Bloomberg: Ўзбекистон валюта сиёсатини либераллаштирмоқда
АҚШнинг молиявий-иқтисодий янгиликлар бўйича нуфузли “Bloomberg” агентлиги “Ўзбекистонда валютанинг кутилмаган тарзда 50 фоиз девальвация қилиниши тижорий шартнома тузувчиларнинг эътиборини тортади” деб номланган мақола эълон қилиб, унда Шавкат Мирзиёев Президент этиб сайланганидан кейин Ўзбекистоннинг инвесторлар назарига тушишини таъминлаганини, валюта сиёсатини эркинлаштирганини ёзади.
“Ислоҳот ҳукуматнинг хорижий инвестиция жалб қилишга қатъий азму шижоатини ифода этади”, деб таъкидлайди Лондондаги “Chatham House” таҳлил марказининг “Россия ва Евроосиё” дастури ходими Кейт Маллинсон. “Кейинги йигирма йилда Ўзбекистонда валюта конвертацияси хорижий сармоядорлар учун энг муаммоли масалалардан бўлиб турган эди”.
Унинг сўзларига кўра, яқин истиқболда иккилик валюта тизимини либераллаштириш иқтисодиёт учун айрим муаммолар туғдириши, жумладан, инфляция ошишига олиб келиши мумкин, лекин гиперинфляцияга сабаб бўлмайди. Ижобий жиҳат шуки, молиявий борада давлат бошқаруви камаяди ва хусусий сектор ривожи учун янги имкониятлар очилади.
Москвдаги “Macro Advisory” компанияси ходими Крис Вифер “32 миллион аҳоли яшайдиган ва ташқи дунё учун 100 йил давомида ёпиқ бўлган Ўзбекистон салмоқли сармоявий салоҳиятга эга кам сонли инвестиция объектларидан” эканини қайд қилади. “Бу Ўзбекистоннинг инвесторлар назарига тушишини таъминлади. Аввалги валюта сиёсати сармоядорлар учун жуда қаттиқ ва ўта ношаффоф эди, шу боис ҳам мамлакатга инвестиция кам кирарди”.
Москвадаги “Ренессанс Кэпитал” компанияси иқтисодчиси Олег Кузьминнинг фикрича, ушбу қарор валюта сиёсатини либераллаштириш йўлидаги муҳим қадамдир. Бу Ўзбекистонда аввалги йилларда кузатилган расмий ва “бўз бозорги” айирбошлаш баҳолари ўртасидаги катта фарқни қисқартиришга хизмат қилади.
“Ўзбекистоннинг валютаси бошқа асосий минтақавий валюталардан кўпроқ қадрини йўқотди. Сиёсий раҳбарият ўзгарганидан кейин Ўзбекистонда муайян янгиланишлар кўзга ташланмоқда, яқинда валютани эркинлаштириш бўйича қабул қилинган қарорни эса бу йўналишдаги яна бир қадам деб ҳисоблаш мумкин”.

Bloomberg о либерализации валютной политики Узбекистана
Американское агентство финансово-экономических новостей «Bloomberg» опубликовало статью «Внезапная 50-процентная девальвация валюты в Узбекистане может привлечь охотников за сделками», где подчеркивалось, что после избрания на пост Президента Шавкат Мирзиёев обеспечил Узбекистану выход в поле зрения инвесторов.
«Реформа знаменует подлинную приверженность правительства к привлечению иностранных инвестиций», - отмечает Кейт Маллинсон, научный сотрудник программы «Россия и Евразия» британского аналитического центра «Chatham House» в Лондоне. «Последние два десятилетия конвертируемость валюты в Узбекистане была самым проблематичным вопросом для иностранных инвесторов».
По ее словам, в краткосрочной перспективе либерализация двойной валютной системы может создать некоторые негативные последствия для  экономики, включая рост инфляции, но не гиперинфляцию. С положительной стороны это уменьшит государственное регулирование финансовых потоков и даст толчок частной экономике».
Крис Вифер, сотрудник компании «Macro Advisory» в Москве, отмечает, что Узбекистан, страна с 32-миллионным населением, которая была закрыта для внешнего мира уже более 100 лет, является одним из немногих оставшихся инвестиционных объектов со значительным потенциалом». Это обеспечило Узбекистану попадание в  поле зрения инвесторов. Предыдущий валютный режим был слишком строгим и слишком непрозрачным для инвесторов, а следовательно, основной причиной для неинвестирования в страну».
Олег Кузьмин, экономист компании «Ренессанс Кэпитал» в Москве, считает, что данное решение является важным шагом в сторону либерализации валютного режима. Это поможет сократить значительный разрыв между официальным и «серым рыночным» обменными курсами, который наблюдался в Узбекистане в предыдущие годы.
Валюта Узбекистана теперь обесценилась больше, чем другие основные региональные валюты. Видны определенные изменения в Узбекистане после смены политического руководства, а недавний валютный ход можно считать еще одним шагом в данном направлении.