Президентимиз Шавкат Мирзиёев логистика маркази ва истиқболли лойиҳалар билан танишди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг январь ойида Қорақалпоғистонга ташрифи давомида мазкур худудда логистика маркази қуриш топшириғини берган эди.
«Хўжайли агросаноат маркази» МЧЖ томонидан ташкил этилаётган мазкур марказ қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш, қайта ишлаш ва экспорт қилиш билан шуғулланади, ички бозорни қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, ер майдонларидан унумли фойдаланиш, янги иш ўринлари яратиш, мамлакатимиз экспорт салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
15,3 гектар майдонни эгаллаган мажмуада 2018 йил 5 минг тонна мева-сабзавотни қадоқлаш, саралаш ва қайта ишлаш имконияти яратилади. 150 киши иш билан таъминланади.
Президентимизга мазкур мажмуа ҳақида батафсил маълумот берилди.
Шу ерда Қорақалпоғистонда озиқ-овқат саноати соҳасида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари, чорвачилик, паррандачилик, асаларичилик ва балиқчиликни ривожлантириш бўйича дастурлар тақдимоти бўлиб ўтди.
Хусусан, 2018-2019 йилларда мева-сабзавот ва гўштни қайта ишлаш, совуткичлар қуришга оид 70 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. 2018-2020 йилларда чорвачилик ва паррандачиликни ривожлантириш дастури доирасида 250 та лойиҳани ҳаётга татбиқ этиш кўзда тутилган. Натижада 730 дан ортиқ иш ўрни яратилади. 2018-2020 йилларда балиқчиликни ривожлантириш дастури доирасида 6 та лойиҳа бажарилади. Нукус ва Қанликўл туманларида шоли майдонларида балиқ етиштириш технологияси тадбиқ этилади.
Президентимизга 2018 йил Қорақалпоғистонда томорқалардан самарали фойдаланиш дастури лойиҳаси ҳам тақдим этилди.
Давлатимиз раҳбари мазкур лойиҳалар аҳамиятига тўхталиб, уларни янада такомиллаштириш ва ўз вақтида амалга ошириш бўйича топшириқлар берди.

Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the logistics center and perspective projects in agriculture
The Head of our state visited a modern logistics center, which is being organized in Khodjeyli district.
This complex is being built in accordance with the instruction of the President of our country Shavkat Mirziyoyev, given in January this year.
The logistics center, organized by “Khodjeyli agrosanoat markazi” LLC will be engaged in the storage, processing and export of agricultural products, the uninterrupted supply of this product to the domestic market, will serve the rational use of land, creation of new workplaces and increasing the country’s export potential.
In the complex, the area of which is 15,3 hectares, it is planned to sort, process and pack 5 thousand tons of fruits and vegetables in 2018. 150 people will work here.
The President was provided with detailed information about the center.
Presentation of investment projects that are being implemented in Karakalpakstan in the food industry, development programs on livestock, poultry, beekeeping and fish farming was held.
Thus, in 2018-2019, it is planned to implement 70 projects on processing fruit and vegetable products and meat, construction of refrigerated storages. It is planned to implement 250 projects within the framework of the livestock and poultry development program for 2018-2020. As a result, more than 730 workplaces will be created. Within the framework of the fish culture development program, 6 projects will be implemented in 2018-2020. Breeding fish will be established in the rice fields of Nukus and Kanlykul districts.
A draft program on effective use of homestead land in Karakalpakstan in 2018 was also presented.
The Head of our state noted the importance of such projects, gave instructions on their revision and timely implementation.