Самарқанд шаҳрида Ислом Каримов мақбараси очилди
Мажмуанинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Мамлакатимизнинг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримов ўз васиятига кўра, Самарқанд шаҳридаги Ҳазрати Хизр мажмуаси ёнида дафн этилган эди.
Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бу ерда Биринчи Президентимизнинг давлатимиз ва халқимиз олдидаги буюк хизматларига муносиб улуғвор мақбара мажмуа бунёд этилди.
Давлатимиз раҳбари Самарқандга ташрифлари давомида мажмуа қурилишининг бориши билан бир неча бор танишди. Ушбу масканни юртимизнинг энг қутлуғ қадамжоларидан бирига айлантириш, зиёратчилар учун ҳар томонлама қулай шароитлар яратиш борасида улкан ишлар амалга оширилди.
Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов мақбарасини зиёрат қилиб, Биринчи Президентимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Тадбир иштирокчилари, мамлакатимизнинг барча жойларидан келган юртдошлаимиз мақбарани зиёрат қилиб, гуллар қўйдилар.

В городе Самарканде открыт мавзолей Ислама Каримова
В церемонии открытия комплекса принял участие и выступил с речью Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Первый Президент нашей страны, великий государственный и политический деятель Ислам Каримов был погребен по собственному завещанию рядом с комплексом Хазрати Хизр в городе Самарканде.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева здесь возведён величественный мавзолей в соответствии с великими заслугами Первого Президента перед нашей страной и народом.
В ходе поездок в Самарканд глава нашего государства неоднократной знакомился с ходом строительства этого комплекса. Осуществлена широкомасштабная работа по его превращению в один из самых благоустроенных и почитаемых мест в стране, созданию всех удобств для посетителей.
Шавкат Мирзиёев осмотрел мавзолей Ислама Каримова и отдал дань уважения памяти Первого Президента. Были прочитаны суры из Корана.
Участники церемонии, соотечественники, прибывшие из всех регионов нашей страны, посетили мавзолей и возложили цветы.