Ҳар йили Конституция куни арафасида Ватан тараққиёти йўлида фидокорона хизмат қилиб, турли унвонлар, орден ва медалларга сазовор бўлган ҳамюртларимизга мукофотларни тантанали равишда топшириш яхши анъанага айланган.
7 декабрь куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида давлат мукофотларини тантанали топширишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари йиғилганларни юксак унвонлар, орден ва медалларга сазовор бўлгани муносабати билан самимий қутлади. Улар орқали барча ватандошларимизни Конституциямиз қабул қилинганининг 25 йиллиги билан муборакбод этди.
Президент Шавкат Мирзиёев бугун юртимизда амалга оширилаётган барча ислоҳотлар Конституциямиз ва Ҳаракатлар стратегиясига асосланишини алоҳида таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари якунига етиб бораётган йилда амалга оширилган ишларга тўхталар экан, халқ билан мулоқотда бўлиб, одамларнинг оғирини енгил қилишга асосий эътибор қаратилганини қайд этди.
Дарҳақиқат, “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили”да оддий одамлар билан мулоқотнинг мутлақо янги ва самарали тизими яратилди. Президентнинг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналарига 1,5 миллиондан зиёд мурожаат келиб тушди ва уларнинг 1 миллиондан ортиғи ижобий ҳал этилди.
Бугунги кунда дунёдаги нуфузли эксперт ва мутахассислар ҳам халқ билан мулоқотнинг бундай усули жиддий самара бераётганини эътироф этмоқда.
- Халқимиз Яратгандан аввало тинчлик-хотиржамликни сўрайди. Шундан сўнг, ўз уйим, бошпанам бўлса, оилам, бола-чақам билан соғ-саломат яшасам, дейди. Биз халқимизнинг ана шундай орзу-ниятларини рўёбга чиқариш учун иккита масалага, яъни ички ишлар ва соғлиқни сақлаш тизимини ислоҳ қилишга катта эътибор қаратаяпмиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борада, албатта, улкан ишлар амалга оширилди. Участка профилактика инспекторларига хизмат машиналари ва уй-жойлар ажратилмоқда. Ҳафтанинг ҳар пайшанба куни “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси куни” сифатида белгиланди. “Хавфсиз шаҳар” лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Айниқса ёшларимиз учун уларнинг соғлом туғилишидан то мустақил ҳаётга қадам қўйгунича барча зарур шароитлар яратиб берилаётгани эътиборлидир. Давлатимиз раҳбари БМТ Бош ассамблеясининг сентябрь ойида бўлиб ўтган сессиясида Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисида халқаро конвенция ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сургани бу борадаги янада бир муҳим қадам бўлди.
Жорий йилда бошқа муҳим меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қаторида “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди. Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи тузилиб, барча давлат органлари ва маҳаллаларда ёшлар масалалари бўйича раҳбар ўринбосари лавозимлари ташкил этилди.
Аёлни эъзозлаш, аёлга эҳтиром кўрсатиш халқимизнинг энг олижаноб қадрияти ҳисобланади. Шу маънода, Республика Хотин-қизлар қўмитаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари фаолиятини жонлантириш, хотин-қизларнинг оила ва жамият ҳаётидаги ўрни ва таъсирини ошириш, уларнинг меҳнатини муносиб баҳолаш ва рағбатлантириш, ҳаётий манфаатларини таъминлаш масалалари давлатимизнинг доимий эътиборида турибди.
Шу билан бирга соғлиқни сақлаш соҳасида улкан янгиланишлар рўй берди. Дори-дармон таъминоти, тез тиббий ёрдам, қишлоқ врачлик пунктлари фаолиятини тубдан яхшилаш, ҳудудларда ихтисослаштирилган тиббий марказлар фаолиятини йўлга қўйиш билан боғлиқ муҳим вазифалар амалга оширилди. Қишлоқ врачлик пунктлари негизида 800 га яқин оилавий поликлиника, 400 дан ортиқ тез тиббий ёрдам шохобчаси ташкил этилди. Қишлоқда ишлайдиган 700 га яқин шифокор хизмат уйлари билан таъминланди.
Хориждаги нуфузли клиникаларда ишлаётган 60 га яқин ўзбекистонлик малакали шифокор юртимизга олиб келиниб, қулай шароит билан таъминланди. Улар аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йўлида хизмат қилмоқда. Шунингдек, хориждаги йирик тиббиёт масканларининг шифокорлари Ўзбекистонга келиб, мураккаб операцияларни амалга оширмоқда. Ҳудудларда пойтахтдаги ихтисослашган тиббий марказларнинг филиаллари ташкил этилди. Патронаж ва скрининг масаласига энг асосий вазифа сифатида қаралмоқда.
Бугунги кунда юртимизда йўл-транспорт инфратузилмаси, коммунал хизмат даражасини яхшилашга ҳам алоҳида эътибор берилмоқда. Қишлоқ жойларга тоза ичимлик суви, табиий газ ва электр энергияси етказиб бериш бўйича катта-катта дастурлар амалга оширилмоқда. Ҳудудларда янги маданият ва истироҳат боғлари, дам олиш масканлари, кинотеатрлар, кўргазма заллари, кутубхоналар бунёд этилмоқда.
