Ўзбекистон ва Грузия ўртасида сайёҳлар алмашинуви йўлга қўйилиши мумкин
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатасида Грузия парламенти раиси Ираклий Кобахидзе бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси Н.Йўлдошев билан суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Грузия ўртасида ўзаро ишонч ҳамда манфаатдорликка асосланган муносабатлар қарор топгани қайд этилди. Парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш орқали мамлакатларимизнинг савдо-иқтисодий, инвестициявий, туризм ва транспорт-логистика, транзит йўлакларини шакллантириш соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари ҳақида сўз юритилди.
Ўзбекистон билан Грузия ўртасидаги турли соҳалардаги муносабатлар Дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома асосида тараққий этмоқда. “Ўзбекистон – Грузия” дўстлик жамияти халқларимизнинг дўстона ва маданий алоқаларини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшаётир. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 20 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида Грузия Бош вазири Георгий Квирикашвили билан учрашуви, шунингдек, парламентлар даражасидаги икки томонлама ташрифларнинг фаоллашгани сиёсий, ижтимоий, иқтисодий ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик ривожига янгича руҳ бағишлади.
– Дўстона алоқаларимиз парламентлараро доирада тараққий этаётганидан ғоят мамнунмиз, – деди И.Кобахидзе. – Бу келгусида мамлакатларимиз ўртасидаги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун замин яратади. Бугунги ташрифимиз ҳамкорлик алоқаларини янада тараққий эттиришга хизмат қилишига ишонаман.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоилов билан учрашувда Ўзбекистон ва Грузия парламентлари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлашга хизмат қиладиган тадбирларни ташкил этиш, қонун ижодкорлиги бўйича тажриба алмашишга доир масалалар муҳокама этилди.
Грузия делегацияси аъзолари мамлакатимиз Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, қўмиталар, фракциялар ва депутатлик гуруҳлари фаолияти, парламентлараро ҳамкорлик доирасида ташкил этилган дўстлик гуруҳлари билан яқиндан танишди.
Меҳмонларга Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти, Ўзбекистон Экологик ҳаракати, сиёсий партиялар фаолияти тўғрисида маълумот берилди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан Грузия парламенти ўртасида Парламентлараро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Шу куни Грузия парламенти вакиллари Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасида ҳам музокара ўтказди.
Ўзбекистон ўзининг бой тарихи, маданиятию ранг-баранг урф-одатлари, бетакрор табиати билан асрлар давомида сайёҳларни жалб этиб келаётгани таъкидланди. Меҳмонлар мамлакатимизда туризмни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади.
Музокараларда туризмни янада ривожлантириш мақсадида сайёҳлар алмашинувини йўлга қўйиш, уй-меҳмонхона тизими фаолиятини кенгайтириш, сайёҳларга сифатли туристик хизматлар кўрсатиш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Грузия парламенти раиси И.Кобахидзе бошчилигидаги делегация Мустақиллик майдонига ташриф буюрди. Ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гул қўйди.

Встречи делегации Грузии
В Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан прошли встречи с членами грузинской делегации во главе с председателем парламента этой страны Ираклием Кобахидзе.
В беседе с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н. Йулдошевым отмечалось, что между Узбекистаном и Грузией сложились отношения, основанные на взаимном доверии и заинтересованности. Говорилось о перспективах развития сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, туристической, транспортно-логистической и транзитной сферах путем укрепления межпарламентских связей.
Отношения между Узбекистаном и Грузией последовательно развиваются по различным направлениям на основе Договора о дружбе и сотрудничестве. Общество дружбы "Узбекистан - Грузия" вносит достойный вклад в укрепление дружбы и культурных связей между нашими народами. Состоявшаяся 20 сентября 2017 года в Нью-Йорке встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили, активизировавшийся обмен визитами на уровне парламентов придали новый импульс развитию сотрудничества в общественно-политической, социально-экономической и других сферах.
– Мы рады, что наши дружественные связи в межпарламентской сфере развиваются, – отметил И. Кобахидзе. – Это создает основу для реализации перспективных совместных проектов в будущем. Уверен, что нынешний визит послужит дальнейшему развитию нашего плодотворного сотрудничества.
На встрече со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Н. Исмоиловым были обсуждены вопросы организации мероприятий, способствующих расширению и укреплению сотрудничества между парламентами Узбекистана и Грузии, обмену опытом в законотворческой сфере.
Члены грузинской делегации ознакомились с деятельностью комитетов, фракций и депутатских групп в Законодательной палате Олий Мажлиса, групп дружбы, организованных в рамках межпарламентского сотрудничества.
Гостям было рассказано о работе Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, Экологическом движении Узбекистана, деятельности политических партий.
В рамках визита состоялось подписание Меморандума о межпарламентском сотрудничестве между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и парламентом Грузии.
В тот же день грузинские парламентарии провели переговоры в Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма.
Отмечалось, что Узбекистан благодаря своей богатой истории, культуре и неповторимой природе является центром притяжения туристов. Гости высоко оценили осуществляемые в нашей стране широкомасштабные реформы по развитию туризма.
На переговорах были всесторонне обсуждены вопросы организации туристического обмена, налаживания сотрудничества в сфере расширения сети домашних гостиниц, оказания качественных услуг туристам.
Делегация во главе с председателем парламента Грузии И. Кобахидзе посетила площадь Мустакиллик и возложила цветы к подножию монумента Независимости и гуманизма, являющегося символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.