Асосий вазифамиз – адолатли қонунлар қабул қилишдан иборат
Унда, Ўзбекистон ХДП фракцияси аъзолари, партиянинг Марказий Кенгаши, Тошкент шаҳар, вилоят ва туманлар кенгашлари масъул ходимлари, Халқ депутатлари Тошкент шаҳар ва вилоят кенгашларидаги партия гуруҳи вакиллари, партия фаоллари, ёшлар ва ОАВ ходимлари иштирок этди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбарининг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузаси мазмун-моҳияти хусусида атрофлича фикр алмашилди.
Асосий эътибор, “Конституция – эркин ва фаровон ҳаётимиз, мамлакатимизни янада тараққий эттиришнинг мустаҳкам пойдеворидир” мавзусидаги маърузада билдирилган фикрлар, илгари сурилган ташаббус ва вазифаларни халқимиз, айниқса, партия электорати манфаатлари асосида ҳаётга татбиқ қилишда партия ва унинг депутатлари олдида турган устуворликларга қаратилди.
Таъкидландики, мазкур маъруза ўзининг моҳият-эътиборига кўра, қисқа вақт ичида мамлакатимиздаги кенг миқёсли ўзгаришлар ҳамда истиқболда олдимизда турган долзарб вазифаларни қамраб олгани билан алоҳида аҳамиятлидир.
Маърузада таъкидланганидек, Ҳаракатлар стратегияси ижроси доирасида шу йилнинг ўзида 20 дан ортиқ қонун ва 700 дан зиёд қонуности ҳужжатлари қабул қилинди. Демак, энг муҳим вазифалардан бири, жойларда мазкур нормаларнинг ҳаётга татбиқ этилиши устидан самарали назорат олиб бориш талаб этилади.
Давлат раҳбари Тошкент шаҳрида туманлар даражасида халқ депутатлари кенгашлари таъсис этилганига алоҳида эътибор қаратиб, сайловларда эл-юрт учун чинакам жон куйдирадиган, одамийлик фазилатлари ва гражданлик позицияси билан аҳоли ўртасида ҳурмат-эътибор қозонган инсонлар халқ ноиблари этиб сайланишига эътибор қаратдилар. Шундан келиб чиқиб, айни пайтдаги сайловолди кампанияси даврида мазкур жиҳатга алоҳида ёндашиш зарурлиги қайд этилди.
Сўзга чиққанлар томонидан конституция инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашда муҳим асос бўлаёгани, бу борада ортда қолаётган йилда амалга оширилган тарихий ислоҳотлар аҳамияти хусусида атрофлича тўхталиб ўтдилар.
Шу билан бирга, “Буюк келажак бугундан бошланади” деган шиор асосида халқимизнинг фаровон ҳаётини таъминлаш борасида амалга оширилиши лозим бўлган масалалар бўйича фикр алмашилди.
Жумладан, “Халқ давлат органларига эмас, давлат органлари халққа хизмат қилиши керак” деган принцип барча учун асосий қоидага айланиши лозимлиги қайд этилди. Дарҳақиқат, жойларга чиқиб, одамларнинг эҳтиёжлари, муаммолари билан яшаш ва уларнинг ечимини топиш борасида янада фаолроқ, ташаббускор бўлиш талаб этилади.
Бунинг учун, энг аввало, жорий йилдаги ўрганишлар натижаларини яна бир бор пухта таҳлил қилиб, фойдаланилмаган имкониятларни тўла ишга солиш, сайловчилар билан ишлашнинг замонавий ва самарадор воситаларини қўллаш, бу борада илғор хорижий тажрибани ҳам ўрганиш мақсадга мувофиқдир.
Шу билан бирга, Президентнинг турли даражадаги ижро ҳокимияти органларининг халқ вакиллари – парламент ва маҳаллий кенгашлар олдида ҳисобот бериш амалиётини кенг жорий қилиш, парламент, вакиллик ва жамоатчилик назорати механизмларини янада ривожлантириш зарурлиги ҳақидаги фикрлари асосида 2018 йил учун барча даражадаги депутатлик бирлашмаларининг бу борада алоҳида режаларини ишлаб чиқиш бўйича масаласи атрофлича муҳокама қилинди.
