Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди
2018 йил 31 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Йиғилишда мамлакатимизда амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар ва ўзгаришлар жараёнида прокуратура органлари томонидан қилинаётган ишлар ва улар олдида турган вазифалар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари прокуратура органлари олдида турган устувор вазифалар тўғрисида тўхталиб ўтди.
Прокуратура органлари ходимлари ислоҳотларни самарали амалга оширишда ўзларининг бор салоҳияти, билим ва тажрибасини сафарбар этиши зарурлиги таъкидланди. Қабул қилинаётган қонун, фармон ва қарорларнинг амалий ижросини сўзсиз таъминлаш прокуратуранинг энг муҳим ва долзарб вазифасига айланмоғи лозим.
Йиғилиш иштирокчиларининг эътибори фаровон ҳаётимиз асоси бўлган тадбиркорликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, хорижий инвесторларнинг мамлакатимизда эркин фаолият юритиши учун шароитлар яратиш прокуратура органлари томонидан кафолатланиши зарурлигига қаратилди.
Прокурорларнинг секторлар раҳбари сифатидаги фаолиятида энг муҳим вазифаларидан бири одамлар ҳаётида ижобий ўзгаришларга эришиш мақсадида ҳудудларни ривожлантиришга кўмаклашишдир.
Давлат бошқарувини халқимиз манфаатларидан келиб чиққан ҳолда такомиллаштириш прокуратура органларининг жамиятда қонун устуворлигини таъминлашдаги ролини кучайтиришни тақозо этмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев йиғилишни якунлар экан, прокуратура ходимлари юқори касбий малака ва юксак инсоний фазилатлари билан давлат органлари хизматчиларига ўрнак бўлиши, ҳамиша адолат ва қонунийлик ҳимоясида туриши лозимлигини алоҳида таъкидлади.
Йиғилишда ташкилий масала кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига мувофиқ Президентнинг Давлат маслаҳатчиси лавозимида ишлаб келаётган Отабек Муродов Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори этиб тайинланди.

Президент провёл расширенное заседание Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан
Были обсуждены осуществляемая органами прокуратуры работа, стоящие перед ними задачи в рамках проводимых в стране демократических реформ и преобразований.
Глава государства остановился на приоритетных задачах органов прокуратуры.
Отмечалось, что работники органов прокуратуры должны мобилизовать весь свой потенциал, знания и опыт для эффективной реализации реформ. Неукоснительное обеспечение практического исполнения принимаемых законов, указов и постановлений должно стать наиболее важной и актуальной задачей прокуратуры.
Внимание участников заседания было обращено на необходимость гарантирования органами прокуратуры оказания всесторонней поддержки предпринимательству, которое является основой благополучной жизни, а также создания иностранным инвесторам условий для свободного осуществления своей деятельности в нашей стране.
Другой важнейшей задачей прокуроров в качестве руководителей секторов является оказание содействия развитию регионов с целью достижения положительных изменений в жизни населения.
Совершенствование государственного управления, исходя из интересов нашего народа, требует повышения роли органов прокуратуры в обеспечении верховенства закона в обществе.
Подводя итоги, Президент Шавкат Мирзиёев особо отметил, что работники прокуратуры должны быть примером для служащих государственных органов, проявляя в своей деятельности высокий профессионализм и лучшие человеческие качества, всегда стоять на страже справедливости и законности.
На заседании был рассмотрен организационный вопрос.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан на должность Генерального прокурора Республики Узбекистан назначен Отабек Муродов, ранее работавший Государственным советником Президента.