ТАТУда интеграллашган таълим ахборот тизими жорий қилинади
16 январь куни Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида университет ректори ва KOICAнинг Ўзбекистондаги офиси раҳбари томонидан 2018–2021 йилларда амалга оширилиши режалаштирилаётган қиймати 3 млн. АҚШ долларлик «ТАТУда интеграллашган таълим ахборот тизимини жорий қилиш» лойиҳасини амалга ошириш бўйича муҳокама баённомаси имзоланди.
Лойиҳа консепциясида кўрсатилган «e-learning» ва «e-library» компонентларини нафақат ТАТУ ахборот ресурс маркази ва ўқув жараёнига, балки, Ўзбекистоннинг барча олий таълим муассасаларида жорий қилиш бўйича стратегик режа ишлаб чиқилган.
KOICA ва ТАТУ мутахассисларининг ҳамкорлиги доирасида ишлаб чиқилган ушбу лойиҳа икки қисмдан иборат:
1. Техник воситалар билан таъминлаш.
2. «Ўқув жараёнини ташкил этиш» ва «Электрон кутубхона» тизимларини яратиш, ривожлантириш ва жорий қилиш.
Лойиҳадан қуйидаги натижалар кутиляпти:
• Тошкент ахборот технологиялари университети ва унинг Самарқанд филиалининг моддий техник базасини ривожлантириш;
• «Ўқув жараёнини ташкил этиш» ва «Электрон кутубхона» интеграллашган тизимларини жорий қилиш;
• Ишлаб чиқилган тизимларни ТАТУда синовдан ўтказиб, орттирилган тажриба асосида Ўзбекистоннинг барча ОТМларига жорий қилиш дастурини яратиш.

В ТУИТ будет реализован проект по внедрению интеграционной образовательной информационной системы
16 января ректором Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и руководителем офиса KOICA в Узбекистане подписан протокол по осуществлению в 2018–2021 годах проекта «Внедрение интеграционной образовательной информационной системы ТУИТ» стоимостью 3 млн. долларов США.
Компоненты «e-learning» и «e-library» указанные в концепции проекта не только будут внедряться в деятельности информационно-ресурсного центра и в учебном процессе ТУИТ, но также будет разработан стратегический план по внедрению этих решений во всех вузах Узбекистана.
Данный проект, разработанный в рамках совместной работы специалистов KOICA и ТУИТ, состоит из двух частей:
1. Обеспечение техническими средствами.
2. Создание, развитие и внедрение систем: «Организация учебного процесса» и «Электронная библиотека».
Ожидаемые результаты проекта:
• Развитие материально-технической базы ТУИТ и его Самаркандского филиала;
• Внедрение интеграционных систем: «Организация учебного процесса» и «Электронная библиотека»;
• Тестирование разработанной системы в ТУИТ, и на основе практических результатов, создать программу внедрения во всех вузах Узбекистана.