Абдулла Арипов Имомали Раҳмон билан Душанбеда учрашди
Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон Душанбега расмий ташриф билан борган Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Ариповни қабул қилди. Бу ҳақда Тожикистон Республикаси Президентининг “Facebook”даги расмий саҳифасида маълум қилинди.
Ўтказилган ҳукуматлараро комиссиянинг йиғилишида икки мамлакат ўртасидаги ўзаро савдо-иқтисодий алоқалар муҳокама қилинди.
Бундай учрашувларнинг ўтказилиши икки дўст ва қардош мамлакатларнинг ўзаро муносабатлари янада мустаҳкамланиши йўлида муҳим омил бўлаётгани таъкидланди.
Учрашув давомида савдо чекловларини бартараф қилиш билан боғлиқ масалалар, фуқароларнинг ҳаракатини соддалаштириш, товарларни ташиш учун таърифларни камайтириш, икки мамлакатни боғлаб турувчи мавжуд йўлларни реабилитация қилиш, давлат чегаралари билан боғлиқ кўплаб масалалар бўйича келишиб олинди.
Тожикистон ва Ўзбекистон учун фойдали бўлган сув ва энергетика масаласи, саноат маҳсулотлари кўргазмаларини ташкил этиш, Ўзбекистон ҳамда Тожикистон маданият кунларини ташкил этиш борасида қилинган ва қилинаётган ишлар алоҳида эътироф этилди.

Tajik leader underlines importance of expansion of collaboration with Uzbekistan
The two sides discussed state and prospects of further expansion of bilateral cooperation between Tajikistan and Uzbekistan, according to the Tajik president’s official website.
Rahmon and Aripov reportedly discussed issues related to removing obstacles in the way of bilateral trade between Tajikistan and Uzbekistan, simplifying travel regime for nationals of both countries, cutting tariffs for movement of goods, clearing landmines unilaterally laid by the Uzbek authorities along the mutual border, reopening border crossing points (BCPs), expanding cooperation in the railway sphere, etc.
Tajik leader underlined the significance of expansion of cooperation with Uzbekistan on the rational use of water and energy resources, the president’s website said.
The two sides reportedly also exchanged views on cooperation between Tajikistan and Uzbekistan in addressing regional and international threats, including terrorism and extremism.