Ўзбекистон ва Туркманистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов ўртасида 30 декабрь куни телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Президентимиз Туркманистон Президентини кириб келаётган Янги йил билан самимий табриклаб, қардош туркман халқига тинчлик, барқарорлик ва фаровонлик тилади.
Туркманистон раҳбари, ўз навбатида, Президентимиз ва кўпмиллатли қардош Ўзбекистон халқини яқинлашиб келаётган байрам муносабати билан чин дилдан муборакбод этиб, тараққиёт ва фаровонлик тилади.
Давлатлар раҳбарлари якунига етаётган 2017 йил мамлакатларимиз ўртасидаги анъанавий яқин алоқаларни ривожлантириш, дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашда тарихий давр бўлганини чуқур мамнуният билан қайд этдилар.
Олий даражадаги доимий мулоқотлар Ўзбекистон-Туркманистон ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаргани ва амалий мазмун билан бойитгани таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил март ойида Туркманистонга давлат ташрифи давомида Стратегик шериклик тўғрисида шартнома имзоланди.
Амалий ҳамкорлик ва алоқалар барча йўналишларда сезиларли фаоллашди. Савдо, ишлаб чиқариш кооперацияси, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Чегараолди ҳудудлар ўртасидаги самарали ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда. Ишбилармонлик ва маданият соҳаларига доир қатор қўшма тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Президентлар Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада ривожлантириш, аввало, савдо-иқтисодий соҳада янги лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш муҳимлигини алоҳида қайд этдилар.
Ўзбекистон ва Туркманистон раҳбарлари, шунингдек, халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари бўйича фикр алмашдилар.

О телефонном разговоре президентов Узбекистана и Туркменистана
30 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы Президент нашей страны сердечно поздравил Президента Туркменистана с наступающим Новым годом и передал братскому туркменскому народу тёплые пожелания мира, стабильности и процветания.
Лидер Туркменистана, в свою очередь, также искренне поздравил Президента и дружественный многонациональный народ Узбекистана по случаю предстоящего праздника, пожелав благополучия и прогресса.
Главы государств с глубоким удовлетворением отметили, что уходящий 2017 год стал историческим периодом в развитии традиционно тесных связей, укреплении двусторонних отношений дружбы и добрососедства.
Подчеркнуто, что регулярные контакты на высшем уровне вывели узбекско-туркменское сотрудничество на качественно новый уровень и наполнили его конкретным содержанием.
В ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан в Туркменистан в марте этого года был подписан Договор о стратегическом партнёрстве.
Заметно активизировались контакты и практическое взаимодействие по всем направлениям. Реализуются крупные проекты в сфере торговли, производственной кооперации, энергетики, транспорта, сельского хозяйства и др.
Развивается плодотворное сотрудничество между приграничными регионами. Успешно проведен целый ряд совместных деловых и культурных мероприятий.
Президенты особо подчеркнули важность дальнейшего наращивания узбекско-туркменского многопланового партнёрства, прежде всего реализации новых проектов и программ в торгово-экономической сфере.
Главы Узбекистана и Туркменистана также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального взаимодействия.