Шаҳар ва қишлоқларда янги лойиҳалар асосида замонавий, арзон уй-жойлар қурилаётгани таҳсинга лойиқдир. Жорий йилда шаҳарларда 191 та кўп қаватли, қишлоқ жойларда янгиланган намунадаги 24 мингта уй-жой барпо этилди. Натижада 33 мингдан зиёд оила, жумладан, 7 минг ёш оила янги уй-жойга эга бўлди.
Давлатимиз раҳбари иқтисодиётни барқарор ривожлантириш мавзуига тўхталиб, ўнлаб янги саноат корхоналари бунёд этилаётгани, валюта бозори либераллаштирилиб, сўмнинг эркин конвертацияси йўлга қўйилганини алоҳида таъкидлади.
Таъкидлаш жоизки, тадбиркорларга қўшимча имтиёз ва преференциялар бериш, бу соҳани жадал ривожлантиришга қаратилган амалий саъй-ҳаракатлар туфайли юртимизда янги-янги саноат корхоналари, хизмат ва сервис шохобчалари ташкил этилмоқда, энг муҳими, минглаб одамлар иш билан таъминланмоқда.
Бу йилги мавсумда мураккаб иқлим шароити, об-ҳаво инжиқликларига қарамасдан, миришкор деҳқон ва фермерларимиз улкан ғалла ва пахта хирмонларини кўтариб, барча қишлоқ хўжалиги экинларидан мўл ҳосил етиштиришга муваффақ бўлди. Шавкат Мирзиёев шуни таъкидлар экан, бу йил юртимизда Қишлоқ хўжалиги ходимлари кунини белгилаш тўғрисида қонун қабул қилингани, шу кунларда барча вилоят ва туманларда ана шу сана ҳосил байрами сифатида кенг нишонланаётганини қайд этди.
Илм-фан, адабиёт, санъат ва маданият соҳаларини ривожлантириш бўйича ҳам қатор қарорлар қабул қилинди. Давлатимиз раҳбари ушбу соҳалар вакиллари билан бир неча бор учрашиб, улар олдида турган долзарб масалаларни муҳокама қилди. Фанлар академиясининг илмий ва моддий-техник базасини мустаҳкамлашга зарур маблағ ва ресурслар ажратилди. Янги илмий марказлар, технопарклар ташкил этилди. Инновацион ривожланиш вазирлиги ташкил этилгани бу борада муҳим янгилик бўлди.
- Илм-фан – тараққиёт асоси, - деди Шавкат Мирзиёев. - Замонавий илм-фан ютуқларига, инновацион ғояларга таянмаган давлатнинг ҳам, жамиятнинг ҳам келажаги йўқ. Фақат илм ва маърифат, интеллектуал салоҳият, ҳар томонлама билимли кадрлар ҳисобидан биз Ўзбекистонни янги тараққиёт босқичига олиб чиқа оламиз.
Кейинги бир йилда юз берган ва яққол кўзга ташланадиган яна бир воқеа – узоқ ва яқин давлатлар, аввало, қўшни мамлакатлар билан дўстлик ва ҳамкорлик муносабатлари янги босқичга кўтарилди. Чегара масалаларида тарихий келишувларга эришилди. Юртимиздаги миллатлараро тотувлик ва ўзаро ҳурмат муҳити мустаҳкамланди.
Давлатимиз раҳбари 2017 йилда амалга оширилган ишларни таҳлил қилиб, халқ билан бамаслаҳат иш олиб борган одам ҳам, давлат ҳам ҳеч қачон кам бўлмаслигига, ҳар қандай қийинчиликларни енгиб, ўзининг эзгу мақсад-муддаоларига албатта эришишига барчамиз кундалик ҳаётимизда ишонч ҳосил қилаётганимизни алоҳида таъкидлади.

Вручены высокие награды Родины
Стало хорошей традицией каждый год в канун Дня Конституции вручать группе наших соотечественников, проявивших самоотверженность в развитии Родины, высокие государственные награды – почетные звания, ордена и медали.
7 декабря в Ташкенте при участии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось торжественное собрание, посвященное вручению высоких государственных наград.
Глава государства сердечно поздравил всех собравшихся, удостоенных высокими званиями, орденами и медалями, а также всех граждан с 25-летием принятия нашей Конституции.
Президент Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул, что все осуществляемые реформы в нашей стране основываются на нашей Коснтитуции и Стратегии действий.
Глава государства, останавливаясь на осуществленные работы в уходящем году, подчеркнул отметил, что особое внимание было уделено диалогу с народом и решению проблем людей.
Несомненно, в “Год диалога с народом и интересов человека” была создана совершенно новая и эффективная система общения с простыми людьми. Более 1,5 миллиона обращений были направлены в Виртуальную приемную Президента и в Народные приемные, и более 1 миллиона из них были разрешены положительно.
