Қонунларнинг ҳаётий ва тўғридан-тўғри амалга оширилиши фракция диққат марказида бўлади
Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси Марказий кенгаши Ижроия қўмитаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги фракциясининг қўшма йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишни ЎзМТДП Марказий кенгаши раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Сарвар Отамуратов олиб борди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги “Конституция – эркин ва фаровон ҳаётимиз, мамлакатимизни янада тараққий эттиришнинг мустаҳкам пойдеворидир” номли маърузасининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти чуқур таҳлиллар асосида ўрганилиб, маърузадаги устувор йўналишлар ҳамда мақсад-вазифаларни амалга ошириш, уни аҳоли орасида кенг тарғиб этиш юзасидан партия ташкилотлари ва парламентдаги фракцияси олдида турган муҳим вазифалар муҳокама қилинди.
Партия раҳбари таъкидлаганидек, ўтган чорак аср давомида мамлакатимиздаги туб ислоҳот ва ўзгаришларнинг барчаси Конституциямиз асосида амалга оширилмоқда. Бу эса унинг ҳақиқатан ҳам халқимиз манфаатларига, давлатимизнинг стратегик мақсадларига тўла жавоб берадиган, ҳар томонлама пухта ишланган муҳим сиёсий ҳужжат эканидан далолат беради.
Таъкидлаш жоизки, Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилинган 2017 йилда “Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан улуғ” деган ғоя асосида кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Ўз, навбатида бу ишлар Конституциямизнинг асосий тамойилларини рўёбга чиқаришда яна бир улкан қадам бўлди.
Фракция йиғилишида Президент маърузасидаги “...хокимиятнинг халқ сайлаган вакиллик органлари – парламент, халқ депутатлари кенгашларининг мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги роли ва аҳамияти тубдан ўзгарди. Олий Мажлис, сиёсий партияларнинг ваколатлари босқичма-босқич кенгайтирилди, парламент ва жамоатчилик назорати институтлари мустаҳкамланмоқда. Эндиликда Тошкент шаҳри аҳолиси ҳам ўз вакиллари – депутатлар орқали туманларни бошқаришда иштирок этиш имкониятига эга бўлмоқда...”, деган сўзларга партия фаоллари ва депутатлар алоҳида эътибор қаратишди, бу борада янада фаол ва ташаббускор бўлиш, юксак масъулият билан ўз ваколатидан самарали фойдаланиш лозимлиги қайд этилди.
Муҳокамаларда сўз олган партия фаоллари ҳамда депутатлар Президент маърузасида илгари сурилган энг муҳим саккизта устувор масалаларнинг ҳар бири ўта ҳаётий ва долзарб вазифалар эканлигини, унинг ижросини сифатли ва самарали таъминлаш, аввало, ҳалқ фаровонлиги, инсон ҳуқуқ-манфаатлари, одамларнинг турмуш шароити яхшиланиб, ҳаётдан рози бўлиб яшашиши ҳамда мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига хизмат қилиши таъкидладилар.
Йиғилишда фракция аъзолари Конституция ва қонун устуворлиги ҳамда қонунийлик тамойилларининг сўзсиз таъминланиши инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг муҳим кафолати эканлиги шу боис ҳаётий ва халқчил қонунлар ишлаб чиқиш партия фракцияси олдида турган долзарб вазифалардан бири эканлигини қайд этишди.
Хусусан, қонунларнинг тўлиқлиги, ҳаётийлиги ва тўғридан-тўғри амалга ошириш механизмларини киритиш, уларнинг ижтимоий муносабатларни бевосита тартибга солишдаги ролини ошириш, аҳоли билан ўзаро ахборот алмашиш механизмларини такомиллаштириш шунингдек, қонун ва қарорлар ижросини, уларнинг самарадорлигини доимий равишда ўрганиб боришда парламент ва депутатлик назоратининг самарали усулларидан кенг фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
2018 йилда ҳам партия ташкилотлари ҳамда депутатлар сайловчилар, фуқаролар мурожаатини эътиборсиз қолдирмай, халқ билан мулоқотни янги босқичга олиб чиқиб, электорат манфаатларини таъминлашда бор куч ва имкониятлардан фойдаланиш лозимлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузасининг мазмун-моҳиятини аҳоли қатламларига етказиш юзасидан турли тадбирлар хусусан, жойларда учрашувлар ўтказиш бўйича аниқ таклифлар илгари сурилди.
