Парламентлараро алоқалар мустаҳкамланмоқда
2017 йил 30 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоиловнинг Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси ўринбосари И.Умаханов бошчилигидаги Федерация Кенгаши делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери меҳмонларга мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг миқёсли ислоҳотлар тўғрисида сўзлаб берди.
Жумладан, Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ мамлакатимизни жадал социал-иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий ривожлантиришга қаратилган муҳим давлат ва ҳудудий дастурлар амалга оширилаётгани таъкидланди. Мамлакатимиз қонунчилик тизимидаги янгиликлар тўғрисида ахборот тақдим этилди.
И.Умаханов мамлакатларимиз парламентлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш ҳамда мунтазам сиёсий мулоқот олиб бориш, шу орқали барча йўналишлар бўйича ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор яратиш муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошевнинг Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Томонлар икки томонлама парламентлараро алоқаларни, шунингдек, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада чуқурлаштиришнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилди.
Россия Федерацияси парламенти делегациясининг мамлакатимизга ташрифи Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши ўртасидаги ҳамкорлик бўйича комиссиянинг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтадиган вақтга тўғри келгани таъкидланди.
Шу куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши ўртасидаги ҳамкорлик бўйича комиссиянинг мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси ўринбосари И.Умаханов бошчилигидаги Россия делегацияси аъзолари иштирок этди.
Тадбирда турли даражаларда ўзаро ташриф алмашиш, қўшма тадбирлар ўтказиш, қабул қилинаётган қонунлар ва бошқа меъёрий ҳужжатлар тўғрисида ахборот алмашиш орқали Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши ўртасидаги парламентлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш ва кенгайтиришга доир қатор муҳим масалалар кўриб чиқилди.
2018 йилнинг биринчи ярмида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари ўртасида савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган "Ҳудудлар форуми"ни ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.

Укрепляется межпарламентская связь
30 ноября 2017 года в нижней палате парламента состоялась встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н. Исмоилова с делегацией Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации во главе с заместителем Председателя Совета Федерации И. Умахановым.
На встрече Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан проинформировал гостей об осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформах.
В частности, было отмечено, что в соответствии со Стратегией действий реализуются важнейшие государственные и территориальные программы, направленные на ускоренное социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны. Сообщено о новшествах в законодательной системе.
В свою очередь И. Умаханов подчеркнул важность укрепления межпарламентских связей и поддержания постоянного политического диалога, которые призваны создавать надежную базу для развития двустороннего сотрудничества по всем другим направлениям.
В Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н. Йулдошева с делегацией Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации.
Стороны обсудили состояние и перспективы дальнейшего углубления двусторонних межпарламентских связей, а также торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Было отмечено, что визит парламентской делегации Российской Федерации приурочен к проведению очередного заседания Комиссии по сотрудничеству Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации.
В тот же день в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание Комиссии по сотрудничеству Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации.
В заседании приняли участие члены парламентской делегации Российской Федерации во главе с заместителем Председателя Совета Федерации Федерального Собрания И. Умахановым.
В ходе заседания Комиссии был рассмотрен ряд ключевых вопросов, касающихся дальнейшего развития и углубления межпарламентского взаимодействия между Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Советом Федерации Федерального Собрания Российской Федерации путем обмена визитами на различных уровнях, проведения совместных мероприятий, а также обмена информацией о принимаемых законодательных и других нормативных актах.
Были обсуждены вопросы проведения в первом полугодии 2018 года в Ташкенте «Форума регионов», направленного на дальнейшее развитие торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества между регионами Узбекистана и России.