Адолат ва ҳақиқат ғоялари депутатлик корпуси фаолиятининг асосий мезони
Жорий йилнинг 11 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон “Адолат” СДП фракцияси томонидан Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузаси мазмун-моҳияти ва унда белгиланган устувор йўналишлар ижросини таъминлашда партия ташкилотлари ва депутатлик корпуси олдида турган вазифалар муҳокамасига бағишланган йиғилиши ўтказилди. Унда партия Сиёсий Кенгаши Ижроия Қўмитаси ва Қонунчилик палатасидаги фракцияси аъзолари, Марказий аппарат масъул ходимлари, Тошкент шаҳар ва Тошкент вилоят Кенгаши фаоллари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, янгича мазмун ва йўналишда бўлиб ўтган байрам тадбирида давлатимиз раҳбари томонидан Асосий қонунимизда ифода этилган ҳаётбахш нормалар асосида ўтган 25 йил давомида халқимиз эришган ютуқлар эътироф этилиб, йўл қўйилган хато ва камчиликлар атрофлича таҳлил қилинди.
Қайд этилганидек, ўтган чорак аср мобайнида Конституциямиз асосида мамлакатимизда миллий қонунчилик тизими, давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари шаклланди. Бугунги кунда барча жабҳаларда кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Ижтимоий-иқтисодий, сиёсий ва ҳарбий салоҳиятимиз юксалиб, фуқароларимизнинг дунёқараши тобора ўсиб бормоқда. Буларнинг барчаси, энг аввало, Бош қомусимизнинг ҳаётбахш куч-қудрати натижасидир.
Фракция аъзолари ўтган қисқа даврда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларининг фуқаролар билан мулоқот қилишнинг самарали тизими йўлга қўйилганлиги, Олий Мажлис ва сиёсий партияларнинг ваколатлари босқичма-босқич кенгайтирилиб, парламент ва жамоатчилик назорати институтлари мустаҳкамланаётгани, суд-ҳуқуқ тизимининг тубдан ислоҳ қилингани, Ўзбекистон тарихида биринчи матораба судлар томонидан ҳукм қилинган 2 минг 700 нафар шахс Президент Фармони билан афв этилгани, давлат органларига кадрларни танлашдаги “эски тизим” бартараф этилаётгани ҳамда коррупцияга қарши курашишнинг яхлит тизими яратилгани Ўзбекистон “Адолат” СДП Сайловолди дастурида илгари сурилган устувор вазифаларнинг амалиётда ўз ижросини топишида муҳим рол ўйнаганлигини эътироф этишди.
Шу билан бирга, жорий йилда Мактабгача таълим вазирлиги ва Инновацион ривожланиш вазирлигининг ташкил этилгани ҳам партия томонидан таълим, илм-фан ва инновацияларни ривожлантириш соҳасида илгари сурилган ташаббусларнинг рўёбга чиқишида муҳим аҳамият касб этганлиги йиғилишда сўзга чиққанлар томонидан мамнуният билан қайд этилди.
Фракция йиғилишида, шунингдек, Президентимиз томонидан белгилаб берилган тараққиётнинг янги босқичида олдимизда турган устувор вазифалар ижросини таъминлашда партия депутатлик корпусининг фаол иштирокини таъминлаш юзасидан фикр ва таклифлар билдирилди.
Қайд этилганидек, парламент, вакиллик ва жамоатчилик назорати механизмларини янада ривожлантиришда партия депутатлик корпусининг фаол иштирокини таъминлаш, партия лойиҳалари доирасида жойларда ўрганилаётган ижтимоий масалалар юзасидан ижроия ҳокимияти органлари ва мутасадди ташкилотлар мансабдор шахсларининг ҳисоботларини эшитишни кенг йўлга қўйиш, сайловчилар билан доимий мулоқот ўрнатган ҳолда уларнинг ўз вакиллари фаолияти ҳақида хабардорлигини таъминлаш лозим.
Шунингдек, малакали тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш, касалликлар профилактикаси, патронаж ва скрининг хизматларини замонавий даражага кўтариш, аҳолини арзон ва сифатли дори-дармон воситалари билан таъминлаш тизими самарадорлигини оширишга қаратилган вазифалар ижроси устидан жамоатчилик назорати самарадорлигини ошириш партия депутатларининг доимий эътиборида бўлади.
