Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-01-04 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 мартдаги “Ўзбекистон спортчиларини 2020 йил Токио шаҳри (Япония)да бўлиб ўтадиган XXXII ёзги Олимпия ва XVI Паралимпия ўйинларига тайёрлаш тўғрисида”ги ПҚ-2821-сон қарорига мувофиқ ҳамда ЮНЕСКОнинг Спортда допингга қарши кураш тўғрисидаги халқаро конвенциясини қўллаш тадбирларини амалга ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлигини (кейинги ўринларда Агентлик деб аталади) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
2. Қуйидагилар Агентлик фаолиятининг асосий вазифалари ва йўналишлари этиб белгилансин:
спортда допинг қўлланишининг олдини олиш ва допингга қарши курашиш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга оширишда иштирок этиш, Бутунжаҳон антидопинг кодекси, халқаро антидопинг стандартларига асосланган миллий антидопинг қоидалари ҳамда норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва жорий қилиш, шунингдек, уларга риоя этилишини таъминлаш;
антидопинг назоратининг самарали тизимини, спортда фармакологик таъсир кўрсатувчи дори воситалари ва бошқа моддалар қўлланишини назорат қилиш дастурлари ва услублари, шунингдек, спортчилар ва спорт ташкилотлари учун интизомий регламентни ишлаб чиқиш ва жорий этиш;
тадқиқотлар (допинг-тестлар) ва допинг назоратининг бошқа элементларини ташкил этиш, Ўзбекистон Республикасида Бутунжаҳон допингга қарши агентлигининг республика спортчилари ҳақида маълумотларни тўплаш ва сақлаш учун мўлжалланган антидопинг маъмуриятчилиги ва менежмент (ADAMS тизими) бўйича онлайн тизимини қўллаш;
антидопинг назорати соҳасида илғор услублар ва технологиялар билан алмашиш ҳамда уларни мамлакатимизда жорий қилиш учун етакчи хорижий ташкилотлар билан халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш;
спорт федерациялари, клублари ва жамоалари тиббиёт ходимларининг малакасини оширишга кўмаклашиш, уларга спортда допинг қўлланишининг олдини олиш ва антидопинг назоратини амалга ошириш борасида услубий ёрдам кўрсатиш, таълим дастурларини амалга ошириш, соғлом ва ҳалол спортни тарғиб қилиш;
давлат ҳокимияти органлари, жисмоний тарбия-спорт ташкилотлари ва бошқа ташкилотларнинг антидопинг назорати соҳасида ўзаро ҳамкорлигини мувофиқлаштириш.
3. Белгилаб қўйилсинки, Агентлик:
ўз фаолияти бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига ҳисобот берувчи давлат органи ҳисобланади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари, юридик ва жисмоний шахсларнинг хайрия маблағлари, халқаро молия институтларининг грантлари, шунингдек, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлигининг тузилмаси 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Агентлик бош директорига Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси билан келишган ҳолда, Агентликнинг тасдиқланган тузилмасига ходимларнинг белгиланган умумий чекланган сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди доирасида ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
5. Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитасининг Агентликни беғараз фойдаланиш ҳуқуқи асосида Тошкент шаҳри, Шайхонтоҳур тумани, Олмазор кўчаси, 6-уйда жойлаштириш бўйича таклифи маъқуллансин.
6. Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги низомини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Миллий олимпия қўмитаси ҳузуридаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг “Миллий антидопинг хизмати"ни тугатиш ҳисобидан Ўзбекистон Республикаси Миллий олимпия қўмитаси ҳузуридаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази тизимида “Спорт психологияси бўлими” ташкил этилсин.
ҳар йили Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетини шакллантиришда Агентликни сақлаш ва унинг фаолият кўрсатиши, шу жумладан, антидопинг тадқиқотларини ташкил этиш билан боғлиқ харажатлар учун зарур маблағларни назарда тутсин;
Агентликка 1 та автотранспорт воситасини харид қилиш ва уни сақлаш учун лимит ажратсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Агентлик буюртманомалари бўйича Агентлик фаолиятини ташкил этиш ва унинг фаолият кўрсатиши учун жалб этиладиган чет эллик мутахассисларнинг кириш визалари консуллик ва бошқа йиғимлар ундирилмасдан белгиланган тартибда расмийлаштирилишини таъминласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Агентлик буюртманомалари бўйича Агентлик фаолиятини ташкил этиш ва унинг фаолият кўрсатиши учун жалб этиладиган чет эллик мутахассисларга кўп марталик визалар белгиланган тартибда берилиши ва муддати узайтирилишини, шунингдек, уларни давлат божлари ундирилмасдан вақтинчалик яшаш жойига вақтинча прописка қилиш ва вақтинчалик прописка муддатининг узайтирилишини таъминласин.
