Ёғ-мой тармоғини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Соғлом рақобат муҳитини ривожлантириш ва кенг турдаги ёғ-мой маҳсулотлари ишлаб чиқарилишини кенгайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, мазкур тармоқдаги мавжуд тизимли муаммоларга барҳам бериш бозорни сифатли, хавфсиз, арзон озиқ-овқат маҳсулотлари билан тўлдириш ва бутун мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашнинг энг муҳим шарти ҳисобланади.
Шу билан бирга, хом ашё базасининг чекланганлиги, жумладан муқобил ёғ олинадиган экинлардан етарлича фойдаланмаслик ёғ-мой корхоналарининг мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини тўлиқ ишга солишни таъминлаш ва бозорнинг сифатли ёғ-мой маҳсулотларига бўлган талабини қаноатлантириш имконини бермайди.
Ёғ-мой корхоналарида замонавий технологияларнинг паст даражада жорий этилганлиги ишлаб чиқариш фаолиятини лозим даражада назорат қилиш ва ҳисобини юритишга тўсқинлик қилмоқда, хом ашё ва тайёр маҳсулотларни талон-торож қилиш ҳолатларига, шунингдек, бошқа суиистеъмолчиликларга олиб келмоқда.
Хом ашё ресурслари ва тайёр ёғ-мой маҳсулотларини тақсимлашнинг самарасиз ва замонавий бозор принципларига жавоб бермайдиган механизми кўп сонли чайқовчилик бўғинлари ва бозорда сунъий тақчиллик юзага келишига ҳамда оқибатда ёғ-мой маҳсулотлари нархининг асоссиз ўсишига олиб келмоқда.
Ёғ-мой тармоғини замонавий бозор механизмларини кенг жорий этиш асосида жадал ривожлантиришни таъминлаш ва ёғ-мой саноатини бошқариш тизимини такомиллаштириш мақсадида, шунингдек, 2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ва Ўзбекистон Республикасида Маъмурий ислоҳотлар концепцияси вазифаларига мувофиқ:
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан ёғ-мой маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва сотиш тизимларини ўрганиш натижалари;
“Ўзпахтасаноатэкспорт” ХКга тегишли бўлган “Ўзпахтаёғ” АЖ устав капиталидаги улуш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 28 ноябрдаги “Пахтачилик тармоғини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3408-сон қарорига мувофиқ давлат мулкига номинал қиймат бўйича ўтказилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Ёғ-мой маҳсулотларини ишлаб чиқаришнинг ресурс базасини кенгайтириш, ёғ-мой корхоналаридаги асбоб-ускуналарни модернизация қилиш, уларни ишлаб чиқариш жараёнини назорат қилиш ва ҳисобини юритишнинг замонавий тизимлари билан жиҳозлашни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси ёғ-мой тармоғини жадал ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлигининг:
шрот ва шелухани сотиш бўйича “Озуқа ем таъминоти” МЧЖ корхоналарини тугатиш;
кейинчалик саноатда қайта ишлаш учун мўлжалланган экстрактли пахта ёғи биржа савдолари орқали фақат “Ўзпахтаёғ” АЖ корхоналарига сотилиши ҳақидаги тартибни белгилаш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
4. 2019 йил 1 январга қадар муддатга ўсимлик ёғини ишлаб чиқарувчилар импорт ёғ-мой хом ашёси асосида ишлаб чиқарилган ҳажмлар бўйича қўшилган қиймат солиғи тўлашдан озод қилинсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги Иқтисодиёт вазирлиги ва “Ўздонмаҳсулот” АЖ билан биргаликда икки ой муддатда омухта ем ишлаб чиқаришни кенгайтириш бўйича, жумладан:
омухта ем ишлаб чиқариш юзасидан амалдаги қувватларни инвентаризациядан ўтказиш;
омухта ем ишлаб чиқариш учун бозордаги эҳтиёж ва мамлакатда мавжуд бўлган ресурс базасини ўрганиш;
чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик секторлари бўйича омухта ем тайёрлашнинг илмий асослантирилган рецептураларини ишлаб чиқиш;
маккажўхори ва бошқа бошоқли дон экинларидан, шунингдек, ёғ-мой, ун маҳсулотлари, спирт ва пиво ишлаб чиқаришдаги чиқиндилардан омухта емнинг замонавий саноат ишлаб чиқаришини ташкил этишни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги бир ой муддатда:
чигитни қайта ишловчи ёғ-мой корхоналарини чигитни юклаш, қабул қилиш, сақлаш ва қайта ишлаш жараёнини реал вақт режимида кузатиш, жумладан хом ашё, ярим тайёр ва тайёр маҳсулотларни ўлчаш ва ҳисобини юритиш имконини берувчи автоматлаштирилган тизимлар билан;
чигит, пахта ёғи, шрот ва шелухани ташийдиган юк автомашиналарининг ҳаракатланишини реал вақт режимида мониторинг қилиб бориш учун уларни замонавий GPS трекерлар билан жиҳозлаш бўйича чоралар кўрсин.
