освобождается от должности Президентом Республики Узбекистан по представлению министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
директор Центра несет персональную ответственность за качественную и эффективную организацию, нормативно-правовое регулирование системы профессионального образования Республики Узбекистан, полноценное и своевременное выполнение возложенных на него задач.
5. Создать Институт инновационного развития, повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров системы профессионального образования при Центре на базе Института повышения квалификации и переподготовки кадров системы среднего специального, профессионального образования при Центре среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования и Службы информационно-методического обеспечения учреждений среднего специального, профессионального образования при Центре среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, с возложением на него функций по:
осуществлению постоянной работы по усовершенствованию структуры и содержания образовательных программ, обеспечению их эффективности и адаптируемости в рамках общей методологии обучения, разработке новых учебных планов и программ и их внедрению в учебный процесс;
внедрению новых форм и методов повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров системы, организации новой вертикали управления системой повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров с использованием современных образовательных технологий.
6. Утвердить структуру Института инновационного развития, повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров системы профессионального образования при Центре с предельной численностью персонала в количестве 86 единиц согласно приложению № 5.
7. Преобразовать профессиональные колледжи (колледжи) искусств, культуры и олимпийского резерва в специализированные школы и школы-интернаты искусств и культуры, специализированные школы-интернаты олимпийского резерва с выдачей диплома государственного образца согласно приложению № 6.
8. Определить основными источниками финансирования деятельности:
а) профессиональных колледжей министерств и ведомств, специализирующихся на подготовке кадров для соответствующих отраслей экономики:
средства, поступающие за обучение на платно-контрактной основе;
бюджетные и внебюджетные средства министерств и ведомств, ежегодно предусматриваемые в их сметах расходов на данные цели;
средства из других источников, не запрещенных законодательством;
б) профессиональных колледжей хозяйственных объединений, коммерческих банков и крупных предприятий, специализирующихся на подготовке кадров для соответствующих отраслей экономики:
средства хозяйственных объединений, коммерческих банков и крупных предприятий;
в) многопрофильных профессиональных колледжей – средства родителей и хозяйствующих субъектов, в том числе субъектов предпринимательства, за обучение и переподготовку специалистов на платно-контрактной основе.
Установить порядок, при котором учащиеся из малообеспеченных семей обучаются в профессиональных (многопрофильных) колледжах вне зависимости от подведомственности на бесплатной основе.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан утвердить:
в двухмесячный срок Положение о Центре профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
в трехмесячный срок Положение о профессиональном образовании в Республике Узбекистан;
в срок до 1 января 2019 года:
государственные образовательные стандарты профессионального образования;
классификатор направлений, специальностей и профессий профессионального образования;
Положение о порядке направления на работу выпускников профессиональных колледжей, обучавшихся на основе государственного гранта, предусматривающее условие их отработки в регионах по полученной профессии не менее трех лет;
порядок приема учащихся в профессиональные колледжи.
10. Министерству экономики, Центру:
совместно с Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, другими министерствами и ведомствами, имеющими подведомственные профессиональные колледжи, начиная с 2019 года в срок до 1 мая ежегодно вносить на рассмотрение Государственной комиссии при Кабинете Министров по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан согласованные предложения по приему в профессиональные колледжи в разрезе специальностей и профессий;
в двухмесячный срок совместно с другими министерствами и ведомствами разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок формирования квот приема в профессиональные колледжи.
11. Министерству финансов Республики Узбекистан по согласованию с Центром и другими заинтересованными министерствами, ведомствами и хозяйственными объединениями ежегодно устанавливать, с учетом складывающихся совокупных затрат на обучение в профессиональных колледжах и принятых решений Кабинета Министров, размеры стоимости обучения на платно-контрактной основе.
12. Министерствам и ведомствам обеспечить, хозяйственным объединениям, коммерческим банкам и крупным предприятиям рекомендовать:
организацию производственной практики учащихся, как правило, на подведомственных объектах производства, с дальнейшим трудоустройством выпускников профессиональных колледжей;
содержание и финансирование расходов профессиональных колледжей, укрепление их материально-технической базы;
осуществление образовательных услуг, предпринимательской, консультативной, экспертной, издательской, производственной, инновационной и других видов деятельности в целях повышения самоокупаемости профессиональных колледжей в установленном порядке.
13. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Центром и Министерством народного образования Республики Узбекистан оказать содействие в трудоустройстве работников упраздняемых и реорганизуемых профессиональных колледжей.
14. Центру совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести предложения в Кабинет Министров Республики Узбекистан об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С.