Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2018 йил 18 январь куни Жаҳон банки бош ижрочи директори Кристалина Георгиева бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ушбу нуфузли халқаро молиявий институт делегацияси таркибига Жаҳон банкининг вице-президенти Сирил Мюллер, минтақавий директори Лилия Бурунчук, ижрочи директори Вернер Грубер ҳамда банкнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хидеки Мори ҳам киритилган.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва Жаҳон банки гуруҳи ўртасидаги мамлакатимиз иқтисодиётининг турли тармоқларида устувор инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга қаратилган шериклик изчил ривожланиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Ўтган йили Тошкент ва Нью-Йорк шаҳарларида банк раҳбарияти билан бўлиб ўтган очиқ ва амалий учрашувлар ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш, уни сифат жиҳатдан янги босқичга кўтаришга хизмат қилгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Жаҳон банкига 1992 йилда аъзо бўлган. Ўзаро ҳамкорликнинг ўтган даврида умумий қиймати 2,9 миллиард доллардан зиёд имтиёзли кредит маблағлари жалб қилинган ҳолда, 30 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилди ва бу борадаги ишлар давом эттирилмоқда.
Ангрен – Поп электрлаштирилган темир йўл линиясининг қурилиши, энергетика ва саноат объектларида замонавий ва энергиятежамкор технологияларни жорий этиш, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, аграр тармоқ салоҳиятини ошириш, сув ресурсларини бошқариш ва сув таъминотини яхшилаш, шошилинч тиббий ёрдам тизимини модернизация қилиш, таълим соҳасини такомиллаштириш ҳамда мамлакатимизнинг деярли барча ҳудудларини қамраб олган бошқа кўплаб лойиҳалар шулар жумласидан.
Учрашувда 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ мамлакатимизни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари доирасидаги шерикликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Жаҳон банкининг узоқ муддатли молиявий ресурсларини жалб қилган ҳолда инвестиция лойиҳаларини сифатли ва ўз вақтида тайёрлаш, уларни самарали амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, ижтимоий инфратузилма ва коммунал хўжаликни модернизация қилиш, молия секторини ривожлантириш, илғор технологиялар, давлат ва хусусий сектор шериклиги механизмларини жорий этиш, бизнесни қўллаб-қувватлаш соҳаларидаги лойиҳалар, тиббиёт ва таълимдаги дастурларни амалга ошириш ҳамкорликнинг устувор йўналишлари этиб белгиланган.
Жаҳон банки бош бошқарувчи директори Кристалина Георгиева Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Жаҳон банки президенти Жим Ёнг Кимнинг эзгу тилакларини етказди.
Жаҳон банки вакиллари мамлакатимизда амалга оширилаётган, барча соҳа ва йўналишларни қамраб олган ислоҳот ва ўзгаришларнинг янги босқичига юксак баҳо бердилар. Буларнинг барчаси мамлакатимизнинг узоқ истиқболга мўлжалланган барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётига, аҳоли фаровонлигини изчил оширишга мустаҳкам замин бўлаётгани таъкидланди.
Кристалина Георгиева Жаҳон банки устувор миллий ва минтақавий лойиҳаларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикаси билан кенг миқёсли шерикликни янада кенгайтиришга тайёр эканини билдирди.

President of Uzbekistan receives the World Bank delegation
On January 18, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the World Bank delegation led by the Chief Executive Officer Kristalina Georgieva.
The delegation of this authoritative international financial institution also includes the Vice President of the bank Cyril Muller, Regional Director Lilia Burunciuc, Executive Director Werner Gruber and the World Bank Country Manager for Uzbekistan Hideki Mori.
The Head of our state, warmly welcoming guests, especially noted the dynamically developing partnership of Uzbekistan and the World Bank Group, aimed at implementing priority investment projects in a wide range of sectors of the country’s economy.
It was emphasized that opening and constructive meetings with the leadership of the bank in Tashkent and New York last year promoted the expansion of practical interaction, transition to a qualitatively new stage of cooperation.
The Republic of Uzbekistan is a member of the World Bank since 1992. The portfolio of cooperation includes more than 30 projects with attraction of soft loans worth more than 2,9 billion dollars.
There are such important projects among them as construction of electrified railway line Angren – Pap, introduction of modern and energy-efficient technologies in power and industrial facilities, development of transport infrastructure, increasing the potential of agricultural complex, water resources management and water supply improvement, modernization of emergency medical care, improvement of education and many other projects covering almost all regions of the country.
Issues of further expansion of partnership within the framework of priority areas of development of Uzbekistan in accordance with the Action Strategy for 2017-2021 were discussed at the meeting.
Particular attention was paid to ensuring qualitative and timely training, as well as effective implementation of investment projects with involvement of long-term financial resources of the World Bank.
Priority projects were identified in agriculture, transport and logistics, modernization of social infrastructure and communal services, development of the financial sector, introduction of advanced technologies and knowledge, public-private partnership mechanisms, business support, medical and educational programs.
The World Bank Chief Executive Officer Kristalina Georgieva expressed her deep gratitude to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed best wishes from World Bank Group President Jim Yong Kim.
Representatives of the World Bank praised the new stage of reforms in our country that covers all spheres and areas today. It was noted that this lays a solid foundation for sustainable socio-economic development, as well as consistent improvement of the living standards and welfare of the country’s population in the long term.
Kristalina Georgieva emphasized that the World Bank is ready to further expand the full-scale partnership with the Republic of Uzbekistan within the framework of implementation of priority national and regional projects.