Тошкент шаҳрида Халқаро Электралоқа Иттифоқининг ҳудудий семинари бўлиб ўтмоқда
11 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Халқаро Электралоқа Иттифоқининг «Халқаро Электралоқа Иттифоқи билан ҳамкорлик: аъзо давлатлар, соҳалар ва илмий йўналишда фаолият кўрсатувчи ташкилотлар. ХEИ нинг таркиби ва ишлаш услублари» мавзуидаги минтақавий семинари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамкорлигида ташкил қилинган тадбирда Унда Озарбойжон, Белорусия, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Россия, Тожикистон ҳамда Арманистон республикаларининг алоқа, ахборотлаштиришга масъул бўлган муассаса вакиллари иштирок этдилар.
АКТни татбиқ этишда, рақобатни ривожлантириш, хизматлар сифатини юксалтириш, инновацияларни жорий қилишда, техник тўсиқларни бартараф қилиш ва фойдаланувчилар ҳақ-ҳуқуқларининг таъминланишида стандартлаштиришнинг аҳамияти юқори эканини қайд этди.
Беш сессияга бўлинган, жумладан «ХEИ тарихи», «ХEИ да радиоалоқа тарихи», «ХEИ нинг ҳудудлардаги фаолияти» каби бўлимларда ташкилотнинг мақсад-вазифалари, технологияларнинг мослигини синовдан ўтказиш, АКТни ривожлантириш ва татбиқ этишнинг муҳим жиҳатлари, АКТни стандартлаштиришнинг халқаро тажрибанинг муҳим жиҳатлари каби долзарб мавзулар муҳокамаси ташкил этилди.
Шунингдек, анжуман доирасида ташкил қилиниши режалаштирилган давра столида Иттифоқнинг алоқа ва ахборотлаштириш соҳасини стандартлаштириш бўйича тажрибаси, ўзаро ҳамкорлик ва бошқа масалалар муҳокама қилиниб, тажриба алмашиш кўзда тутилган. Эришилган натижа ва хулосалардан вакиллар ўз давлатларида электралоқани ривожлантиришда татбиқ этишлари қайд этилди.
Анжуманнинг мамлакатимизда ўтказилиши маҳаллий экспертларнинг стратегик бошқарув, тартибга солувчи ва меъёрий база, мижозлар билан алоқани таъминлаш ва бошқаришни ташкил қилиш, сифатли хизмат кўрсатиш ва маркетинг бошқарувнинг замонавий консепцияси, бошқарувнинг иқтисодий дастаги ва бошқа қатор йўналишларда билим ва кўникмаларини такомиллаштириш имконини беради.

В Ташкенте проходит региональный семинар МСЭ
28 ноября в Ташкенте стартовал трехдневный региональный семинар «Взаимодействие с МСЭ: возможности для государств-членов, членов секторов и академических организаций. Структура и рабочие методы МСЭ». Организатором мероприятия выступает Международный союз электросвязи при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана.
В работе семинара принимают участие представители администрации связи Азербайджана, Армении, Беларусь, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Нидерланды, России и Узбекистана.
Работа семинара проводится по пяти сессиям, которая охватывает такие темы как: «История МСЭ, цели создания, структура и руководящие органы», «Сектор радиосвязи МСЭ», «Сектор стандартизации электросвязи МСЭ», «Сектор развития электросвязи МСЭ и возможности для высших учебных заведений и научно-исследовательских организаций» и «Деятельность МСЭ в регионе».
Также в рамках мероприятия также будет проведен круглый стол «Взаимодействие с МСЭ. Опыт Членов МСЭ. Вопросы и ответы», на котором будут обсуждены вопросы опыта по сотрудничеству с МСЭ и интерактивное обсуждение вопросов, рассмотренных в ходе сессий семинара и другие.
Проведение этого мероприятия также даст возможность участия как широкого круга узбекских специалистов, так и экспертов стран СНГ для обмена опытом с ведущими экспертами МСЭ и стран СНГ по различным вопросам телекоммуникаций.
Деятельность МСЭ, как специализированного учреждения ООН, направлена на разработку стандартов в области телекоммуникаций и информационных технологий, оказание странам необходимой технической помощи, содействие распространению преимуществ новых технологий, обеспечение и расширение международного сотрудничества с целью совершенствования и рационального использования различных видов телекоммуникаций.