Ўзбекистон ва Беларусь ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллигига
Ўзбекистон Республикаси билан Беларусь Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 2018 йил 21 январь куни 25 йил тўлиши муносабати билан икки давлат раҳбарлари бир-бирларини қутладилар.
Беларусь Президенти Александр Лукашенконинг мактубида бундай дейилади: "Беларусь Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 25 йил тўлиши муносабати билан табрикларимни қабул қилгайсиз".
Беларусь раҳбари Беларусь – Ўзбекистон ҳамкорлиги кўплаб муҳим йўналишларда изчил ривожланиб бораётганини чуқур мамнуният билан қайд этган.
Александр Лукашенко "ўзаро англашув, ишонч ва ҳурматга асосланган давлатлараро амалий мулоқот бундан кейин ҳам мамлакатларимизни барқарор ривожлантириш ҳамда беларусь ва ўзбек халқларининг фаровонлиги йўлида мустаҳкамланиб бораверади", деб ишонч билдирган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўз мактубида мустаҳкам дўстлик ришталари, ўзаро ҳурмат ва қўллаб-қувватлаш, умумий манфаатларни ҳисобга олиш тамойилларига асосланган Ўзбекистон – Беларусь ҳамкорлигининг бугунги даражасини мамлакатимиз юксак қадрлашини таъкидлаган.
"Биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз ва кўп қиррали ҳамкорлигимизни кенгайтиришга бўлган ўзаро интилиш туфайли биз қисқа фурсатда аниқ натижаларга эришдик", дейилади мактубда.
"Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, уни аниқ амалий мазмун билан бойитиш учун олдимизда ҳамкорлигимизнинг мавжуд салоҳиятини тўлиқ ишга солишдек муҳим вазифа турибди, – деб қайд этган давлатимиз раҳбари. – Шу маънода, Сизнинг Ўзбекистонга ташрифингизни интизорлик билан кутяпман. Бу бизга ўзаро муносабатларимизнинг барча жиҳатларини ҳар томонлама муҳокама қилиш, шунингдек, яқин йилларга мўлжалланган ҳамкорлигимизнинг истиқболли йўналиш ва лойиҳаларини белгилаб олиш имконини бериши шубҳасиз".

К 25-летию установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Беларусью
По случаю 25-й годовщины со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь 21 января 2018 года главы двух государств обменялись поздравительными посланиями.
В послании Президента Беларуси Александра Лукашенко говорится: "Примите мои поздравления по случаю 25-летия со дня установления дипломатических отношений между Республикой Беларусь и Республикой Узбекистан".
Глава Беларуси с большим удовлетворением отметил динамичное расширение беларусско-узбекского сотрудничества по многим важным направлениям.
Александр Лукашенко выразил убеждение, что "основанный на взаимопонимании, доверии и уважении конструктивный межгосударственный диалог будет и далее укрепляться в интересах устойчивого развития наших стран и процветания беларусского и узбекского народов".
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем послании отметил, что в нашей стране высоко ценят достигнутый современный уровень узбекско-беларусского сотрудничества, основанного на узах крепкой дружбы, принципах взаимного уважения и поддержки, взаимовыгоды и учета общих интересов.
"Благодаря совместным усилиям и взаимному стремлению к расширению многопланового партнерства за короткий период мы достигли конкретных результатов," - говорится в послании.
"Перед нами стоит важная задача - в полной мере задействовать весь потенциал наших отношений, чтобы вывести сотрудничество между Узбекистаном и Беларусью на качественно новый уровень, наполнить его конкретным практическим содержанием, - подчеркнул глава нашего государства. - В этой связи я с нетерпением ожидаю Вашего визита в Узбекистан, который, несомненно, позволит нам всесторонне обсудить все аспекты взаимодействия, а также определить перспективные направления и проекты партнерства на ближайшие годы".