Қирғизистон Республикаси Жўғорку Кенеши Тўроғаси Д. Жумабеков бошчилигидаги Қирғизистон Республикаси парламент делегацияси билан учрашув
2017-12-21 | Сиёсат
21 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев билан Қирғизистон Республикаси Жўғорку Кенеши Тўроғаси Д.Жумабеков бошчилигидаги Қирғиз Республикаси парламент делегацияси ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида томонлар икки мамлакат қонун чиқарувчи органлари ўртасидаги икки томонлама парламентлараро алоқаларнинг, шунингдек, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини, уларни янада ривожлантириш ҳамда чуқурлаштириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Қирғизистон Республикаси Жўғорку Кенеши Тўроғаси Д. Жумабековнинг Ўзбекистон Республикасига расмий ташрифи икки мамлакат ўртасидаги парламентлараро мулоқот ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёвнинг Қирғизистон Республикасига ташрифи давомида эришилган келишувларнинг амалий самараси экани таъкидланди.
Ўз навбатида, юксак мартабали меҳмон Қирғизистон Республикаси парламент делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи юқори даражада ташкил этилгани учун миннатдорлик изҳор этди ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошевга Қирғизистон Республикасига расмий ташриф билан боришни таклиф қилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев Қирғизистон Республикаси билан барча соҳаларда ҳамкорликнинг, шу жумладан, парламентлараро муносабатларнинг ривожлантирилиши Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсатининг энг муҳим устуворликларидан бири эканини қайд этди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар Қирғизистон парламент делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи, режалаштирилган музокаралар ва учрашувлар, шубҳасиз, Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришга ҳамда мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирдилар.
Қирғизистон делегациясининг ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва Қирғизистон Республикаси Жўғорку Кенеши ўртасида икки томонлама парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “Амалий тадбирлар режаси” (“Йўл харитаси”)ни имзолаш режалаштирилган.

Встреча с парламентской делегацией Кыргызской Республики во главе с Торага Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Д.Джумабековым
2017-12-21 | Политика
21 декабря в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошева с парламентской делегацией Кыргызской Республики во главе с Торага Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Д.Джумабековым.
В ходе встречи стороны обсудили состояние и перспективы дальнейшего развития и углубления двусторонних межпарламентских связей между законодательными органами двух стран, а также торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Было подчеркнуто, что официальный визит Торага Жогорку Кенеша Кыргызской Республики в Республику Узбекистан Д.Джумабекова является результатом активизации межпарламентского диалога между двумя странами, а также договоренностей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Кыргызскую Республику.
В свою очередь, Высокий гость выразил слова благодарности за высокий уровень организации визита парламентской делегации Кыргызской Республики в Республику Узбекистан и пригласил Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошева посетить с официальным визитом Кыргызскую Республику.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев отметил, что развитие сотрудничества с Кыргызской Республикой во всех сферах, включая межпарламентские отношения, является одним из важнейших приоритетов внешней политики Республики Узбекистан.
По итогам встречи стороны выразили уверенность, что визит в Узбекистан парламентской делегации Кыргызстана, запланированные переговоры и встречи, несомненно, послужат дальнейшему развитию и укреплению двустороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
В рамках визита Кыргызской делегации, намечена подписания «Плана практических мероприятия («Дорожная карта»)» по развитию двустороннего межпарламентского сотрудничества между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Жогорку Кенешем Кыргызской Республики.