7. “Ўзпахтаёғ” АЖ Тошкент шаҳар, Шота Руставели кўчаси, 8-уй манзили бўйича жойлаштирилсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари З.Т.Мирзаев, Н.С.Отажонов ва С.Р.Холмуродов зиммасига юклансин.

О мерах по ускоренному развитию масложировой отрасли
Развитие здоровой конкурентной среды и создание благоприятных условий для расширения производства широкого ассортимента масложировой продукции, искоренение имеющихся системных проблем в данной отрасли являются важнейшими условиями насыщения рынка качественной, безопасной, доступной продовольственной продукцией и обеспечения продовольственной безопасности страны в целом.
Вместе с тем ограниченность сырьевой базы, в том числе недостаточное использование альтернативных масленичных культур, не позволяет обеспечивать полную загрузку имеющихся производственных мощностей масложировых предприятий и удовлетворение потребностей рынка в качественной масложировой продукции.
Низкий уровень внедрения современных технологий на масложировых предприятиях препятствует осуществлению должного контроля и учета производственной деятельности, приводит к фактам хищения сырья и готовой продукции, а также иных злоупотреблений.
Неэффективный и не отвечающий современным рыночным принципам механизм распределения сырьевых ресурсов и готовой масложировой продукции способствует возникновению многочисленных спекулятивных ячеек, искусственного дефицита на рынке и, как следствие, необоснованному росту цен на масложировую продукцию.
В целях обеспечения ускоренного развития масложировой отрасли на основе широкого внедрения современных рыночных механизмов и совершенствования системы управления масложировой промышленностью, а также в соответствии с задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепции административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Принять к сведению:
итоги изучения Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан системы производства и реализации масложировой продукции;
передачу в собственность государства принадлежащих ХК «Узпахтасаноатэкспорт» долей в уставном капитале АО «Узпахтаёг» по номинальной стоимости в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2017 года № ПП–3408 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы управления хлопковой отраслью».
2. Утвердить «Дорожную карту» по ускоренному развитию масложировой отрасли Республики Узбекистан, предусматривающую расширение ресурсной базы производства масложировой продукции, модернизацию оборудования на масложировых предприятиях, их оснащение современными системами контроля и учета производственных процессов, согласно приложению.
3. Согласиться с предложениями Министерства экономики, Министерства финансов Республики Узбекистан об:
упразднении предприятий по реализации шрота и шелухи ООО «Озука ем таъминоти»;
установлении порядка, согласно которому масло хлопковое экстракционное, предназначенное для дальнейшей промышленной переработки, реализуется через биржевые торги исключительно предприятиям АО «Узпахтаёг».
4. Освободить сроком до 1 января 2019 года от уплаты налога на добавленную стоимость производителей растительного масла в части объемов, произведенных на основе импортного масличного сырья.
5. Министерству сельского и водного хозяйства совместно с Министерством экономики и АО «Уздонмахсулот» в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения по расширению производства комбинированных кормов, в том числе предусматривающего:
проведение инвентаризации действующих мощностей по производству комбикормов;
изучение потребностей рынка и имеющейся в стране ресурсной базы для производства комбикормов;
разработку научно обоснованных рецептур производства комбикормов по секторам животноводства, птицеводства и рыбоводства;
организацию современного промышленного производства комбикормов из кукурузы и других зерновых культур, а также отходов масложировой, мукомольной продукции, производства спирта и пива.
6. Министерству финансов, Министерству сельского и водного хозяйства и Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в месячный срок принять меры по оснащению:
масложировых предприятий, осуществляющих переработку семян хлопчатника, автоматизированными системами, позволяющими в режиме реального времени отслеживать процессы отгрузки, приемки, хранения и переработки семян хлопчатника, в том числе осуществлять замер и учет сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
грузовых автомашин, осуществляющих перевозку семян хлопчатника, масла хлопкового, шрота и шелухи, современными GPS трекерами для ведения мониторинга за их передвижением в режиме реального времени.
7. Разместить АО «Узпахтаёг» по адресу: город Ташкент, улица Шота Руставели, дом 8.
8. Министерству экономики, Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Мирзаева З.Т., Отажонова Н.С. и Холмуродова С.Р.