Қашқадарё вилоятида лимончилик уюшмаси ташкил этилади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Қарши туманидаги “Бахт” кўп тармоқли фермер хўжалигига ташриф буюриб, вилоятда амалга оширилаётган иқтисодий лойиҳалар билан танишди.
2001 йилда ташкил этилган “Бахт” фермер хўжалиги 278 гектар ерда чорвачилик, паррандачилик, туячилик, йилқичилик, қуёнчилик билан шуғулланади. 4 гектарда интенсив боғ, 1 гектар майдонда иссиқхона ташкил этилган. Хўжаликда ўтган йили 55 тонна гўшт, 355 тонна сут, 64 минг дона тухум, парранда гўшти, балиқ етиштирилган. Гўшт ва сут шу ернинг ўзида қайта ишланиб, ички бозорга тайёр маҳсулот етказиб берилмоқда.
Давлатимиз раҳбари фермер хўжалигида қўшимча тармоқларни ишга тушириш ҳисобига янги иш ўринларини янада кўпайтириш бўйича тавсиялар берди.
Шу ерда вилоятда озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, аччиқ қалампир, коврак плантациялари ташкил этиш, чорвачилик, куркачилик мажмуалари, пистазор ва ёнғоқзорлар барпо этиш, сутни қайта ишлаш, асаларичилик лойиҳалари тақдимоти ҳам ўтказилди.
Президентимиз ўрмон хўжаликларида интенсив усулда кўчат етиштириш ҳамда ўрмон фонди ерларидан самарали фойдаланишга оид лойиҳа билан танишар экан, Тошкент давлат аграр университети магистратурасини битириб, Шаҳрисабз туманида 4 сотих ерда 6 ойда 50 мингта 1 ёшли лимон кўчати етиштирган Акбар Саидовнинг инновацион ишланмасига алоҳида тўхталди.
Интенсив усулда, микроиқлим шароитида парваришланган бу кўчатлар одатдагига қараганда икки баравар жадаллашган ҳолда ўсади.
Лимончилик нафақат Қашқадарё воҳаси, балки мамлакатимиз учун сердаромад соҳалардан. Бу тармоқни ривожлантириш иқтисодиётимиз рақобатбардошлигини ошириш, қўшимча даромад манбаини яратишга хизмат қилади. Шу боис мазкур истиқболли йўналишни қўллаб-қувватлаш, Қашқадарё мисолида лимончилик уюшмасини ташкил этиш лозим, деди Шавкат Мирзиёев. Янги уюшмага “Агробанк” таъсисчилик қилади.
Қашқадарё вилоятида тери хомашёсини қайта ишлаш ва чарм-пойабзал кластерини барпо этиш, аҳолини тухум ва парранда гўшти билан таъминлаш, “Ғузор текстиль импекс” МЧЖ томонидан енгил саноат мажмуаси ташкил этиш, лалми ерларда доривор ўсимликлар етиштириш ҳамда Миришкор туманидаги собиқ Баҳористон тумани ҳокимлиги ва нон комбинати биноларида калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳам атрофлича муҳокама этилди.

В Кашкадарьинской области будет организована ассоциация лимоноводов
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил многопрофильное фермерское хозяйство "Бахт" в Каршинском районе, где ознакомился с реализуемыми в области экономическими проектами.
Организованное в 2001 году фермерское хозяйство “Бахт” располагает 278 гектарами площадей и занимается животноводством, птицеводством, разведением коней, верблюдов и кроликов. Имеются интенсивный сад на 4 гектарах и теплица на 1 гектаре. В прошлом году хозяйство заготовило 55 тонн мяса, 355 тонн молока, 64 тысячи штук яиц и другую продукцию. Мясо и молоко перерабатываются в самом хозяйстве, готовая продукция поставляется на внутренний рынок.
Глава нашего государства дал рекомендации по дальнейшему увеличению количества рабочих мест за счет организации дополнительных перерабатывающих линий.
Здесь же состоялась презентация проектов по производству продуктов питания, организации плантаций красного перца и ферулы, фисташковых и ореховых плантаций, развитию животноводства, индейководства и пчеловодства, переработке молока.
Президент нашей страны, знакомясь с проектами заготовки саженцев в лесных хозяйствах и эффективного использования земель лесного фонда, особое внимание уделил инновационной разработке выпускника магистратуры Ташкентского государственного аграрного университета Акбара Саидова, благодаря которой за 6 месяцев на 4 сотках было заготовлено 50 тысяч однолетних саженцев лимона в Шахрисабзском районе. Эти саженцы, выращенные по интенсивной технологии, растут в два раза быстрее обычного.
Лимоноводство является одной из прибыльных отраслей. Его развитие позволит повысить конкурентоспособность нашей экономики, создать источники дополнительного дохода. В связи с этим необходимо поддержать это перспективное направление, образовать ассоциацию лимоноводов на базе Кашкадарьинской области, сказал Шавкат Мирзиёев. Учредителем новой ассоциации выступит "Агробанк".
Также были всесторонне рассмотрены планы по созданию в Кашкадарьинской области кластера по переработке шерсти и выпуску кожевенно-обувной продукции, обеспечению населения яйцами и мясом птицы, организации комплекса легкой промышленности при ООО "Гузор текстиль импекс", выращиванию лекарственных растений на богарных землях, выпуску пряжи и трикотажной ткани в Миришкорском районе.