Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2018 йил 18 январь куни Жаҳон банки бош ижрочи директори Кристалина Георгиева бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ушбу нуфузли халқаро молиявий институт делегацияси таркибига Жаҳон банкининг вице-президенти Сирил Мюллер, минтақавий директори Лилия Бурунчук, ижрочи директори Вернер Грубер ҳамда банкнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хидеки Мори ҳам киритилган.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва Жаҳон банки гуруҳи ўртасидаги мамлакатимиз иқтисодиётининг турли тармоқларида устувор инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга қаратилган шериклик изчил ривожланиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Ўтган йили Тошкент ва Нью-Йорк шаҳарларида банк раҳбарияти билан бўлиб ўтган очиқ ва амалий учрашувлар ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш, уни сифат жиҳатдан янги босқичга кўтаришга хизмат қилгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Жаҳон банкига 1992 йилда аъзо бўлган. Ўзаро ҳамкорликнинг ўтган даврида умумий қиймати 2,9 миллиард доллардан зиёд имтиёзли кредит маблағлари жалб қилинган ҳолда, 30 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилди ва бу борадаги ишлар давом эттирилмоқда.
Ангрен – Поп электрлаштирилган темир йўл линиясининг қурилиши, энергетика ва саноат объектларида замонавий ва энергиятежамкор технологияларни жорий этиш, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, аграр тармоқ салоҳиятини ошириш, сув ресурсларини бошқариш ва сув таъминотини яхшилаш, шошилинч тиббий ёрдам тизимини модернизация қилиш, таълим соҳасини такомиллаштириш ҳамда мамлакатимизнинг деярли барча ҳудудларини қамраб олган бошқа кўплаб лойиҳалар шулар жумласидан.
Учрашувда 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ мамлакатимизни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари доирасидаги шерикликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Жаҳон банкининг узоқ муддатли молиявий ресурсларини жалб қилган ҳолда инвестиция лойиҳаларини сифатли ва ўз вақтида тайёрлаш, уларни самарали амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, ижтимоий инфратузилма ва коммунал хўжаликни модернизация қилиш, молия секторини ривожлантириш, илғор технологиялар, давлат ва хусусий сектор шериклиги механизмларини жорий этиш, бизнесни қўллаб-қувватлаш соҳаларидаги лойиҳалар, тиббиёт ва таълимдаги дастурларни амалга ошириш ҳамкорликнинг устувор йўналишлари этиб белгиланган.
Жаҳон банки бош бошқарувчи директори Кристалина Георгиева Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Жаҳон банки президенти Жим Ёнг Кимнинг эзгу тилакларини етказди.
Жаҳон банки вакиллари мамлакатимизда амалга оширилаётган, барча соҳа ва йўналишларни қамраб олган ислоҳот ва ўзгаришларнинг янги босқичига юксак баҳо бердилар. Буларнинг барчаси мамлакатимизнинг узоқ истиқболга мўлжалланган барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётига, аҳоли фаровонлигини изчил оширишга мустаҳкам замин бўлаётгани таъкидланди.
Кристалина Георгиева Жаҳон банки устувор миллий ва минтақавий лойиҳаларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикаси билан кенг миқёсли шерикликни янада кенгайтиришга тайёр эканини билдирди.

Президент Узбекистана принял делегацию Всемирного банка
Сегодня, 18 января, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Всемирного банка во главе с главным исполнительным директором Кристалиной Георгиевой.
В состав делегации данного авторитетного международного финансового института также вошли вице-президент банка Сирил Мюллер, региональный директор Лилия Бурунчук, исполнительный директор Вернер Грубер и глава представительства в Узбекистане Хидеки Мори.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства особо отметил динамично развивающееся партнёрство между Узбекистаном и группой Всемирного банка, направленное на реализацию приоритетных инвестиционных проектов в широком спектре отраслей экономики республики.
Подчеркнуто, что проведенные в прошлом году открытые и конструктивные встречи с руководством банка в г. Ташкенте и г. Нью-Йорке способствовали расширению практического взаимодействия, переходу к качественно новому этапу сотрудничества.
Республика Узбекистан является членом Всемирного банка с 1992 года. Портфель сотрудничества за этот период включает свыше 30 реализованных и осуществляемых проектов с привлечением льготных кредитов на сумму свыше 2,9 млрд. долл.
Среди них такие значимые проекты как строительство электрифицированной железнодорожной линии «Ангрен-Пап», внедрение современных и энергоэффективных технологий на энергетических и промышленных объектах, развитие транспортной инфраструктуры, повышение потенциала аграрного комплекса, управление водными ресурсами и улучшение водоснабжения, модернизация системы экстренной медицинской помощи, совершенствование образования и многие другие проекты с охватом практически всех регионов республики.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения партнёрства в рамках приоритетных направлений развития Узбекистана в соответствии со Стратегией действий на 2017-2021 годы.
Особое внимание уделено обеспечению качественной и своевременной подготовки, а также эффективной реализации инвестиционных проектов с привлечением долгосрочных финансовых ресурсов Всемирного банка.
В качестве приоритетных определены проекты в сфере сельского хозяйства, транспорта и логистики, модернизации социальной инфраструктуры и коммунального хозяйства, развития финансового сектора, внедрения передовых технологий и знаний, механизмов государственно-частного партнёрства, поддержки бизнеса, программ в области медицины и образования.
Главный управляющий директор Всемирного банка Кристалина Георгиева выразила глубокую признательность Президенту Узбекистана за тёплый приём и передала наилучшие пожелания от Президента Всемирного банка Джима Ёнг Кима.
Представители Всемирного банка дали высокую оценку реализуемому в нашей стране новому этапу реформ и преобразований, охватывающих сегодня все сферы и направления. Отмечено, что это закладывает надежный фундамент устойчивого социально-экономического развития, а также последовательного повышения уровня жизни и благосостояния населения страны на долгосрочную перспективу.
К.Георгиева подчеркнула, что Всемирный банк готов к дальнейшему расширению полномасштабного партнерства с Республикой Узбекистан в рамках реализации приоритетных национальных и региональных проектов.