Россия Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2018 йилнинг 18 январь куни Нью-Йорк шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама ҳамкорлик масалаларининг кенг кўлами юзасидан фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон-Россия муносабатлари тарихида 2017 йил юқори динамика ҳамда олий ва бошқа даражалардаги фаол алоқалар, анъанавий йўналишлар билан бир қаторда янги соҳаларда ҳам ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш йили бўлди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Президенти Владимир Путин ўртасида турли шаклларда ўтказилган учрашувлар давомида эришилган келишувларни амалга ошириш бўйича амалий жиҳатларга алоҳида эътибор қаратилди.
Суҳбатда минтақавий хавфсизлик, Афғонистондаги вазиятнинг ривожланиши ва келгусидаги амалий учрашувлар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

18 января 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Нью-Йорке встретился с Министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
В ходе состоявшейся беседы стороны обменялись мнениями по комплексу вопросов двустороннего сотрудничества.
Подчеркивалось, что 2017 год войдет историю узбекско-российских отношений высокой динамикой и активными контактами на высшем и других уровнях, расширением и углублением взаимодействия как на традиционных направлениях, так и в новых сферах.
На встрече отдельное внимание было уделено практическим шагам по реализации договоренностей, достигнутых в ходе встреч Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента России Владимира Путина в различных форматах.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности, развитию ситуации в Афганистане и дальнейших рабочих встреч.