Халқаро миграция ташкилоти вакиллари ташрифи ҳақида
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари С.Самадов Халқаро миграция ташкилотининг Европа ва Марказий Осиё бўйича етакчи минтақавий маслаҳатчиси Манфред Профазини қабул қилди.
Томонлар ҳуқуқий соҳада икки томонлама ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилдилар.
Шунингдек, М.Профазининг ташрифи доирасида Самарқанд шаҳридаги «Девори кундаланг» маҳалласида ахборот-ресурс марказининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Марказ фаолияти аҳолининг ноқонуний миграция ва одам савдоси хавфи борасидаги хабардорлигини ҳамда ҳуқуқий саводхонлигини оширишга йўналтирилган.
Маросимда Бош прокуратура, Самарқанд вилоят прокуратураси ва ички ишлар бошқармаси, хотин-қизлар қўмитаси, Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи масъул ходимлари, «Девори кундаланг» маҳалла фуқаролар йиғини фаоллари, Халқаро миграция ташкилоти вакиллари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ушбу марказ Бош прокуратура ташаббуси билан Халқаро миграция ташкилотининг Марказий Осиё бўйича Мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Марказда аҳоли одам савдоси, ноқонуний миграция ҳақида, кимлар одам савдоси қурбони бўлиши мумкинлиги, одам савдоси домига тушиб қолган қандай ҳаракат қилиш лозимлиги, бундай ҳолатларда Ўзбекистонда ёки борган мамлакатида қайси идораларга мурожаат қилиш кераклиги тўғрисидаги маълумотларга эга бўлиши мумкин.
Шу мақсадда, марказда прокуратура, ички ишлар органлари, ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ва бошқа идоралар масъул ходимлари аҳоли билан учрашувлар, суҳбатлар ва тренинглар ўтказиш йўли билан тушунтириш ишларини олиб борадилар.

О мероприятиях в рамках визита представителей МОМ
Заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан С.Самадов принял ведущего регионального советника Международной организации по миграции (МОМ) по Центральной Азии Манфреда Профази.
Стороны обсудили состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в правовой сфере.
Также, в рамках визита М.Профази в махалле «Девори кундаланг» города Самарканда состоялось открытие информационно-ресурсного центра, деятельность которого направлена на повышение информированности и правовой грамотности населения о рисках нелегальной миграции и торговли людьми.
На церемонии открытия приняли участие работники Генеральной прокуратуры, прокуратуры и управления внутренних дел Самаркандской области, комитета женщин, фонда «Махалла», Союза молодежи Узбекистана, активисты махаллинского схода граждан «Девори кундаланг», представители МОМ, а также средств массовой информации.
Данный центр создан по инициативе Генеральной прокуратуры при содействии Координационного офиса МОМ по Центральной Азии.
В центре население может получить полезную информацию о торговле людьми, незаконной миграции, о том, кто может стать жертвой торговли людьми, какие меры необходимо предпринять в случае попадания в торговлю людьми и в какие ведомства обратиться как в Узбекистане, так и в странах пребывания.
В этих целях ответственные сотрудники прокуратуры, органов внутренних дел, Агентства по внешней трудовой миграции и других ведомств будут осуществлять в центре информационно-разъяснительную работу путем проведения встреч с населением, бесед, тренингов.