Туркманистон Президенти китобининг тақдимоти бўлиб ўтди
Пойтахтимизда 30 ноябрь куни Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг “Туркманистон – Буюк ипак йўлининг юраги» номли китобининг тақдимоти ўтказилди.
Шу муносабат билан ташкил этлган тадбирда дипломатик корпус вакиллари, олимлар, профессор-ўқитувчилар ва талабалар, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Туркманистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Шири Шириев ва бошқалар Буюк ипак йўли қадимги мамлакатлар ўртасидаги алоқаларда муҳим ўрин тутганини таъкидлади. Ушбу китоб Буюк ипак йўлининг шаклланиш тарихи, Шарқ ва Ғарб ўртасидаги савдо-иқтисодий, ижтимоий алоқаларнинг ривожланиши, маданий-гуманитар ҳамкорлик масалаларига бағишланган. Асарда савдо йўлида Марказий Осиё давлатларининг тутган ўрни, ўзаро ишонч ва тенг шериклик асосидаги ҳамкорлик, яхши қўшничилик анъаналари ҳақида сўз боради. Китоб Туркманистон давлат нашриёти томонидан туркман, инглиз ва рус тилларида чоп этилган.
– Буюк ипак йўли нафақат савдо йўли, айни пайтда халқлар ўртасида маданий-маърифий ҳамкорлик воситаси бўлган, – дейди Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ўқитувчиси Зебо Зарипова. – Ўзбек ва туркман халқлари ўртасидаги тил, маънавий-маърифий қадриятлар ва урф-одатлар ўртасидаги яқинлик ҳам фикримизга мисол бўла олади. Мазкур савдо йўлининг замонамиз талаблари доирасида қайта тикланиши мамлакатларнинг иқтисодиёт, савдо, таълим, транспорт, маданият, сайёҳлик каби соҳалардаги алоқаларини янада жонлантириш имконини беради.
Китобда минтақамиз давлатларининг дўстона муносабатларини мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.

Презентация книги Президента Туркменистана
В Ташкенте 30 ноября прошла презентация книги Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова "Туркменистан - сердце Великого шелкового пути".
В организованном по этому случаю мероприятии приняли участие представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, ученые, профессора-преподаватели и студенты, работники средств массовой информации.
Чрезвычайный и Полномочный посол Туркменистана в нашей стране Шири Шириев и другие отметили, что Великий шелковый путь играл важную роль во взаимоотношениях древних государств. Данная книга рассказывает об истории формирования Великого шелкового пути, развитии торгово-экономических, гуманитарных связей между Востоком и Западом, вопросах культурно-гуманитарного сотрудничества. В произведении также говорится о роли государств Центральной Азии в формировании этого торгового пути, традициях сотрудничества и добрососедства, основанных на взаимном доверии и равноправном партнерстве.
- Великий шелковый путь был не только торговым трактом, но и средством культурно-просветительского сотрудничества между народами, - говорит преподаватель Университета мировой экономики и дипломатии Зебо Зарипова. - Ярким примером этой мысли является схожесть языков, духовно-просветительских ценностей и традиций узбекского и туркменского народов. Возрождение данного торгового пути в соответствии с современными требованиями будет способствовать дальнейшей активизации связей между странами в сферах экономики, торговли, образования, транспорта, культуры и туризма.
В книге уделено особое внимание вопросам укрепления дружеских отношений между государствами нашего региона.