На сегодняшний день даже авторитетные мировые эксперты и специалисты отмечают, что данный способ общения с народом даёт большой эффект.
- Наш народ просит у Всевышнего, в первую очередь, спокойствие и благополучие, и только затем думает о своем доме и благополучной жизни с семьей и детьми в добром здравии. В связи с этим мы уделяем особое внимание реформам в правоохранительных органах и системе здравоохранения для реализации таких пожеланий нашего народа, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Несомненно, в этом направлении было сделано очень много. Участковым инспекторам по профилактике предоставляются служебные машины и выделяется жилье. Каждый четверг определен как “День профилактики правонарушений”. Реализуются проекты “Безопасный город”.
Особенно примечательно, что для нашей молодежи создаются все необходимые условия, от их здорового рождения до вступления во взрослую жизнь. Другим важным шагом в этом направлении был тот факт, что глава нашего государства инициировал разработку Международной конвенции о правах молодежи на сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре.
В этом году, наряду с другими важными нормативно-правовыми актами принят Закон «О молодежной политике». Был создан Молодежный союз Узбекистана, а также во всех государственных органах и махаллях назначены заместители руководителя по делам молодежи.
Уважение к женщинам – это одно из самых дорогих ценностей наших людей. В этой связи внимание государства постоянно фокусируется на активизации деятельности Республиканского Комитета женщин и его территориальных подразделений, повышая роль и влияние женщин в жизни семьи и общества, достойно оценивая и всесторонне поощряя их работу.
В то же время наблюдается серьезный подъем в здравоохранении. Был достигнут ряд важных результатов в области обеспечения лекарственными средствами, оказания неотложной медицинской помощи, радикального улучшения сельских врачебных пунктов, а также создания специализированных медицинских центров в регионах. Около 800 семейных поликлиник и более 400 пунктов скорой медицинской помощи были созданы на базе сельских врачебных пунктов. Порядка 700 врачей в сельской местности были обеспечены жильем.
Около 60 врачей из Узбекистана, работающих в ведущих клиниках за рубежом, вернулись в нашу страну и обеспечены комфортными условиями. Они служат укреплению здоровья населения. Кроме того, врачи из крупных зарубежных медицинских учреждений приезжают в Узбекистан и проводят сложные операции. В регионах созданы филиалы специализированных медицинских центров столицы. Вопросы патронажа и скрининга возведены в ранг самых важных задач.
В настоящее время в стране особое внимание уделяется совершенствованию дорожно-транспортной инфраструктуры и коммунальных услуг. Осуществляются крупные программы по обеспечению чистой питьевой водой, природным газом и электроэнергией сельских районов. В регионах строятся новые парки культуры и отдыха, кинотеатры, выставочные залы и библиотеки.
Стоит отметить, что в городах и селах на основе новых проектов строится современное и доступное жилье. В этом году в городах было построено 191 многоэтажных, в сельской местности – 24 000 типовых домов. В результате более 33 000 семей, включая 7 000 молодых семей, обзавелись новыми домами.
Глава государства говоря о стабильном развитии экономики, отметил, что были созданы десятки новых промышленных предприятий, либерализован валютный рынок и введена конвертация сума.
Следует отметить, что благодаря усилиям по предоставлению предпринимателям дополнительных льгот и преференций, практическим усилиям по ускоренному развитию этой сферы создаются новые промышленные предприятия, сервисные пункты обслуживания, и, самое главное, тысячи людей обепечиваются работой.
Несмотря на сложные климатические и погодные условия в этом году, фермерам и дехканам с успехом удалось вырастить огромные урожаи зерновых и хлопка, а также других сельскохозяйственных угодий. Шавкат Мирзиёев отметил, что в этом году в нашей стране принят закон об установлении Дня работников сельского хозяйства, который широко отмечается во всех областях и районах нашей страны в эти дни.
Был предпринят ряд шагов в области науки, литературы, искусства и культуры. Глава нашего государства неоднократно встречался с представителями этих сфер и обсуждал актуальные вопросы. Были выделены необходимые средства и ресурсы для укрепления научной и материально-технической базы Академии наук. Созданы новые научные центры, технопарки. Создание Министерства инновационного развития стало серьезным прорывом в этом отношении.
- Наука – основа  развития, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Не будет бущего ни у государства, ни у общества, которые бы не полагались на новейшие научные достижения, инновационные идеи. Только благодаря знаниям и просвещению, интеллектуальному потенциалу и кадрам с широким кругозором мы можем привести Узбекистан к новому этапу развития.
Еще одно знаковое событие, которое имело место в уходящем году – дружба и партнерство со странами дальнего и ближнего зарубежья, прежде всего, соседними государствами, которые поднялись на новый уровень. Были достигнуты исторические соглашения по пограничным вопросам. В стране усилилась атмосфера межнациональной гармонии и взаимного уважения.
Глава государства подводя итоги работе, проделанной в 2017 году, отметил, что еще раз убедился в одном – и человек и государство только в гармонии с народом всегда могут быть в достатке, преодолевать любые трудности и достичь своих благородных целей.