Ҳоким жаримага тортилди
Олдин хабар берилганидек, Андижон шаҳар ҳокими Д.Раҳматуллаев жорий йилнинг 16 октябрь куни шаҳардаги бир қатор таълим муассасалари раҳбарларини ножўя сўзлар билан ҳақорат қилганлиги ҳолати юзасидан Андижон вилоят прокуратураси томонидан текшириш ўтказилди.
Текшириш давомида вилоят прокуратураси томонидан киритилган тақдимнома асосида халқ депутатлари Андижон шаҳар Кенгаши томонидан Д.Раҳматуллаевни маъмурий жавобгарликка тортишга розилик бериш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Текшириш натижасига кўра, Д.Раҳматуллаевга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 41-моддаси (ҳақорат қилиш, яъни шахснинг шаъни ва қадр-қимматини қасддан камситиш) билан маъмурий ҳуқуқбузарликка оид иш қўзғатилиб, кўриб чиқиш учун судга юборилган.
Суднинг қарори билан Д.Раҳматуллаев Ўзбекистон Республикаси МЖтК 41-моддасида назарда тутилган маъмурий ҳуқуқбузарликни содир этганликда айбдор деб топилиб, энг кам иш ҳақининг 30 баравари миқдорида жарима жазоси қўлланилган.

На хокима наложен штраф
Как сообщалось ранее, по факту оскорбления хокимом города Андижана Д.Рахматуллаевым ряда руководителей образовательных учреждений города нецензурными словами, имевшему место 16 октября текущего года, была проведена проверка прокуратурой Андижанской области.
На основании внесенного в ходе проверки прокуратурой области представления Андижанским городским Кенгашем народных депутатов принято решение о даче согласия на привлечение Д.Рахматуллаева к административной ответственности.
По результатам проверки, в отношении Д.Рахматуллаева возбуждено дело об административном правонарушении по статье 41 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности (оскорбление, то есть умышленное унижение чести и достоинства личности) и направлено в суд для рассмотрения.
Постановлением суда Д.Рахматуллаев признан виновным в совершении административного правонарушения, предусмотренного статьей 41 КоАО Республики Узбекистан, и применено административное взыскание в виде штрафа в размере 30 минимальных размеров заработной платы.