11. Агентликка биологик намуналарни тўплаш учун махсус мосламалар ва бошқа товарларни харид қилиш учун тўғридан-тўғри импорт шартномалари, шунингдек, тадқиқотлар (допинг-тестлар) ўтказиш бўйича хизматлар кўрсатиш шартномаларини тендер савдолари ўтказмасдан тузиш ҳуқуқи берилсин.
12. Агентлик томонидан спортчиларнинг биологик намуналарини тўплаш учун республикага олиб келинадиган махсус мосламалар ва бошқа товарлар белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхатлар бўйича божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар 2-иловага мувофиқ киритилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари К.В.Акмалов ва Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси Р.Ж.Қурбонов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2018 йил 3 январь
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор, авваламбор, соғлом ва ҳалол спортни тарғибот қилиш ҳамда Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг кодекс ва стандартларини Ўзбекистонда самарали амалга ошириш, Ўзбекистон спортчиларини 2020 йил Токио шаҳри (Япония)да бўлиб ўтадиган ХХХII ёзги Олимпия ва ХVI Паралимпия ўйинларига тайёрлаш борасида барча шарт-шароитларни яратишга қаратилган.
Шу ўринда Спортда допингга қарши кураш тўғрисидаги халқаро конвенцияни барча аъзо давлатлар каторида Ўзбекистон Республикаси 2010 йилда ратификация этганини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги зиммасига Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг антидопинг бошқаруви ва менежменти (ADAMS) махсус дастурини республикамизда жорий этиш ва қўллаш масъулияти юклатилган. Мазкур дастур орқали Агентлик фаолиятини самарали ташкил этиш ва бутунжаҳон тезкор маълумотлар базаси ахборотларидан фойдаланиш имконияти яратилади ҳамда мусобақа ва мусобақалардан ташқари бўлган давр мобайнида допинг-тест жараёнларидан Ўзбекистон спортчилари ўтиши тўғрисида аниқ ахборот базаси шакллантирилиб, допинг-назорат тизими ташкил этилади. Айниқса, Ўзбекистон спортчилари дори воситаларидан терапевтик мақсадларда фойдаланиши ва тақиқланган дори воситаларидан фойдаланмаслиги тўғрисида аниқ тавсиялар бериш механизми ва самарали антидопинг тизими жорий этилади.
Қарор билан, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Миллий олимпия қўмитаси ҳузуридаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг “Миллий антидопинг хизмати” негизида “Спорт психологияси бўлими”ни ташкил этиш кўзда тутилган. Шунингдек, Агентлик таркибида 3 та бўлим ва 2 та комиссия ташкил этилиши натижасида спортчилар, мураббийлар, спорт тиббиёти ходимлари ва бошқа мутахассисларга соғлом ва ҳалол спорт тарғиботи ҳамда тақиқланган дори воситалари ёки услублар назоратини таъминлаш каби допингга қарши курашиш борасидаги қатор муҳим вазифаларни амалга ошириш белгилаб берилган.
Бундан ташқари, қарорда қуйидаги мақсадли тадбирларни амалга ошириш кўзда тутилган:
Агентликни сақлаш ва унинг фаолият кўрсатиши, шу жумладан, антидопинг тадқиқотларини ташкил этиш билан боғлиқ харажатлар учун зарур маблағлар ажратиш;
Агентликка биологик намуналарни тўплаш учун махсус мосламалар ва бошқа товарларни харид қилиш учун тўғридан-тўғри импорт шартномалари, шунингдек, тадқиқотлар (допинг-тестлар) ўтказиш бўйича хизматлар кўрсатиш шартномаларини тендер савдолари ўтказмасдан тузиш ҳуқуқини бериш;
Агентлик фаолиятини ташкил этиш ва унинг фаолият кўрсатиши учун жалб этиладиган чет эллик мутахассисларга кўп марталик визалар бериш, уларни давлат божларини тўлашдан озод этган ҳолда вақтинчалик яшаш жойига вақтинча прописка қилиш ва вақтинчалик прописка муддатининг узайтирилишини таъминлаш;
Агентлик томонидан спортчиларнинг биологик намуналарини тўплаш учун республикага олиб келинадиган махсус мосламалар ва бошқа товарларни белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхатлар бўйича божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этиш.
