Маданий мерос объектлари – доимий муҳофазада
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитасида «Маданий мерос иншоотларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш: назария ва амалиёт» мавзусида илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди. Тадбирда депутатлар, вазирлик, қўмита, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, олимлар, мутахассислар, журналистлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Н.Умаров, Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раиси ўринбосари Ш.Турсунбоев, Маданият ва спорт ишлари вазирлигининг маданий мерос объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш илмий-ишлаб чиқариш бош бошқармаси бошлиғи Р.Мансуров ва бошқалар Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида амалга оширилаётган маънавий-маърифий ислоҳотлар жараёнида тарихий-маданий меросимизни асраш, уларни келажак авлодларга асл ҳолича етказиш, дунё миқёсида кенг тарғиб этишга қаратилаётган доимий эътибор ўзликни англаш, навқирон авлодни тарихимизга эҳтиром руҳида тарбиялаш, жамият тараққиётини юксалтиришда муҳим омил бўлаётганини таъкидлади.
Мамлакатимизда маданий мерос объектларини муҳофаза қилишнинг ҳуқуқий асослари мунтазам такомиллаштирилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, тегишли қонунлар ва қонуности ҳужжатлари бу борадаги ишларда муҳим дастуриламал бўлаётир. Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг «Маданий мерос объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш тўғрисида»ги ҳамда «Археология мероси объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш тўғрисида»ги қонунларида бу борадаги ишларни ташкил этишнинг ҳуқуқий механизмлари аниқ белгилаб берилган.
Бугунги кунда юртимизда етти ярим мингдан ортиқ маданий мерос объекти рўйхатга олинган. Халқимизнинг бой ўтмишидан далолат берувчи ушбу археология ва меъморий ёдгорликлар, санъат асарлари, диққатга сазовор жойларни асл ҳолича асраш ва келгуси авлодларга етказиш мақсадида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Мамлакатимизда қадимий шаҳарларимизнинг юбилейлари, буюк алломаларимизнинг таваллуд саналари кенг нишонланаётгани, тарихий обидаларимизни асраш, тиклаш, археологик илмий тадқиқотлар кўламини кенгайтириш борасида амалга оширилаётган изчил ишлар самарасида тарихий шаҳарларимизга келаётган сайёҳлар оқими тобора кўпаймоқда.
Маданий мерос объектларининг умрбоқийлигини таъминлашда ёш авлод қалбида аждодлар меросига эҳтиромни кучайтириш, уларни миллий маънавий меросимизга ҳурмат руҳида тарбиялаш муҳим аҳамиятга эга. Таълим муассасаларида ёшларга бу борадаги қадриятлар махсус курслар, тарбиявий соатларда назарий билим билан бирга, тарихий обидаларга уюштирилаётган саёҳатлар, турли маънавий-маърифий тадбирлар орқали чуқур сингдирилмоқда.
Глобаллашув жараёни тобора чуқурлашаётган бугунги даврда бу борадаги ишларни янада кучайтириш, соҳанинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш долзарб вазифадир.
Анжуманда маданий меросни муҳофазалашга оид халқаро конвенциялар қоидаларини миллий қонунчиликка татбиқ этиш, маданий мерос объектларини тиклаш-таъмирлаш бўйича қабул қилинган Давлат дастурлари ижросини таъминлаш, маънавиятимизнинг ноёб дурдоналарининг қонунга хилоф равишда олиб чиқилиши ва олиб кирилиши устидан назоратни кучайтириш хусусида фикрлашилди. Депутатлар томонидан тегишли ташкилотларга бу борадаги вазифаларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича тегишли тавсиялар берилди.

Объекты культурного наследия – под постоянной защитой
В Комитете Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам науки, образования, культуры и спорта прошла научно-практическая конференция "Охрана и использование объектов культурного наследия: теория и практика". В мероприятии приняли участие депутаты, представители соответствующих министерств, комитетов, государственных и общественных организаций, ученые, специалисты и журналисты.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Умаров, заместитель председателя Комитета по вопросам науки, образования, культуры и спорта Ш.Турсунбаев, начальник главного научно-производственного управления по охране и использованию объектов культурного наследия Министерства по делам культуры и спорта Р.Мансуров и другие отметили, что в процессе проводимых под руководством Президента Ислама Каримова духовно-просветительских реформ постоянное внимание уделяется сохранению, передаче будущим поколениям и широкой международной демонстрации историко-культурного наследия нашего народа, что способствует усилению национальной гордости, воспитанию молодежи в духе уважения к истории родной страны.
В нашей стране регулярно совершенствуются правовые основы охраны объектов культурного наследия. Важным руководством к действию в этом направлении служат Конституция Республики Узбекистан, соответствующие законы и подзаконные акты. В частности, в законах Республики Узбекистан "Об охране и использовании объектов культурного наследия" и "Об охране и использовании объектов археологического наследия" определены конкретные правовые механизмы проведения работы в этой сфере.
В настоящее время в Узбекистане зарегистрировано более 7,5 тысячи объектов культурного наследия. Проводится широкомасштабная работа по сохранению этих археологических и архитектурных памятников, произведений искусства, достопримечательных мест, свидетельствующих о богатом прошлом нашего народа, передаче их будущим поколениям в их первозданном виде.
В результате широкого празднования юбилеев древних городов, дней рождения наших великих предков, проводимой работы по сохранению, реставрации исторических памятников, расширения масштабов археологических исследований все более увеличивается поток туристов, прибывающих в Узбекистан для ознакомления с историческими городами.
Важную роль в сохранении объектов культурного наследия играет воспитание у молодого поколения чувства уважения к наследию предков. Эти понятия формируются у молодежи на проводимых специальных курсах, воспитательных уроках в учебных заведениях, во время экскурсий по историческим достопримечательностям и на других духовно-просветительских мероприятиях.
В условиях дальнейшего углубления процессов глобализации актуальной задачей является дальнейшее усиление проводимой работы, совершенствование правовых основ сферы.
На конференции состоялся обмен мнениями по внедрению в национальное законодательство положений международной конвенции об охране культурного наследия, обеспечению исполнения государственных программ по реставрации объектов культурного наследия, усилению контроля за незаконным вывозом и ввозом уникальных объектов культурного наследия.