Президентимиз Шавкат Мирзиёев логистика маркази ва истиқболли лойиҳалар билан танишди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг январь ойида Қорақалпоғистонга ташрифи давомида мазкур худудда логистика маркази қуриш топшириғини берган эди.
«Хўжайли агросаноат маркази» МЧЖ томонидан ташкил этилаётган мазкур марказ қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш, қайта ишлаш ва экспорт қилиш билан шуғулланади, ички бозорни қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, ер майдонларидан унумли фойдаланиш, янги иш ўринлари яратиш, мамлакатимиз экспорт салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
15,3 гектар майдонни эгаллаган мажмуада 2018 йил 5 минг тонна мева-сабзавотни қадоқлаш, саралаш ва қайта ишлаш имконияти яратилади. 150 киши иш билан таъминланади.
Президентимизга мазкур мажмуа ҳақида батафсил маълумот берилди.
Шу ерда Қорақалпоғистонда озиқ-овқат саноати соҳасида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари, чорвачилик, паррандачилик, асаларичилик ва балиқчиликни ривожлантириш бўйича дастурлар тақдимоти бўлиб ўтди.
Хусусан, 2018-2019 йилларда мева-сабзавот ва гўштни қайта ишлаш, совуткичлар қуришга оид 70 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. 2018-2020 йилларда чорвачилик ва паррандачиликни ривожлантириш дастури доирасида 250 та лойиҳани ҳаётга татбиқ этиш кўзда тутилган. Натижада 730 дан ортиқ иш ўрни яратилади. 2018-2020 йилларда балиқчиликни ривожлантириш дастури доирасида 6 та лойиҳа бажарилади. Нукус ва Қанликўл туманларида шоли майдонларида балиқ етиштириш технологияси тадбиқ этилади.
Президентимизга 2018 йил Қорақалпоғистонда томорқалардан самарали фойдаланиш дастури лойиҳаси ҳам тақдим этилди.
Давлатимиз раҳбари мазкур лойиҳалар аҳамиятига тўхталиб, уларни янада такомиллаштириш ва ўз вақтида амалга ошириш бўйича топшириқлар берди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с центром логистики и перспективными проектами в области сельского хозяйства
Глава нашего государства посетил современный логистический центр, организуемый в Ходжейлийском районе.
Данный комплекс возводится в соответствии с поручением Президента нашей страны Шавкатом Мирзиёевым, данным в январе текущего года.
Логистический центр, организуемый ООО «Хужайли агросаноат маркази», будет заниматься хранением, переработкой и экспортом сельскохозяйственной продукции, бесперебойным обеспечением внутреннего рынка этой продукцией, послужит рациональному использованию земель, созданию новых рабочих мест и повышению экспортного потенциала страны.
В комплексе, занимающем площадь в 15,3 гектара, в 2018 году планируется отсортировать, переработать и упаковать 5 тысяч тонн фруктов и овощей. Здесь будут работать 150 человек.
Президенту была представлена подробная информация о центре.
Здесь же состоялась презентация реализуемых в Каракалпакстане инвестиционных проектов в пищевой промышленности, программ по развитию животноводства, птицеводства, пчеловодства и рыбоводства.
Так, в 2018-2019 годах намечено реализовать 70 проектов по переработке плодоовощной продукции и мяса, строительству холодильных хранилищ. В рамках программы развития животноводства и птицеводства на 2018-2020 годы предусматривается реализовать 250 проектов. В результате будет создано более 730 рабочих мест. В рамках программы развития рыбоводства в 2018-2020 годах будет осуществлено 6 проектов. На рисовых полях Нукусского и Канлыкульского районов будет налажено разведение рыбы.
Также был представлен проект программы по эффективному использованию приусадебных земель в Каракалпакстане в 2018 году.
Глава нашего государства отметил важность подобных проектов, дал поручения по их доработке и своевременной реализации.