Ўн уч умумтаълим мактабида, қатор лицей ва коллежларда корейс тили дарс сифатида ўқитилади
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги томонидан Корея Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳузуридаги Таълим маркази билан ҳамкорликда семинар ташкил этилди.
Халқ таълими вазири У.Иноятов ва бошқалар Ҳаракатлар стратегиясида умумий ўрта таълимни янада ривожлантириш, ўқитишни сифат ва мазмун жиҳатдан юқори босқичга олиб чиқишдек вазифалар белгиланганини таъкидлади.
Ўқитиш сифатини юксалтиришда хорижий мамлакатлар билан маърифий ҳамкорликнинг тобора кенгроқ йўлга қўйилиши муҳим аҳамият касб этади.
Давлатимиз раҳбарининг яқинда Корея Республикасига қилган давлат ташрифи доирасида имзоланган битим ва келишувлар билан бирга таълим сифатини ошириш мақсадида юртимизда ушбу давлатнинг ўқитишга оид илғор тажрибаларини жорий этиш масаласига эътибор қаратилган эди.
Мамлакатимизда Корея Республикаси билан таълим соҳасидаги ҳамкорлик ўқитишнинг умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва олий таълимда педагогларнинг профессионал маҳоратини ошириш, ўқув дастурларини такомиллаштириш, ўқитишга илғор АКТ ва педагогик технологияларни жорий этиш каби йўналишларда тобора ривожланмоқда. Жумладан, ҳар йили мамлакатимиз умумтаълим мактабларининг информатика ўқитувчилари Корея Республикасида ахборот технологиялари соҳасида малака оширмоқда. Юртимиздаги 13 умумтаълим мактабида, қатор лицей ва коллежларда корейс тили дарс сифатида ўқитилади.
– Юртингизда таълим соҳасига қаратилаётган юксак эътибор таҳсинга лойиқ, – дейди Корея Республикаси Таълим вазирлигининг бошқарма бошлиғи Чой Чун Ха. – Ушбу семинар таълим соҳасида илғор билим ва тажрибаларни ўзаро ўртоқлашиш, фикр алмашиш, касбга оид малака ва кўникмаларни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Семинарда педагоглар малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш, ахборот-коммуникация технологияларини ўқитиш ва амалиётда қўллаш, мультимедиа маҳсулотларини яратиш, таълим сифатини мониторинг қилишдаги мезонларни ишлаб чиқиш ва баҳолаш тизимини такомиллаштириш, таълимни бошқаришни ташкил этиш бўйича хорижлик мутахассислар билан тажриба алмашиш имконияти яратилади. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими, Мактабгача таълим вазирликлари ва Ўрта махсус касб-ҳунар таълим марказининг масъул ходимлари Корея Республикаси Таълим вазирлигининг мутахассислари билан илғор иш тажрибалари хусусида ўзаро фикр алмашади.

Сотрудничество в целях повышения качества образования
В столице Министерством народного образования Республики Узбекистан совместно с Образовательным центром при посольстве Республики Корея в Узбекистане организован семинар.
Министр народного образования Узбекистана У.Иноятов и другие отметили, что в Стратегии действий намечены такие задачи, как дальнейшее развитие общего среднего образования, повышение качества и содержания образования.
В повышении качества обучения важное значение имеет широкое налаживание просветительского сотрудничества с зарубежными странами.
В рамках недавнего государственного визита главы нашего государства в Республику Корея в целях повышения качества образования уделялось внимание также и вопросу внедрения передового опыта обучения этого государства в нашей стране.
Сотрудничество нашей страны с Республикой Корея в образовательной сфере развивается по таким направлениям, как повышение профессионального мастерства педагогов, совершенствование учебных программ, внедрение передовых ИКТ и педагогических технологий. В частности, ежегодно учителя информатики общеобразовательных школ нашей страны проходят курсы повышения квалификации в сфере информационных технологий в Республике Корея. В 13 общеобразовательных школах, ряде лицеев и колледжей нашей страны преподаются уроки корейского языка.
- Заслуживает восхищения высокое внимание, уделяемое в вашей стране образовательной сфере, - говорит начальник управления Министерства образования Республики Корея Чой Чун Ха. - Этот семинар имеет важное значение во взаимном обмене знаниями и передовым опытом в образовательной сфере, повышении профессиональной квалификации и навыков.
На семинаре будут обсуждены вопросы повышения квалификации и переподготовки педагогов, обучение и применение на практике информационно-коммуникационных технологий, создание мультимедийной продукции, совершенствование системы оценки и разработки критериев мониторинга качества образования, организации управления образованием. Ответственные работники Министерства народного образования Республики Узбекистан, Министерства дошкольного образования, Центра среднего специального, профессионального образования обменяются мнениями о передовом опыте со специалистами Министерства образования Республики Корея.