Президентимиз Шавкат Мирзиёев Қарши туманидаги “LT Textile International” хорижий корхонаси фаолияти билан танишди
Қашқадарё вилоятида тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқаришни кўпайтириш, жараёнга хорижий инвесторларни кенг жалб қилиш, маҳсулотларни экспортга йўналтириш бўйича тизимли тадбирлар амалга оширилмоқда. Хусусан, 2017 йил Қарши туманида “LT Textile International” хорижий корхонаси, Қарши шаҳрида “Sulton Тeх Group” хусусий корхонаси ва бошқа ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилди.
Давлатимиз раҳбари Қарши тумани “Қоратепа” қишлоқ фуқаролар йиғинидаги Файзобод қишлоғида жойлашган “LT Textile International” хорижий корхонасида бўлди.
Президентимиз ўтган йил февраль ойида Қашқадарё вилоятига ташрифи доирасида ушбу корхонада амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан яқиндан танишган, қурувчиларга ўз маслаҳат ва тавсияларини берган эди.
Хитойлик инвесторлар маблағи эвазига бунёд этилган мазкур корхонанинг биринчи босқичи 2017 йил июль ойида фойдаланишга топширилди. Бу ерга Германия ва Швейцариядан замонавий ва энергиятежамкор тўқимачилик асбоб-ускуналар келтириб ўрнатилди. 700 дан ортиқ иш ўрни яратилди. 60 нафарга яқин ёшлар Хитойда касб маҳоратини ошириб қайтди.
Корхонада пахта толаси қайта ишланиб, йилига 22 минг тонна ип-калава маҳсулоти ишлаб чиқариш имконияти мавжуд. Маҳсулотнинг асосий қисмини экспортга йўналтириш кўзда тутилган. Ўтган даврда 4 минг 600 тоннадан зиёд пахта толаси қайта ишланиб, 3,5 минг тоннадан зиёд ип-калава экспорт қилинди.
Президентимиз хорижий корхона фаолияти билан танишди, ишчи-ходимлар билан мулоқот қилди. Ўзбекистон иқтисодиёти ривожига ҳисса қўшадиган хорижлик инвесторларга барча шароит яратиб берилиши айтилди.
Бизнинг асосий мақсадимиз экспорт фаолиятини ривожлантириш, аҳоли турмуш фаровонлигини юксалтиришдир, деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда Қашқадарё вилоятида тикув-трикотаж саноатини ривожлантириш дастури тақдим этилди.
Хусусан, “LT Textile International” масъулияти чекланган жамиятини ривожлантиришнинг II ва III босқичлари доирасида амалга ошириладиган ишлар лойиҳаси ҳақида маълумот берилди. 2019 йил иккинчи чорагида лойиҳа фойдаланишга топширилгач, ип-калава ва аралаш ип-газлама ҳажми оширилади, 650 та иш ўрни яратилади.
Қарши шаҳридаги “Sulton Teх Group” хусусий корхонасида енгил саноатни ривожлантириш бўйича режалаштирилган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.

Президент нашей страны ознакомился с деятельностью иностранного предприятия “LT Textile International” в Каршинском районе
В Кашкадарьинской области принимаются системные меры по расширению производства текстильной и швейно-трикотажной продукции, широкому привлечению в отрасль иностранных инвестиций, увеличению экспорта продукции. В частности, в 2017 году был введен в строй ряд производственных мощностей, в том числе иностранное предприятие “LT Textile International” в Каршинском районе и частное предприятие “Sulton Тeх Group” в городе Карши.
Глава нашего государства побывал на иностранном предприятии “LT Textile International”, действующем в селе Файзобод схода граждан села "Коратепа" Каршинского района.
В ходе поездки в область в феврале прошлого года Президент нашей страны ознакомился со строительством этого предприятия, дал советы и рекомендации строителям.
Первый этап предприятия, возведенного за счет инвестиций китайских инвесторов, был сдан в эксплуатацию в июле 2017 года. Здесь установлено современное энергосберегающее оборудование из Германии и Швейцарии. На предприятии создано более 700 рабочих мест, около 60 молодых работников прошли стажировку в Китае.
На предприятии создана возможность способно производить 22 тысячи тонн пряжи в год. Основную часть продукции планируется экспортировать. За минувший период переработано более 4,6 тысячи тонн хлопка-сырца и экспортировано свыше 3,5 тысячи тонн пряжи.
Президент нашей страны ознакомился с работой предприятия, побеседовал с трудящимися. Отмечалось, что для иностранных инвесторов, готовых вносить вклад в развитие экономики Узбекистана, будут созданы все условия.
Наша главная цель - развивать экспортную деятельность и повышать благосостояние населения, сказал глава нашего государства.
Здесь же состоялась презентация программы по развитию швейно-трикотажной промышленности в Кашкадарьинской области.
В частности, было рассказано о работе, запланированной в рамках второго и третьего этапов развития ООО “LT Textile International”. Она будет завершена во втором квартале 2019 года, что позволит увеличить объемы производства пряжи и создать 650 рабочих мест.
Частное предприятие “Sulton Teх Group” в городе Карши также представило проект по развитию легкой промышленности в регионе.