Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Президентлар музокаралар ўзаро англашув, очиқлик ва самимият руҳида, ишчан кайфиятда ўтганини, эришилган келишувлар икки халқ манфаатларига хизмат қилишини таъкидладилар.
Шавкат Мирзиёев Қирғизистон Президентининг биринчи ташрифи чоғида имзоланган ҳужжатлар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликни янада ривожлантиришда муҳим омил бўлишини қайд этди.
Сооронбой Жээнбеков эришилган келишувлар халқларимиз кутган воқеа бўлганини, ўзаро муносабатлар тарихида қоладиган шундай хайрли ишларга ҳисса қўшганидан мамнун эканини таъкидлади.
Маълумки, икки томонлама муносабатларни ривожлантириш йўлидаги улкан хизматлари учун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев «Данакер» ордени билан мукофотланган эди. Қирғизистоннинг олий мукофотларидан бўлган ушбу орден халқлар ўртасида тинчлик, дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга, миллатлараро тотувликни сақлашга, илм-фанни ривожлантиришга, миллий маданиятларни яқинлаштириш ва бойитишга катта ҳисса қўшган инсонларга берилади.
Данакер – яраштирувчи демакдир. Мукофот давлатимиз раҳбарининг Ўзбекистон-Қирғизистон муносабатларини равнақ топтириш, икки мамлакат ва икки халқ ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшнилик алоқаларини кенгайтириш ва мустаҳкамлаш йўлидаги хизматларининг юксак эътирофидир.
Кўксарой қароргоҳида Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбой Жээнбеков Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга «Данакер» орденини тантанали равишда топширди.
Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбой Жээнбековнинг мамлакатимизга расмий ташрифи давом этмоқда.

Президенты встретились с представителями СМИ
На встрече с представителями средств массовой информации президенты отметили, что переговоры прошли в духе взаимопонимания, открытости и искренности, достигнутые договоренности будут служить интересам двух народов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что документы, подписанные в ходе первого визита Президента Кыргызстана, станут важным фактором дальнейшего развития дружбы и сотрудничества между нашими странами.
Сооронбай Жээнбеков отметил, что наши народы ожидали такие договоренности и ему было приятно внести свой вклад в такое доброе дело, которое войдет в историю взаимоотношений.
Как известно,  Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева награжден орденом “Данакер” за большие заслуги в развитии двусторонних отношений. Данным орденом, являющимся одним из высших наград Кыргызстана, награждаются люди, способствовшие укреплению мира, дружбы и сотрудничества, сохранению межэтнической гармонии, развитию науки, сближению и обогащению национальных культур.
Данакер – означает примиритель. Награда является высоким признанием заслуг главы нашего государства и его вклада в развитии узбекско-кыргызских отношений, расширении и укреплении отношений дружбы и добрососедства между двумя странами и народами.
В резиденции Куксарой Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков торжественно вручил орден «Данакер» Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву.