"РИА Новости" Шавкат Мирзиёевнинг биринчи президентлик йили натижалари ҳақида
Президентлигининг биринчи йилида Шавкат Мирзиёев давлатни янги босқичда ривожлантиришга қаратилган 100 дан ортиқ фармон ва қарорларни имзолади, шунингдек, ҳукуматда ва жойлардаги ҳокимият органларида жиддий ўзгаришлар қилди, деб хабар беради Россиянинг "РИА Новости" ахборот агентлиги Ўзбекистон раҳбари фаолиятининг дастлабки натижаларига бағишланган таҳлилда.
Ишбилармонлик соҳасида ҳам салмоқли ўзгаришлар рўй бермоқда: корхоналарни режадан ташқари текшириш бекор қилинди, тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича Омбудсман институти жорий этилди, ишбилармонлик муҳитида аниқланган хатолар, нотўғри ҳисоблашлар, тазйиқ ўтказишлар ҳамда сансалорликлар учун Президент Шавкат Мирзиёев ҳукумат аъзоларидан ҳисобот талаб қилади. 2005 йилда Ўзбекистонда олиб борилаётган иқтисодий ва ижтимоий ислоҳотлардан қониқмагани учун ўз фаолиятини тўхтатган Европа тикланиш ва тараққиёт банки ноябрь ойида қайтадан фаолият юрита бошлади.
Сентябрь ойида Ўзбекистон миллий валютаси – сўмнинг эркин конвертацияси очилганлиги Шавкат Мирзиёев президентлигининг биринчи йилидаги энг асосий ютуқлардан бўлди.
Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Асамблеясининг 72-сессиясида терроризмга қарши куч ишлатиш йўли билан курашиш усули ўзини оқламаётгани, одамлар, биринчи навбатда, ёшларнинг онгу тафаккурини маърифат асосида шакллантириш ва тарбиялаш энг муҳим вазифа эканини қайд этди.
"РИА Новости"да таъкидланишича, Президент мамлакатда мазкур вазифаларни ҳал қилишга йўналтирилган янги ислом марказларини ташкил этиш ташаббуси билан чиққан. Ўзбекистон, шунингдек, "Human Rights Watch" ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилоти билан мулоқотни қайтадан йўлга қўйди, кўп йиллар мобайнида биринчи марта БМТнинг эътиқод эркинлиги ҳақидаги масалалар бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шоҳид республикага ташриф буюрди.
Ўзбекистон раҳбари, шунингдек, минтақаларга ташрифи чоғида ўз ҳаётини экстремистик фаолият билан боғлаганларнинг яқин қариндошларини ижтимоий ҳаётдан четлатиш амалиётини давом эттирмаслик зарурлигини таъкидлади. ОАВ маълумотларига кўра, "қора рўйхат"даги 16 минг киши аллақачон нормал ҳаётга қайтган. Президент экстремистик диний оқимларда иштирок этган ва тўғри йўлга қайтишни истамаганларни Ўзбекистон фуқаролигидан маҳрум қилишга тайёрлигини қатъий таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев 2017 йилни “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” деб эълон қилди ҳамда оддий одамлар билан тўғридан-тўғри мулоқотни йўлга қўйиш учун Виртуал қабулхона очди ва бу орқали миллиондан ортиқ мурожаатларда  кўтарилган муаммолар ижобий ҳал этилди.
Президент маҳаллий ОАВдаги мамлакатнинг биринчи шахси имижига бўлган анъанавий ёндашувларни ҳам ўзгартирмоқда. Бир неча йил олдин интернет тармоқларидан суратини қидириб топиш мушкул бўлган янги президент «Facebook» ҳамда «Telegram» ижтимоий тармоқларида ўз саҳифасини очган.

«РИА Новости» об итогах первого года президентства Ш.Мирзиёева
В первый год президентства Мирзиёев подписал более сотни указов и постановлений, направленных на дальнейшее развитие страны на новом этапе,  а также произвел серьезные перестановки в правительстве и органах власти в регионах, пишет «РИА Новости» в материале, посвященном первым результатам деятельности руководителя Узбекистана.
Значительные перемены происходят в бизнесе: отменены внеплановые проверки предприятий, появился бизнес-омбудсман, еженедельно на селекторе Мирзиёев отчитывает членов правительства за выявленные ошибки, просчеты, факты притеснения и волокиты в бизнес-среде. В ноябре свою работу в республике возобновил Европейский банк реконструкции и развития, свернувший свою деятельность в 2005 году из-за отсутствия прогресса экономических и социальных реформ в Узбекистане.
Главное достижение в первый год президентства Ш.Мирзиеева в экономической сфере — открытие в сентябре свободной конвертации национальной валюты, сума.
Ш.Мирзиёев на 72-й сессии Генассамблеи ООН заявил, что силовые методы борьбы с терроризмом себя не оправдывают, важнейшей задачей стала борьба за умы людей, в первую очередь молодежи.
«РИА Новости» отмечает, что Президент инициировал создание новых исламских центров в стране, которые займутся решением этой задачи. Узбекистан также возобновил диалог с правозащитниками из «Human Rights Watch», в республике впервые за долгое время побывал с визитом  специальный докладчик ООН по вопросу о свободе религии Ахмед Шахид.
Глава Узбекистана в ходе своих поездок в регионы также предостерег от продолжения практики исключения из общественной жизни родственников тех, кто связал свою жизнь с экстремистской деятельностью. По данным СМИ, уже 16 тысяч человек из "черного списка" вернулись к нормальной жизни. При этом президент выразил твердую готовность лишать гражданства Узбекистана лиц, участвующих в экстремистских религиозных организациях и не желающих вставать на путь исправления.
«Жители Узбекистана видят в сближении политиков и переменах в экономике возможность жить в достатке и чаще посещать другие страны», подчеркивается в материале новостного агентства. С 1 января 2019 года сделать это будет проще: Мирзиеев отменил рудимент советской паспортной системы — стикер (разрешительная наклейка на два года), разрешающий выезд за границу, взамен появятся зарубежные паспорта сразу на десять лет.
Шавкат Мирзиёев объявил 2017 год Годом диалога с народом и интересов человека и открыл виртуальную приемную, демонстрируя линию на прямую связь с простыми людьми. В более чем миллионе поступивших обращений проблемы самые разные: от просьб помочь купить автомобиль и получить жилье до жалоб на чиновников, судей, сотрудников правоохранительных органов. Люди стали осваивать не только инициативу, предложенную сверху, но и такой эпистолярный жанр, как коллективная петиция.
Президент и сам меняет стандартное для местной медийной традиции восприятие первого лица, его имиджа. Новый президент, фото которого еще несколько лет назад с трудом можно было найти в интернете, открыл свои страницы в «Facebook» и «Telegram». На церемонию пуска одной из развязок в Ташкенте глава государства приехал за рулем собственного седана бизнес-класса «Chevrolet Malibu», а во время посещения праздничных мероприятий он всегда в ряду со зрителями.