Энди Ҳиндистонга боришга ҳожат йўқ. Самарқандда мураккаб онкологик операциялар бажарилмоқда
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4 апрелдаги “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасида онкология хизматини янада ривожлантириш ва аҳолига онкологик ёрдам кўрсатишни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига кўра, Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт маркази ҳамда ҳудудларда унинг филиаллари ташкил этилди. Халқимизга юқори сифатли, замон талабларига тўла жавоб берадиган тиббий хизмат кўрсатиш мақсадида марказнинг етук мутахассислари вилоятлардаги муассасаларга раҳбар этиб тайинланди.
Жумладан, марказнинг Самарқанд филиалига Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказида бўлим бошлиғи сифатида фаолият кўрсатган тиббиёт фанлари доктори, профессор Миржалол Жўраев директор этиб юборилди.
Янги раҳбар бошчилигида филиалда кейинги беш ойда қандай ишлар амалга оширилди? Президент қарорида белгиланган вазифалар ижроси нечоғли бажарилмоқда? Кўрсатилаётган тиббий хизматдан аҳолининг кўнгли тўляптими?
Самарқанд вилояти матбуот уйида ўтказилган навбатдаги матбуот анжуманида шу ва бошқа саволларга жавоб берилди.
Таъкидландики, вилоятда онкология хизматини янада ривожлантириш ва аҳолига онкологик ёрдам кўрсатишни такомиллаштириш борасида бир қатор йўналишларда иш олиб борилмоқда. Аввало, филиал мутахассисларидан иборат ишчи гуруҳлар ташкил этилиб, ўсма касалликлари профилактикаси ва хасталикни барвақт аниқлаш мақсадида барча шаҳар ва туманлардаги беморлар кўрикдан ўтказилди. Маҳаллаларда соғлом турмуш тарзи, тиббий маданият, саратон олди касалликлари ва саратоннинг илк босқичлари белгилари тўғрисида тушунтириш-тарғибот ишлари олиб борилди. Вилоятнинг 9 тумани тиббиёт бирлашмасида онколог хизмати юклатилган номутахассис ходимлар ўрнига филиалнинг малакали онкологлари ишга жойлаштирилди.
Саратон диагностикаси ва даволашнинг замонавий усуллари кенг жорий этилди. Натижада Самарқандда илк бор қизилўнгач саратони бўйича мураккаб жарроҳлик операцияси амалга оширилди. Меъда саратони бўйича кенгайтирилган гастрэктомия ва бир вақтнинг ўзида сунъий ошқозон ясаш амалиёти йўлга қўйилди. Ўпка саратони бўйича лоб ва пульмонэктомия жарроҳлик амалиётлари бажарилди. Кўкс оралиғи ўсмалари бўйича кўкс орти ўсмаларини олиш бошланди.
Шу ва бошқа йўналишлар бўйича Самарқанд тиббиёти тарихида илк бор 62 юқори технологик жарроҳлик амалиёти бажарилди.
Бугунги кунда вилоят аҳолисининг саратон билан боғлиқ хасталикларни аниқлаш ва даволаш учун пойтахтга ёки хорижий давлатларга боришига деярли ҳожат қолмади. Барча тиббий муолажаларни филиалнинг ўзида кўрсатиш учун зарур шароит яратилмоқда. Жорий йилда гамматерапевтик, ангиограф аппаратлари, ультратовуш текшируви ускунаси ва бошқа замонавий жиҳозлар олинганидан сўнг нур терапияси ва бошқа мураккаб амалиётларни ҳам шу ерда бажариш мумкин бўлади.
Ўтган давр мобайнида филиалнинг 5 нафар ёш ходими Ҳиндистондаги BLK клиникасида онкологиянинг долзарб йўналишлари бўйича малака ошириб келди.
– Давлатимиз томонидан яратилган имкониятлар туфайли Ҳиндистондаги клиникада тажриба ўрганиб келиб, Ўзбекистонда биринчи маротаба сут бези саратонида жарроҳлик амалиётидан сўнг кузатилиши мумкин бўлган лимфостаз асоратининг олдини олиш мақсадида лимфа-веноз анастомоз қўйишни йўлга қўйдик, – дейди филиал шифокори Соҳибжон Узоқов. – Ҳозиргача уч нафар беморда бу амалиёт муваффақиятли ўтказилди. Келгусида ушбу йўналишда илмий изланишларимизни давом эттириб, касалликни даволашнинг янги методларидан кенг фойдаланмоқчимиз.
