Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2017 йил февралда Қашқадарё вилоятига ташрифи чоғида Қарши шаҳрида Абдулла Орипов номидаги мактаб ва унинг ижодига бағишланган музей ташкил этиш бўйича топшириқ берган эди.
Шунга мувофиқ 2017 йил 24 майда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг «Қарши шаҳрида Абдулла Орипов номидаги она тили ва адабиёти фанини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернатини ташкил этиш тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Бу ерда замонавий таълим маскани барпо этилди. Жорий ўқув йилидан бешинчи синфга иқтидорли болалар қабул қилинди.
Мактабнинг биринчи қаватида Абдулла Орипов музейи ташкил этилган. Шавкат Мирзиёев ушбу музей ва мактаб билан танишди. Ўқувчилар билан суҳбатлашди.
Шу ерда Ибройим Юсупов, Муҳаммад Юсуф, Зулфия ва Ҳамид Олимжон номидаги мактаблар билан видеоалоқа орқали мулоқот қилинди. Ўқувчилар шеърлар ўқиди.
Давлатимиз раҳбари уларнинг Абдулла Ориповдек буюк шоирга муносиб фарзандлар бўлиб камол топиши, бунинг учун кўп китоб ўқиш ва ватанни севиш муҳимлигини таъкидлади. Уларга совғалар берди.

Шавкат Мирзиёев посетил школу имени Абдуллы Орипова
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Кашкадарьинскую область в феврале 2017 году поручил организовать в городе Карши школу имени Абдуллы Орипова и музей, посвященный творчеству поэта.
В соответствии с этим было принято постановление Кабинета Министров "О создании специализированной школы-интерната с углубленным изучением родного языка и литературы имени Абдуллы Орипова в городе Карши" от 24 мая 2017 года. Здесь построено современное учебное заведение. В текущем учебном году осуществлен прием талантливых учащихся. На первом этаже школы организован музей Абдуллы Арипова.
Шавкат Мирзиёев осмотрел школу и музей, побеседовал с учащимися.
Ученики посредством видеоконференцсвязи связались с учащимися школ имени Ибрайима Юсупова, Мухаммада Юсуфа, Хамида Алимджана и Зульфии, зачитали стихи.
Глава нашего государства пожелал учащимся стать достойными последователями великого поэта, подчеркнул, что для этого важно много читать и любить Родину.