Партия учун маърузада яна бир муҳим жиҳат, фаолиятимиз энг муҳим конституциявий қоидага – ижтимоий адолат тамойилини таъминлашга қаратилиши шарт экани эътироф этилди. Мазкур масала партия дастурий мақсадларига тўла ҳамоҳанг эканлигидан келиб чиқиб, келгусида “ижтимоий адолат тамойилини қарор топтириш борасидаги асосий вазифамиз – бу адолатли қонунлар қабул қилишдан иборат” деган тамойил депутатлик корпуси учун дастуриламал бўлиши лозимлиги таъкидланди.
Йиғилишда билдирилган фикр мулоҳазалар асосида фракциянинг чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди ва тасдиқланди.

«Великое будущее начинается сегодня»
11 декабря нынешнего года состоялось заседание фракции НДП Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса, направленный на обсуждения доклада Президента Ш. Мирзиёева «Конституция – основа нашей свободной и благополучной жизни, дальнейшего развития и процветания страны», озвученного на торжественном собрании, посвященного 25-летию принятия Конституции Республики Узбекистан.
Выступившие на заседании отметили, что данный доклад по своей сути и значимости важен тем, что охватил широкомасштабные преобразования, осуществленные в стране за короткое время, а также стоящие в будущем актуальные задачи. Как отметил Глава нашего государства «Перед нами стоят важные задачи в целях полной реализации требований нашей Конституции. Нам предстоит еще немало сделать для дальнейшего повышения уровня и качества жизни нашего народа, реального обеспечения прав и интересов человека. Не в будущем, а уже сегодня наши соотечественники должны на примере своей жизни увидеть и почувствовать результаты реформ». Это в свою очередь призывает партийных организаций и депутатов более эффективно осуществлять свою деятельность.
Кроме того, информировано, что в докладе, в рамках реализации Стратегии действий, только в этом году было принято более 20 законов и свыше 700 подзаконных актов. Следовательно, одной из самых важных задач является осуществление эффективного контроля за претворением в жизнь данных норм.
Главой нашего государства обращено особое внимание на то, что в г. Ташкент на уровне районов впервые учреждены Кенгаши народных депутатов. Исходя из этого, подчеркнута необходимость особого подхода к данному аспекту в период предвыборной кампании.
В ходе заседания, состоялся обмен мнениями, которые будут реализованы в работе обеспечения благополучной жизни народа на основе девиза «Великое будущее начинается сегодня». В частности, принцип «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу» должен стать основным правилом.
Вместе с тем обсужден вопрос разработки депутатскими объединениями всех уровней отдельных планов на 2018 год на основе мнений и суждений Президента страны о необходимости широкого внедрения в практику отчетности органов исполнительной власти всех уровней перед народными представителями – парламентом и местными Кенгашами, дальнейшего развития механизмов парламентского, представительного и общественного контроля. Были высказаны ряд предложений по обращению особого внимания обеспечению исполнения в этом процессе конституционных норм касательно охраны здоровья населения.
Утверждено, что одним из важнейших аспектов для партии является обязательное следование в деятельности обеспечения важнейшей конституционной нормы – принципа социальной справедливости. Исходя из того, что данный вопрос полностью созвучен программными целями Народной демократической партии, в будущем руководством к действию для депутатского корпуса должен стать принцип «социальная справедливость».
Информировано, что мнения Главы нашего государства о многопартийной системе, межпартийных дебатах, ускоренном развитии конкуренции между их программ послужит основой последующей деятельности. Коренного совершенствования деятельности, прежде всего, всестороннего анализа текущей деятельности, совершенно нового подхода при составлении плана на 2018 год. В этом направлении участниками заседания были высказаны и обсуждены ряд предложений.