Қашқадарё вилоятида лимончилик уюшмаси ташкил этилади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Қарши туманидаги “Бахт” кўп тармоқли фермер хўжалигига ташриф буюриб, вилоятда амалга оширилаётган иқтисодий лойиҳалар билан танишди.
2001 йилда ташкил этилган “Бахт” фермер хўжалиги 278 гектар ерда чорвачилик, паррандачилик, туячилик, йилқичилик, қуёнчилик билан шуғулланади. 4 гектарда интенсив боғ, 1 гектар майдонда иссиқхона ташкил этилган. Хўжаликда ўтган йили 55 тонна гўшт, 355 тонна сут, 64 минг дона тухум, парранда гўшти, балиқ етиштирилган. Гўшт ва сут шу ернинг ўзида қайта ишланиб, ички бозорга тайёр маҳсулот етказиб берилмоқда.
Давлатимиз раҳбари фермер хўжалигида қўшимча тармоқларни ишга тушириш ҳисобига янги иш ўринларини янада кўпайтириш бўйича тавсиялар берди.
Шу ерда вилоятда озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, аччиқ қалампир, коврак плантациялари ташкил этиш, чорвачилик, куркачилик мажмуалари, пистазор ва ёнғоқзорлар барпо этиш, сутни қайта ишлаш, асаларичилик лойиҳалари тақдимоти ҳам ўтказилди.
Президентимиз ўрмон хўжаликларида интенсив усулда кўчат етиштириш ҳамда ўрмон фонди ерларидан самарали фойдаланишга оид лойиҳа билан танишар экан, Тошкент давлат аграр университети магистратурасини битириб, Шаҳрисабз туманида 4 сотих ерда 6 ойда 50 мингта 1 ёшли лимон кўчати етиштирган Акбар Саидовнинг инновацион ишланмасига алоҳида тўхталди.
Интенсив усулда, микроиқлим шароитида парваришланган бу кўчатлар одатдагига қараганда икки баравар жадаллашган ҳолда ўсади.
Лимончилик нафақат Қашқадарё воҳаси, балки мамлакатимиз учун сердаромад соҳалардан. Бу тармоқни ривожлантириш иқтисодиётимиз рақобатбардошлигини ошириш, қўшимча даромад манбаини яратишга хизмат қилади. Шу боис мазкур истиқболли йўналишни қўллаб-қувватлаш, Қашқадарё мисолида лимончилик уюшмасини ташкил этиш лозим, деди Шавкат Мирзиёев. Янги уюшмага “Агробанк” таъсисчилик қилади.
Қашқадарё вилоятида тери хомашёсини қайта ишлаш ва чарм-пойабзал кластерини барпо этиш, аҳолини тухум ва парранда гўшти билан таъминлаш, “Ғузор текстиль импекс” МЧЖ томонидан енгил саноат мажмуаси ташкил этиш, лалми ерларда доривор ўсимликлар етиштириш ҳамда Миришкор туманидаги собиқ Баҳористон тумани ҳокимлиги ва нон комбинати биноларида калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳам атрофлича муҳокама этилди.

Lemon Growers Association to be established in Kashkadarya region
President Shavkat Mirziyoyev visited multidisciplinary farm “Bakht” in Karshi district, where he got acquainted with economic projects that are being implemented in the region.
The “Bakht” farm, organized in 2001, has 278 hectares of land and is engaged in livestock, poultry, breeding horses, camels and rabbits. There is an intensive garden on 4 hectares and a greenhouse on 1 hectare. Last year, the farm procured 55 tons of meat, 355 tons of milk, 64 thousand eggs and other products. Meat and milk are processed in the farm itself, finished products are supplied to the domestic market.
The President gave recommendations on further increasing workplaces due to organization of additional processing lines.
Presentation of projects on production of food, organization of plantations of red pepper and ferula, pistachio and nut plantations, development of livestock, turkey and beekeeping, milk processing was held.
President Shavkat Mirziyoyev, getting acquainted with projects of harvesting seedlings in forestry and efficient use of forest fund lands, paid special attention to innovative development of the master’s graduate of Tashkent State Agrarian University Akbar Saidov, thanks to which 50 thousand one-year-old lemon seedlings were harvested on 4 hectares in 6 months, in Shakhrisabz district. These seedlings, grown on intensive technology, grow twice as fast as usual.
Limonology is one of the profitable industries. Its development will increase the competitiveness of our economy, create sources of additional income. In this regard, it is necessary to support this promising direction, to form an association of lemon growers in Kashkadarya region, said Shavkat Mirziyoyev. “Agrobank” will become the founder of the new association.
Plans on creating a cluster for processing wool and producing leather and shoe products, providing population with eggs and poultry meat, organizing a complex of light industry under LLC “Guzor Textile Impex”, cultivating medicinal plants on rainfed lands, producing yarn and knitted fabrics in Mirishkor district, were thoroughly considered.