Хорижда малака ошириб келган яна бир ёш мутахассис Парвина Зарипованинг айтишича, айни пайтда филиалда аъзо сақловчи операцияларни йўлга қўйишга ҳозирлик кўрилмоқда. Бу кўкрак бези саратони билан оғриган беморларни самарали даволаш ҳамда уларга психологик ёрдам беришда муҳим аҳамият касб этади.
Жорий йилда филиалнинг яна ўндан ортиқ ходимини Туркиянинг “ACIBADEM” клиникасига, шунингдек, Н.Блохин номидаги Россия онкология илмий марказига малака оширишга юбориш режалаштирилган. Бундан ташқари, Россия онкология илмий маркази
нинг морфология ва кимётерапия бўйича етук мутахассислари бир ой давомида Самарқанд филиалига келиб маҳорат дарслари ўтказади.

Теперь нет необходимости ехать в Индию
В соответствии с постановлением Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы" от 4 апреля 2017 года организованы Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии, а также его региональные филиалы. В целях оказания населению высококачественного, полностью отвечающего современным требованиям медицинского обслуживания высококвалифицированные специалисты центра назначены руководителями областных учреждений.
В том числе, директором в Самаркандский филиал направлен работавший начальником отдела в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии доктор медицинских наук, профессор Миржалол Джураев.
Какая работа была осуществлена в филиале под руководством нового руководителя за последние пять месяцев? Насколько выполняются задачи, предусмотренные в постановлении Президента? Удовлетворяют ли население оказываемые медицинские услуги?
Этим вопросам посвящалась очередная пресс-конференция, проведенная в Самаркандском областном доме печати.
Директор Самаркандского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии М.Джураев говорил о работе, осуществляемой по реализации постановления главы нашего государства.
Отмечалось, что ведется работа по ряду направлений, в том числе таким, как дальнейшее развитие онкологической службы в области, совершенствование системы оказания населению онкологической помощи. Прежде всего, созданы рабочие группы из числа специалистов филиала, которые в целях профилактики и раннего выявления онкологических заболеваний провели медицинское обследование пациентов во всех городах и районах. В махаллях проведена пропагандистско-разъяснительная работа о здоровом образе жизни, медицинской культуре, предраковых заболеваниях и симптомах ранней стадии рака. В 9 районных медицинских объединениях области трудоустроены квалифицированные онкологи филиала, на которых возложена ответственность за онкологическую службу.
Широко внедрены современные методы диагностики и лечения рака. В Самарканде впервые проведена сложная хирургическая операция по раку пищевода. Налажена расширенная гастрэктомия по раку желудка и практика одновременного формирования искусственного желудка. По раку легких применена хирургическая практика лоб- и пульмонэктомия. Начато извлечение опухолей между грудью и подмышкой.
В этих и других направлениях в истории самаркандской медицины впервые проведены 62 высокотехнологичные хирургические операции.
На сегодняшний день жителям области почти нет необходимости ехать в столицу и за границу для выявления и лечения онкологических заболеваний. Создаются необходимые условия для проведения всех медицинских процедур в самом филиале. В нынешнем году с приобретением гамматерапевтических, ангиографических аппаратов, оборудования ультразвуковой диагностики и другой современной аппаратуры здесь можно также проводить лучевую терапию и другие сложные процедуры.
За прошедший период 5 молодых работников филиала прошли стажировку по актуальным направлениям онкологии в индийской клинике BLK.
– Благодаря возможностям, созданным государством, повысил квалификацию в клинике Индии, – говорит врач филиала Сохибжон Узаков. – В целях профилактики возможного лимфостаза после хирургического вмешательства по лечению рака молочной железы впервые в Узбекистане мы применили предварительное наложение лимфовенозного анастомоза. К настоящему времени данная практика успешно применена у трех больных. В будущем мы намерены продолжить научные исследования в данном направлении и широко применить новые методы лечения заболеваний.
По словам еще одного молодого специалиста Парвины Зариповой, прошедшей стажировку за границей, в настоящее время в филиале ведется подготовка к проведению операций по сохранению органов. Это будет способствовать не только эффективному лечению пациенток с раком молочной железы, но и их психологической поддержке.
В нынешнем году планируется отправка на стажировку еще свыше десяти работников филиала в турецкую клинику “ACIBADEM”, а также Российский онкологический научный центр имени Н.Блохина. Кроме того, высококвалифицированные специалисты по морфологии и химиотерапии Российского онкологического научного центра в течение месяца будут проводить в Самаркандском филиале мастер-классы.
На пресс-конференции журналисты получили подробные ответы работников филиала на все интересовавшие их вопросы.