2018 йилнинг 15 январь куни Нью-Йорк шаҳрида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти бош қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашди.
Суҳбат давомида БМТ Бош котибининг Ўзбекистонга ташрифи ва унинг 2017 йил 10 июндаги Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашуви давомида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтайи назаридан Ўзбекистон ва БМТ ҳамкорлигининг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Музокаралар давомида БМТ Хавфсизлик кенгашининг бўлажак тадбирлари – «Оммавий қирғин қуролларини тарқатмаслик: ишонч чоралари» номли тадбирида ва вазирлар даражасидаги «Хавфсизлик ва тараққиётнинг ўзаро боғлиқ модельи сифатида Афғонистон ва Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорликни йўлга қўйиш» мавзусидаги очиқ мунозараларнинг кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с Генсеком ООН
15 января 2018 года в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в г.Нью-Йорке Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
В состоявшейся беседе обсуждены перспективные направления взаимодействия Узбекистана и ООН в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Генсека ООН в Узбекистан и его встречи 10 июня 2017 года с Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
Стороны также обменялись мнениями по повестке дня предстоящих мероприятий Совета Безопасности ООН – тематическом брифинге «Нераспространение оружия массового поражения: меры доверия» и открытых дебатах министерского уровня на тему «Построение регионального партнерства в Афганистане и Центральной Азии в качестве модели взаимозависимости безопасности и развития».