Агентлик зиммасига спорт жамоатчилигини допинг орқали спортчиларга етказиладиган зарар, инсон соғлиғи учун допинг қабул қилишнинг салбий оқибатлари тўғрисида хабардор этиш, Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг дастурлари ва лойиҳаларини амалга ошириш, халқаро ташкилотлар билан алоқаларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратиш вазифалари юкланган. Шунингдек, Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг янги қоида ва талабларини тезкор татбиқ этиш ҳамда узлуксиз мониторингини олиб бориш; допинг-текширув ва биоматериаллар топшириш процедураси ҳақида спортчилар, спорт шифокорларига маълумот ва тавсиялар тақдим этиш, халқаро тажрибага мувофиқ тадқиқотлар олиб бориш; Ўзбекистонда антидопинг онлайн хизмати ва тақиқланган дори-дармонлар тўғрисидаги маълумотлар базасини яратиш; тақиқланган дори-дармонлар тўғрисида семинарлар ва конференциялар ўтказиш, спортда допингга қарши курашиш бўйича услубий қўлланмалар ишлаб чиқиш каби масалалар Агентликнинг устувор вазифалари сифатида белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг мазкур қарори мамлакатимизда соғлом ва ҳалол спортни тарғиб этиш ва ҳар томонлама рағбатлантириш масаласига давлат томонидан қаратилаётган юксак эътиборнинг яққол намунасидир.

О мерах по организации деятельности Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров Республики Узбекистан
2018-01-04 | Документы
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 марта 2017 года № ПП–2821 «О подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпийским играм 2020 года в городе Токио (Япония)», в целях реализации мероприятий в соответствии с Международной Конвенцией ЮНЕСКО о борьбе с допингом в спорте:
1. Принять предложение Национального олимпийского комитета Узбекистана, Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту и Министерства здравоохранения Республики Узбекистан о создании Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Агентство).
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Агентства:
участие в реализации единой государственной политики в области предотвращения применения допинга в спорте и борьбы с ним, разработку и установление национальных антидопинговых правил и иных нормативно-правовых актов, основанных на Всемирном антидопинговом кодексе, международных антидопинговых стандартах, а также обеспечение их соблюдения;
разработка и внедрение эффективной системы антидопингового контроля, программ и методов контроля применения в спорте лекарственных средств и иных веществ, имеющих фармакологическое воздействие, а также дисциплинарного регламента для спортивных организаций и спортсменов;
организацию исследований (допинг-тесты) и других элементов допинг-контроля, применение в Республике Узбекистан онлайн-системы Всемирного антидопингового агентства по антидопинговому администрированию и менеджменту (ADAMS), предназначенной для сбора и хранения данных спортсменов республики;
расширение и укрепление международного сотрудничества с ведущими зарубежными организациями в области антидопингового контроля для обмена и внедрения в стране передовых методик и технологий;
содействие в повышении квалификации медицинских работников спортивных федераций, клубов и команд, оказание им методологической помощи в вопросах предотвращения допинга в спорте и антидопингового контроля, реализацию образовательных программ, пропаганду здорового и честного спорта;
координацию взаимодействия государственных органов, физкультурно-спортивных организаций, иных организаций в области антидопингового контроля.
3. Установить, что Агентство:
является государственным органом, подотчетным в своей деятельности Кабинету Министров Республики Узбекистан;
финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, благотворителей – юридических и физических лиц, грантов международных финансовых институтов, а также других источников, не запрещенных законодательством.
4. Утвердить структуру Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 1.
Предоставить право генеральному директору Агентства по согласованию с Кабинетом Министров Республики Узбекистан вносить изменения в утвержденную структуру Агентства в пределах установленной предельной штатной численности и фонда оплаты труда.
5. Согласиться с предложением Национального олимпийского комитета Узбекистана о размещении Агентства в здании Национального олимпийского комитета Узбекистана на праве безвозмездного пользования по адресу: г.Ташкент, Шайхонтахурский район, улица Алмазар, 6.
6. Национальному олимпийскому комитету Узбекистана совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту в месячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров Положение о Национальном антидопинговом агентстве Республики Узбекистан при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
7. Создать в структуре Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Национальном олимпийском комитете Узбекистана «Отдел спортивной психологии» за счет упразднения «Национальной антидопинговой службы» в структуре Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Национальном олимпийском комитете Узбекистана.
ежегодно при формировании Государственного бюджета Республики Узбекистан предусматривать необходимые ассигнования на содержание и функционирование Агентства, в том числе на расходы, связанные с организацией антидопинговых исследований;
выделить Агентству лимит для приобретения и содержания 1 единицы автотранспортного средства.
9. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан по заявкам Агентства обеспечить оформление в установленном порядке въездных виз иностранным специалистам, привлекаемым для организации деятельности и функционирования Агентства, без взимания консульских и иных сборов.
10. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан по заявкам Агентства обеспечить в установленном порядке выдачу и продление многократных въездных виз, а также временную прописку и продление временной прописки по месту временного проживания иностранных специалистов, привлекаемых для организации деятельности и функционирования Агентства, без уплаты государственной пошлины.
11. Предоставить Агентству право заключать прямые импортные контракты на поставку специализированной фурнитуры и других товаров для сбора биологических проб, а также контракты на оказание услуг по осуществлению исследований (допинг-тестирование) без проведения тендерных торгов.
12. Освободить Агентство от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за ввозимые в республику специализированную фурнитуру и другие товары для сбора биологических проб спортсменов по перечням, утверждаемым в установленном порядке.
13. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
14. Государственному комитету Республики Узбекистан по физической культуре и спорту совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Акмалова К.В. и председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту Курбанова Р.Д.
Город Ташкент, 3 января 2018 года.
к постановлению Президента Республики Узбекистан “О мерах по организации деятельности Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров Республики Узбекистан”
Принятое Президентом Республики Узбекистан постановление “О мерах по организации деятельности Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров Республики Узбекистан” направлено, прежде всего, на пропаганду здорового и честного спорта, а также на эффективное претворение в Узбекистане кодекса и стандартов Всемирного антидопингового агентства, создание всех условий для подготовки спортсменов Узбекистана к ХХХII летним Олимпийским и ХVI Паралимпийским играм 2020 года в городе Токио (Япония).
Следует отметить, что в 2010 году Республика Узбекистан наряду с другими государствами-членами ратифицировала Международную конвенцию по борьбе против допинга в спорте.
На Национальное антидопинговое агентство при Кабинете Министров Республики Узбекистан возложена ответственность за внедрение и применение в нашей республике специализированной программы антидопингового администрирования и менеджмента Всемирного антидопингового агентства (ADAMS). Посредством применения этой программы будет создана возможность эффективной организации деятельности Агентства и антидопинговой системы, а также использования оперативной информации всемирной базы данных, формирования точных сведений о прохождении спортсменами Узбекистана допинг-тестирования в соревновательный и внесоревновательный периоды. В особенности можно будет создать качественную антидопинговую систему и механизмы по предоставлению точных рекомендаций спортсменам Узбекистана касательно неприменения запрещенных препаратов и употребления препаратов в целях терапевтического использования.
Постановлением также предусмотрено создание “Отдела спортивной психологии” на базе “Национальной антидопинговой службы” Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Национальном олимпийском комитете Республики Узбекистан. Кроме того, путем создания в составе Агентства 3 отделов и 2 комиссий будет решен ряд важнейших задач по пропаганде принципов здорового и честного спорта среди спортсменов, тренеров, сотрудников спортивной медицины и других специалистов, а также по осуществлению контроля над применением запрещенных препаратов и методов в рамках борьбы с допингом в спорте.
Кроме того, в постановлении предусмотрена реализация следующих целенаправленных мер:
выделение необходимых средств для содержания Агентства и его функционирования, в том числе финансирования затрат, связанных с организацией антидопинговых исследований;
предоставление Агентству права заключения прямых импортных контрактов на приобретение специального оборудования и других товаров по сбору биологических проб, а также оказание услуг по проведению исследований (допинг-тестов) без проведения тендерных торгов;
обеспечение выдачи и продления многоразовых виз зарубежным специалистам, привлеченным для обеспечения функционирования Агентства, а также освобождение их от государственных пошлин, оформление им временной прописки и ее продление по месту временного проживания;
освобождение от уплаты таможенных пошлин (за исключением сборов за таможенное оформление) ввозимых Агентством в республику специального оборудования и других товаров для сбора биологических проб спортсменов по перечням, утверждаемым в установленном порядке.
Отдельное внимание уделяется необходимости осуществления Агентством мер по укреплению и развитию отношений с международными организациями, выполнению программ и проектов Всемирного антидопингового агентства, информированию спортивного сообщества о наносимом ущербе спортсменам и негативных последствиях применения допинга для здоровья людей. На Агентство также возложены следующие задачи: осуществление регулярного мониторинга и оперативного внедрения новых правил и требований Всемирного антидопингового агентства; предоставление сведений и рекомендаций спортсменам, спортивным врачам о процедуре допинг-тестирования и сдачи биологических проб, проведение исследований на основе мирового опыта; создание в Узбекистане антидопинговой онлайн-службы и базы данных о запрещенных препаратах; проведение семинаров и конференций о запрещенных препаратах, разработка методических пособий в рамках борьбы с допингом в спорте.
Принятое Президентом Республики Узбекистан постановление об организации деятельности Национального антидопингового агентства является ярким подтверждением высокого внимания государства к всесторонней поддержке и пропаганде здорового и честного спорта.