Йиғилиш якунида муҳокама этилган масалалар юзасидан Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси Марказий кенгаши Ижроия қўмитаси ва фракциянинг қўшма чора-тадбирлар режаси қабул қилинди.

Обсуждены важные задачи, стоящие перед партийными организациями и фракцией партии в парламенте
11 декабря текущего года состоялось совместное заседание Исполнительного комитета Центрального совета Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Заседание вел председатель Центрального Совета ДПУзМТ, руководитель фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса Сарвар Отамуратов.
В нем на основе глубокого анализа изучены суть и значение доклада Президента Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 25-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан «Конституция – основа нашей свободной и благополучной жизни, дальнейшего развития и процветания страны». Обсуждены важные задачи, стоящие перед партийными организациями и фракцией партии в парламенте по реализации приоритетных направлений, цели и задач, определенных в докладе, его широкой пропаганде среди населения.
Как было отмечено, на основе Конституции страны сформирована национальная законодательная система, государственные органы, институты гражданского общества. В настоящее время во всех сферах осуществляются широкомасштабные реформы, все более повышается социально-экономический, политический и военный потенциал нашей страны, расширяется мировоззрение граждан. Все это, прежде всего, является результатом жизнеутверждающей силы нашего Основного Закона. На протяжении прошедших лет в нашей стране реализованы коренные реформы и преобразования, которые осуществляются на основе нашей Конституции. Это свидетельствует о том, что Конституция является всесторонне, тщательно разработанным важным политическим документом, полностью отвечающим интересам нашего народа, стратегическим целям нашего государства.
Следует отметить, что в 2017 году, объявленном в нашей стране «Годом диалога и интересов человека», осуществлена широкомасштабная работа на основе идеи «Интересы человека – превыше всего». В свою очередь, эта работа стала еще одним весомым шагом на пути воплощения в жизнь основных принципов нашей Конституции.
На заседании фракции активисты партии и депутаты обратили особое внимание на слова, озвученные в докладе Президента страны: «...в корне изменились роль и значение избранных народом представительны органов власти – парламента, Кенгашей народных депутатов в общественно-политической жизни нашей страны. Поэтапно расширены полномочия Олий Мажлиса, политических партий, укрепляются институты парламентского и общественного контроля. Отныне в городе Ташкенте Кенгаши народных депутатов будут действовать и на уровне районов. Жители Ташкента теперь также получили возможность через своих представителей - депутатов участвовать в управлении районами города...». Подчеркивалась важность того, чтобы депутаты были еще более активными и инициативными, свои полномочия должны эффективно использовать с высокой ответственностью.
На заседании выступившие подчеркнули, что изложенные в докладе Президента страны каждый из важнейших восьми приоритетных вопросов являются чрезвычайно актуальными и их, качественное и эффективное исполнение, прежде всего, послужит росту благосостояния народа, обеспечению прав и интересов человека, улучшению условий жизни людей, социально-экономическому развитию страны и повышению у людей чувства удовлетворенностью жизни.
На мероприятии членами фракции отмечено, что неукоснительное обеспечение принципов Конституции и верховенства закона является важным гарантом защиты прав и свобод человека, в связи с чем разработка жизненных и служащих интересам народа законов является одной из актуальных задач, стоящих перед фракцией партии.
В частности, уделялось особое внимание вопросам внедрения механизмов непосредственной реализации законов, их полноты, повышения их роли в упорядочении социальных отношений, совершенствования механизмов обмена информацией с населением, а также широкого использования эффективных методов парламентского и депутатского контроля за исполнением законов и постановлений, изучения их эффективности.
Подчеркивалось, что и в 2018 году партийные организации и депутаты должны уделять пристальное внимание обращениям избирателей, граждан, повысить на новый уровень диалог с народом, задействовать все силы и возможности для обеспечения интересов электората.
Кроме того, выдвинуты конкретные предложения о проведении различных мероприятий, таких как, встреч с населением, посвященных доведению сути и значения доклада главы нашего государства Шавката Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 25-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан.
В завершении заседания по обсужденным вопросам принят совместный план мероприятий Исполнительного комитета Центрального Совета Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» и фракции партии.