“Адолат” СДПнинг энг устувор вазифаси саналган ижтимоий адолат тамойилини, яъни сиёсий қарашлари, жинси, миллати, тили ва диний эътиқодидан қатъи назар, қонун олдида барча фуқароларнинг тенглигини ҳамда таълим, тиббиёт ва бошқа соҳалардаги имкониятлар тенглигини таъминлаш, адолатли қонунлар қабул қилишда фаол иштирок этиш партиядан сайланган ҳар бир депутат фаолиятининг асосий йўналиши бўлмоғи зарур. Зеро, қонун ижодкорлиги жараёнида адолат ва ҳақиқат ғоялари партия депутатлик корпуси қонунчилик фаолиятининг асосий мезони ҳисобланади.
Йиғилиш якунида Президентимиз маърузасидан келиб чиқадиган устувор вазифаларни ижро этиш бўйича аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди ва тегишли қарорлар қабул қилинди.

Приоритетная задача СДПУ «Адолат»
11 декабря текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса фракцией СДПУ «Адолат» проведено заседание, посвященное обсуждению задач стоящих перед депутатским корпусом и партийной организации по обеспечению исполнения задач, стоящих перед политическими партиями и Парламентом, вытекающие из доклада Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 25-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан.
Как было отмечено, в праздничном мероприятии прошедшем в новых условиях и наполненных новым содержанием, главой государства подробно проанализированы достигнутые достижения народа на основе жизненных норм, отраженных в Основном Законе за прошедшие 25 лет, ошибки, недостатки, а также определены приоритетные задачи на новом этапе развития страны.
Было подчеркнуто, что за прошедший четверть века, на основе нашей Конституции в стране сформировались системы национального законодательства, государственных органов, институтов гражданского общества. На сегодняшний день, во всех сферах проводятся широкомасштабные реформы. Развивается социально-экономический, политический и военный потенциал Республики, заметен рост мировоззрения граждан. Все эти достижения достигнуты в первую очередь, благодаря жизненной силы Основного Закона Узбекистана.
Члены фракции подчеркнули, что за прошедший короткий период внедрена эффективная система по налаживанию диалога государственных органов и органов управления с гражданами, укреплены институты парламента и общественного контроля, расширены поэтапно полномочия Олий Мажлиса и политических партии, коренном образом реформировано судебно-правовой система, впервые в истории Узбекистана осужденных судами более 2700 лиц Указом Президента помилованы, устранены «старые системы» в подборе и расстановка кадров в государственные органы, а также создана целостная система по борьбе с коррупцией, которые сыграл важную роль в реализации на практике приоритетных задач, определённых в предвыборной программе СДПУ «Адолат».
Вместе с тем выступавшие на заседании с удовлетворением отметили, что образованные в текущем году Министерство дошкольного образования и Министерство инновационного развития, сыграли важную роль в реализации выдвигаемых инициатив партии в области образования, науки и инновационной развитии экономики.
В ходе заседания фракции, также были высказаны предложения и мнения по обеспечению активного участия депутатского корпуса партии в обеспечении реализации стоящих приоритетных задач перед нами, определенных Президентом в новом этапе развития страны.
Как отмечено, необходимо обеспечить активное участие депутатского корпуса партии в дальнейшем совершенствовании механизмов парламентского контроля, контроля представительных органов и общественности, широкое внедрение слушаний отчетов должностных лиц исполнительных государственных органов и ответственных организации по социальным вопросам, изученных на местах в рамках партийных проектов, а также путем проведения регулярных встреч с избирателями, обеспечивая их осведомленность о деятельности своих представителей.
Помимо того, в постоянном внимании депутатов партии будут находиться вопросы совершенствования системы оказания квалифицированной медицинской помощи, поднятия на современные уровень профилактики заболевания, услуги патронажа и скрининга, а также повышения эффективности общественного контроля по реализации задачи, направленных на совершенствование системы по обеспечение население с дешевыми и качественными лекарственными препаратами.
Основным направлением в детальности каждого депутата, избранного от партией, должно стать активной участия в принятии справедливых законов, обеспечения принципа социальной справедливости, которые считается самой приоритетной задачей СДПУ «Адолат» то есть, равенства всех граждан перед законом, независимо от политических взглядов, пола, национальности, языка и религии, а также обеспечение равенства возможностей в образовании, медицине и в других сферах. Так как, в процессе законотворчество, идеи справедливости и истины считаются основной критерий в законодательной деятельности депутатского корпуса партии.
Наряду с этим, в эпохе активного развития системы многопартийности, межпартийных дебатов, конкуренции среди мнений и программ, в центре внимание партийных организаций должен находиться вопрос обеспечение непосредственной активной участия граждан в социальной жизни.
В конце собрании, были определены конкретные меры и приняты соответствующие решении по реализации приоритетных задач исходя из доклада Президента.